Chociaż wielu rodziców obawia się, że w słodyczach zbieranych przez ich dzieci mogą zostać ukryte niebezpieczne przedmioty, takie jak igły czy żyletki, eksperci wskazują na prawdziwe zagrożenie, o którym warto pomyśleć. Chodzi o bezpieczne poruszanie się i przechodzenie przez ulice, potencjalne alergie czy nawet obrażenia spowodowane przewróceniem się z powodu skomplikowanego kostiumu.
Plotki o zatrutych cukierkach lub ukrytych ostrzach pojawiły się już w latach 60. i przetrwały przez dziesięciolecia.
„Im częściej coś słyszysz, tym bardziej wydaje ci się, że to prawda. Nasze obecne kampanie prezydenckie powtarzają te same rzeczy w kółko, ponieważ im częściej coś jest powiedziane, tym łatwiej przyjąć, że to prawda” - powiedziała Roberta Golinkoff, profesor w School of Education na University of Delaware.
„Częstotliwość tych zdarzeń jest znikoma […] Nie sądzę, aby rodzice mieli się o co martwić” - dodał Golinkoff, autor książki „Making Schools Work: Bringing the Science of Learning to Joyful Classroom Practice”.
Chociaż ryzyko jest niewielkie, Federal Food and Drug Administration (FDA) oferuje porady dla rodziców, którzy martwią się o podrobione cukierki. Agencja zaleca, aby nie jeść cukierków, dopóki nie zostaną sprawdzone w domu, sprawdzać etykiety pod kątem potencjalnych alergenów, a rodzice powinni uważać na ryzyko zadławienia się u małych dzieci.
Dzieci są o wiele bardziej narażone na obrażenia spowodowane przez poruszające się pojazdy lub wypadki związane z kostiumami niż przez miniaturowe Kit Katy.
Safe Kids Worldwide przeprowadziło analizę 10 ostatnich lat danych federalnych, stwierdzając, że osoby poniżej 18. roku życia są trzy i pół razy bardziej narażone na śmierć pod kołami pojazdu w Halloween niż w przeciętny dzień.
„Niezależnie od tego, czy są to jesienne festiwale, wycieczka po dynie, labirynty kukurydziane czy noc Halloween, jest to czas, aby skupić się na odłożeniu telefonu, zachowaniu ostrożności, nawiązaniu kontaktu wzrokowego z kierowcami i pamiętaniu o innych ważnych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa, które mogą zapobiec obrażeniom i uratować życie” - powiedziała Torine Creppy, prezes Safe Kids Worldwide.
Grupa stwierdziła, że rodzice powinni zadbać o to, aby ich dzieci miały kostiumy z odblaskową taśmą, aby były bardziej widoczne — lub potencjalnie dać im latarkę — a także wybrać maski, które nie ograniczają wzroku dziecka i upewnić się, że kostiumy są dobrze dopasowane, aby dziecko nie upadło.
FDA radzi również rodzicom, aby pomyśleli o kostiumach, które są „odporne na ogień” i przetestowali makijaż, który będzie używany u dzieci jeden lub dwa dni wcześniej na wypadek alergii.
jm