Mija dokładnie rok od uchylenia przez Sąd Najwyższy kompromisu aborcyjnego. Ta decyzja dała stanom wolną rękę w kreowaniu polityki aborcyjnej. Kontrolowane przez republikanów legislatury w wielu stanach przyjęły restrykcyjne ustawodawstwo, a prawie całkowity zakaz aborcji obowiązuje obecnie w 14 stanach. Badania opinii publicznej z kwietnia tego roku pokazują, że 61% badanych popiera większość praw aborcyjnych, podczas gdy 37% jest im przeciwnych (badanie NPR/PBS/MARIST). Polaryzacja sceny politycznej jest tak ogromna, że to właśnie kwestie aborcyjne będą jednym z najważniejszych tematów zbliżających się prawyborów.
Minął rok, ale poszczególne stany zaostrzają przepisy nawet teraz
Na Florydzie aborcja dokonywana po 6. tygodniu ciąży jest zabroniona. Ustawę w tej sprawie najpierw przyjęła stanowa legislatura, a teraz podpisał ją republikański gubernator Ron DeSantis. Są jednak pewne wyjątki – aborcja w tym stanie będzie mogła być dokonana po szóstym tygodniu ciąży w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub poważnego zagrożenia życia i zdrowia matki. Floryda dołącza tym samym do grupy stanów, które zdecydowały się na zaostrzenie przepisów aborcyjnych po tym, jak taką możliwość dało im obalenie przez Sąd Najwyższy kompromisu aborcyjnego. Niemal całkowity zakaz aborcji obowiązuje już w trzynastu stanach: Alabamie, Arkansas, Idaho, Kentucky, Missouri, Luizjanie, Oklahomie, Dakocie Południowej, Ohio, Teksasie, Tennessee, Wirginii Zachodniej i Wisconsin, a podobnie będzie na Florydzie. W kilkunastu innych stanach ustawy zaostrzające prawo aborcyjne na razie zostały wstrzymane.
Konsekwencje – zamknięte kliniki
Co najmniej 66 klinik w 15 stanach przestało oferować zabiegi aborcyjne od czasu, gdy Sąd Najwyższy unieważnił kompromis – wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Guttmachera, organizację badającą prawa do aborcji. Najwięcej klinik zamknęło się w Teksasie. W Luizjanie zamknięto co najmniej trzy kliniki, po dwie w Tennessee i Oklahomie. Pokrywa się to z wprowadzonym przez te konkretne legislatury stanowe niemal całkowitym zakazem aborcji.
Usuwanie ciąży popularne w Illinois
Planned Parenthood of Illinois poinformowało, że od czasu obalenia Roe vs Wade widzi więcej pacjentów spoza stanu niż kiedykolwiek wcześniej. Przed wyrokiem SN do Illinois przyjeżdżały kobiety pochodzące maksymalnie z 15 różnych stanów. Teraz? Z 33. „Kobiety, które szukają pomocy w tym zakresie są mile widziane w Illinois”. To, że Illinois stanie się aborcyjną wyspą mówiło się jeszcze przed uchyleniem kompromisu. Klinika Planned Parenthood w Fairview Heights w Illinos jest jedną z najbardziej obleganych w całym kraju. Jednego dnia zabiegi usuwania ciąży przeprowadzane są tam u ponad 50 pacjentek. W tym roku w klinice zabiegi może przejść nawet 10 000 kobiet. Personel opracował plan awaryjny, który przewiduje przekształcenie niektórych pokoi dla pacjentów, normalnie zarezerwowanych dla konsultacji w sprawie kontroli urodzeń lub wazektomii, aby zrobić więcej miejsca na zabiegi przerywania ciąży. Do tego dochodzi użytkowany przez personel pojazd przerobiony na mobilną klinikę, aby zapewnić pacjentkom chociaż konsultacje w terenie. Załoga stacjonarna w Illinois pracuje także w soboty, a zmiany w dni robocze są 10-cio godzinne. Przypomnijmy - w Illinois aborcja jest legalna do momentu osiągnięcia zdolności do życia. Żywotność jest określana przez "profesjonalny osąd pracownika służby zdrowia". To, kiedy dziecko w łonie matki jest zdolne do życia, jest wciąż przedmiotem dyskusji, ale ogólnie przyjmuje się, że jest to mniej więcej w 24 tygodniu ciąży.
W Illinois gubernator poszedł o krok dalej
Gubernator J.B Pritzker podpisał ustawę rozszerzającą prawo do aborcji na terenie stanu. Jak sam tłumaczył – to pomocna dłoń wyciągnięta w kierunku klinik aborcyjnych, które zmagają się z ogromnym zainteresowaniem pacjentek po ograniczeniu przez Sąd Najwyższy prawa do aborcji na poziomie federalnym. Asystenci lekarzy i pielęgniarki są teraz w pełni upoważnieni do wykonywania niektórych z najbardziej powszechnych zabiegów w klinikach w całym Illinois – niewymagających znieczulenia ogólnego. Pacjentki spoza stanu szukające takiej opieki nie będą musiały się martwić, że ich informacje zostaną przekazane władzom w stanach, w których zabieg ten został zakazany. Ustawa zakazuje towarzystwom ubezpieczeniowym pobierania wyższych opłat za opiekę poza siecią wyznaczonych klinik.
W sobotę będą protesty
24 czerwca w Waszyngtonie odbędzie się Narodowy Dzień Życia – to z „okazji” roku od uchylenia kompromisu przez sędziów. Udział w manifestacji może wziąć każdy. Biały Dom poinformował, że wiceprezydent Kamala Harris wykorzysta sobotnie przemówienie w Charlotte w Karolinie Północnej, aby opowiedzieć się za krajowymi przepisami chroniącymi prawa do aborcji - co jest obecnie mało prawdopodobne w głęboko podzielonym Kongresie. Harris ma wygłosić swoje przemówienie na tydzień przed wejściem w życie nowej ustawy popieranej przez republikanów, zakazującej aborcji po 12. tygodniu ciąży. Obowiązujący obecnie okres wynosi 20 tygodni.
fk