----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

15 czerwca 2023

Udostępnij znajomym:

Dokładnie 500 zaawansowanych technologicznie elektrycznych urządzeń trafi do stacji dokujących firmy Divvy jeszcze w tym miesiącu. Oznacza to jedno – w Chicago będzie bezpieczniej, bo do kolizji z udziałem tych jednośladów dochodziło każdego dnia.

Teraz ma być inaczej, bo w nowych maszynach większy nacisk położono właśnie na bezpieczeństwo. Nowe hulajnogi Divvy są wyposażone w ładowarki do telefonów, kierunkowskazy i kamerę wykrywającą chodniki, opartą na sztucznej inteligencji. Hulajnogi mają również 50-milowy zasięg baterii, podwójne hamulce i amortyzatory.

"To inteligentniejsza hulajnoga" - powiedziała Gia Biagi, komisarz Departamentu Transportu w Chicago, pokazując nowe hulajnogi zaparkowane w środę na Federal Plaza. Małe ekrany po obu stronach kierownicy pokazują prędkość użytkownika i pozostały czas pracy baterii. Gdy przednia kamera wykryje, że kierowca znajduje się na chodniku, na desce rozdzielczej pojawi się ostrzeżenie. Te nowinki to wynik uzgodnień operatora z organem nadzorczym, czyli miejskim departamentem transportu.

Zmiany były wymuszone

Co najmniej 119 osób zginęło podczas jazdy na skuterach elektrycznych lub rowerach elektrycznych w latach 2017-2021, wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańską Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu. Do groźnych wypadków i kolizji dochodzi też w Chicago. Powodów jest kilka, ale winny jest głównie alkohol spożywany przez użytkowników. Chicago nie jest w tym przypadku jedyne, bo podobne problemy są niemal we wszystkich amerykańskich metropoliach. Samorządy chcą temu zapobiec, i tak np. w Bloomington w stanie Indiana ograniczono godziny, w których ludzie mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych po niedawnej śmierci studenta Indiana University, który został potrącony jadąc właśnie na hulajnodze. To m.in. z tego samego powodu z elektrycznych hulajnóg na minuty zrezygnowały też władze Paryża.  

Chicago polubiło się z hulajnogami

Hulajnogi elektryczne zostały wprowadzone w Chicago w 2019 r. w ramach czteromiesięcznego programu pilotażowego, który spotkał się z wieloma głosami krytyki. Hulajnogi te nie były kompatybilne ze stacjami dokującymi Divvy i często pozostawiano je na chodnikach, dewastowano, a nawet wrzucano do rzeki Chicago. Drugi program pilotażowy w 2020 r. był już inny. Hulajnogi miały linki blokujące, aby utrzymać je w bezruchu między przejazdami. Miejski program został wprowadzony na stałe w 2021 roku. Lyft, czyli Divvy jest jednym z czterech dostawców skuterów w Chicago. Lime, Spin i Superpedestrian obsługują hulajnogi w całym mieście. Maszyny Lyft są ograniczone do centralnego obszaru miasta między Pershing Road i Armitage Avenue. System Divvy ma ponad 800 stacji i ponad 15 000 rowerów i skuterów.

fk

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor