Kontrowersyjny plan administracji Bidena, który pozwalał na umorzenie miliardów dolarów zadłużenia z tytułu pożyczek studenckich wspieranych przez rząd, został odrzucony przez Sąd Najwyższy USA. To oznacza, że miliony osób będą musiały wznowić ich spłacanie jeszcze w tym roku.
W decyzji 6-3, przebiegającej wzdłuż podziału ideologicznego jego 9 członków, Sąd uznał, że administracja nie była upoważniona do oferowania redukcji zadłużenia na mocy ustawy z 2003 roku znanej jako HEROES. Administracja Bidena powołała się na nią w początkowej fazie pandemii COVID-19 jako podstawę do wprowadzenia takiej ulgi studenckiej.
Administracja Bidena oszacowała, że w ramach swojego planu 20 milionów pożyczkobiorców miałoby umorzonych kredyt. Łączna liczba osób zadłużonych z tego tytułu wynosi obecnie 43 miliony. Ponad 26 milionów pożyczkobiorców złożyło wniosek o ulgę, zanim pozwy sądowe wstrzymały program.
Ci, którym przyznano możliwość zrobienia przerwy w spłatach do czasu podjęcia decyzji przez sąd, będą musieli wznowić spłatę odsetek 1 września i regularne płatności od października.
Ile to miało kosztować
Plan uruchomiony przez administrację rządową w październiku ubiegłego roku został oszacowany przez Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii na 300 do 980 miliardów dolarów w ciągu 10 lat. Biuro Budżetowe Kongresu oszacowało, że program będzie kosztował amerykańskich podatników 400 miliardów dolarów w ciągu następnych trzech dekad.
Departament Edukacji szacuje, że zadłużenie z tytułu pożyczek studenckich wspieranych przez rząd federalny wynosi obecnie ponad 1,7 biliona dolarów.
rj