----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

04 kwietnia 2024

Udostępnij znajomym:

W najbliższy poniedziałek przez około cztery minuty wielu Amerykanów będzie miało rzadką okazję bycia świadkiem całkowitego zaćmienia słońca. Ostatni raz coś takiego miało miejsce na ograniczonym terenie Ameryki Północnej w 2017 r. Następny raz nastąpi to dopiero w 2044 r.

Zaćmienie, które ma miejsce, gdy Księżyc przesuwa się pomiędzy Ziemią a Słońcem, będzie przebiegać po gęściej zaludnionej ścieżce niż w 2017 r., pozwalając większej liczbie ludzi obserwować ciemne niebo w miejscach swego zamieszkania. Oczekuje się, że miliony osób podróżować będzie do miejscowości położonych wzdłuż ścieżki zaćmienia, co wiązać się będzie z ogromnymi zyskami kilku branż z tego tytułu, o czym piszemy obok w osobnym artykule.

Pełne zaćmienie

Etap zaćmienia, w którym Księżyc całkowicie zakrywa Słońce, zwany całkowitym, potrwa około czterech minut. Trasa obejmująca całe zjawisko, która rozpoczyna się na wybrzeżu Pacyfiku w Meksyku, będzie przebiegać przez Teksas, Środkowy Zachód i skończy się w stanie Maine. W sumie 15 stanów amerykańskich znajdzie się na tej wąskiej ścieżce, wśród nich kilka miejscowości na południu Illinois, choćby Carbondale, gdzie zjawisko to spodziewane jest o godzinie 13:59, osiągając maksimum o 14:01 i zakończy się o 14:03. Oczywiście w różnych miastach zaćmienie wystąpi w innych godzinach.

Częściowe zaćmienie

Występuje wtedy, gdy Księżyc zasłania tylko część Słońca. Potrwa nieco dłużej niż godzinę. NASA ostrzega, że w tej strefie widzowie będą musieli nosić okulary ochronne do zaćmienia, jeśli chcą bezpośrednio patrzeć na słońce, lub używać specjalnego filtra, aby obserwować je przez obiektyw aparatu, lornetkę lub teleskop. Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne przygotowało listę bezpiecznych okularów i filtrów.

Robienie zdjęć zaćmienia telefonem lub aparatem jest możliwe, ale podobnie jak w przypadku naszych oczu, powinniśmy chronić te urządzenia przed nadmiernym natężeniem światła i temperaturą za pomocą podobnych soczewek.

BEZPIECZEŃSTWO, czyli "Czy mogę zdjąć okulary?"

Z wyjątkiem krótkiej fazy całkowitego zaćmienia, kiedy Księżyc całkowicie zasłania światło Słońca, patrzenie bezpośrednio na Słońce bez specjalistycznej ochrony oczu nie jest bezpieczne.

Oglądanie zjawiska przez obiektyw aparatu, lornetkę lub teleskop bez specjalnego filtra słonecznego zamontowanego z przodu układu optycznego natychmiast spowoduje poważne uszkodzenie oczu.

Tylko wtedy, gdy znajdujesz się na ścieżce całkowitego zaćmienia i kiedy słońce zostanie całkowicie zasłonięte, można zdjąć okulary na kilka minut i spojrzeć bezpośrednio w niebo.

W tym czasie temperatura spadnie, a przyroda (ptaki) ucichnie. W zależności od lokalizacji niektórzy będą mogli zobaczyć szczególnie jasne gwiazdy lub 360-stopniowy zachód słońca.

W rejonie Chicago zaćmienie będzie częściowe, więc chroniąc wzrok nie powinno się zdejmować okularów.

Jakie okulary

Okulary do oglądania zaćmienia Słońca NIE SĄ ZWYKŁYMI OKULARAMI PRZECIWSŁONECZNYMI; zwykłe okulary przeciwsłoneczne, niezależnie od tego, jak ciemne, nie są bezpieczne.

Bezpieczne gogle solarne są tysiące razy ciemniejsze i powinny być zgodne z międzynarodową normą ISO 12312-2.

Zanim spojrzysz w niebo w poniedziałek upewnij się, że nie uszkodzisz swego wzroku i sprawdź zgodność okularów z międzynarodowymi normami. Jeśli takich nie masz, jednym z miejsc w okolicy Chicago oferującymi odpowiednie, atestowane okulary, są sklepy sieci Menards czy Walmart.

Zawsze przed użyciem sprawdź swoje okulary; jeśli są podarte, zarysowane lub w inny sposób uszkodzone, należy je wyrzucić. Zawsze nadzoruj dzieci korzystające z gogli słonecznych.

NIE patrz na Słońce przez obiektyw aparatu, teleskop, lornetkę lub inne urządzenie optyczne podczas noszenia okularów zaćmieniowych lub korzystania z ręcznego obserwatora słonecznego — skoncentrowane promienie słoneczne przedostaną się przez filtr i spowodują poważne obrażenia oczu.

Jakie eksperymenty naukowe warto przeprowadzić podczas zaćmienia?

Zaćmienia to dla naukowców wyjątkowy czas na gromadzenie danych, które zwykle są niedostępne. Na przykład zaćmienie pozwala im obserwować dolną atmosferę Słońca, która jest widoczna tylko podczas zaćmienia, ponieważ promienie słoneczne jej nie zasłaniają. Zaćmienie pomaga im także w badaniu „pogody kosmicznej”, która czasami może powodować przerwy w dostawie prądu na Ziemi.

Naukowcy będą także badać reakcje zwierząt w ogrodach zoologicznych. Podczas zaćmienia w 2017 r. niektórzy zaobserwowali różne zachowania, od galopujących żyraf po śpiące goryle. Tym razem zespoły badaczy będą stacjonować w ogrodach zoologicznych, a także zaprosili naukowców-hobbystów i zwykłe osoby pasjonujące się nauką, aby przesyłali oni swoje obserwacje dzikiej przyrody z całego kraju. 

rj

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor