Jedna z największych firm zajmująca się sprzedażą zabawek i produktów dla dzieci, Toys 'R' Us, zmagająca się z długami w wysokości 5 miliardów dolarów i coraz większą konkurencją ze strony sklepów internetowych, złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem przed kluczowym sezonem świątecznych zakupów. Sklepy jednak pozostaną otwarte.
Firma poinformowała, że takie postępowanie do droga do współpracy z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, podkreślając jednocześnie, że jej sklepy na całym świecie będą w dalszym ciągu otwarte dla klientów.
"Złożenie wniosku o zabezpieczenie przed bankructwem zapewni nam większą elastyczność finansową w inwestowaniu w naszą firmę oraz wzmocnienie konkurencyjnej pozycji na coraz bardziej wymagającym i zmieniającym się rynku sprzedaży detalicznej na całym świecie" - powiedział Dave Brandon, prezes i dyrektor generalny.
Przedstawiciele firmy zapewnili, że sklepy są dobrze zaopatrzone przygotowując się do okresu świąt Bożego Narodzenia, a pracownicy podekscytowani wszystkimi zbliżającymi się wydarzeniami w sklepach.
Wiele firm handlu detalicznego zmaga się z podobnymi problemami. Złożenie wniosku o upadłość umieszcza Toys 'R' Us na liście co najmniej 18 firm, które zrobiły to samo od początku tego roku - wliczając w to Payless Shoe Source, sieć sklepów odzieżowych dla dzieci Gymboree Corp i True Religion. Powodem jest to, że klienci coraz częściej robią zakupy w sklepach internetowych.
"Toys 'R' Us nie ma innego wyboru, tylko przeprowadzać konieczne restrukturyzacje i usilnie starać się stawić czoła sytuacji" - powiedział Neil Saunders, dyrektor wykonawczy GlobalData Retail. Dodał jednak, że "nawet jeśli problemy z długami zostaną rozwiązane, Toys 'R' Us nadal musi zmierzyć się z ogromnymi wyzwaniami strukturalnymi.
Toys 'R' US, gigant rynku sprzedaży detalicznej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, zaczął tracić klientów na rzecz sklepów takich jak Walmart i Target, a potem oczywiście firmy Amazon. GlobalDate Retail szacuje, że w 2016 roku około 13.7 procent sprzedaży zabawek odbywało się poprzez strony internetowe, w porównaniu do 6.5 procent zaledwie pięć lat temu.
A dzieci coraz częściej wybierają urządzenia mobilne zamiast tradycyjnych zabawek. "Dla wielu dzieci elektronika stałą się substytutem tradycyjnych zabawek" - powiedział Saunders.
Z takim poziomem zadłużenia w ostatnich latach, Toys 'R' Us nie miało możliwości finansowania w swoją działalność. Dyrektor ds. marketingu, Marc Rosenberg powiedział, że firma nie była agresywna w budowie swojej witryny internetowej, pozwalając, aby klienci przeszli do konkurencji. Dodał, że Toys 'R' Us powinno przemyśleć nowe sposoby na przyciągnięcie większej ilości klientów w swoich sklepach, np. organizując w nich imprezy urodzinowe.
"Wszyscy robią zakupy w internecie, korzystając ze sklepu jako półki wystawowej" - dodał.
Randy Watson z Fort Worth w Teksasie, często kupował zabawki w sklepach Toys 'R' Us dla swoich dzieci. Ale teraz w przypadku wnuków, zwykle jedzie do sklepu, aby zobaczyć, co jest dostępne, a później szuka sklepów z lepszymi ofertami cenowymi.
"Idziemy do Toys 'R' Us, aby sprawdzić najnowsze zabawki, a będąc w środku, porównujemy ceny na telefonie ze sklepami Walmart czy Amazon" - przyznał.
Chociaż generalnie sprzedaż zabawek utrzymuje się na dość wysokim poziomie, zakupy przenoszą się do sklepów oferujących niższe ceny oraz internetowych. Sprzedaż zabawek w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 6 procent w ubiegłym roku, w dodatku do 7-procentowego wzrostu rok wcześniej. To był największy wzrost od 1999 roku i był napędzony poprzez kilka przebojowych filmów dla dzieci i pojawienie się masy tematycznych produktów z nimi związanych.
Jednak w pierwszej połowie 2017 roku sprzedaż wzrosła o 3 procent. To stawia dodatkową presję na drugą połowę roku, kiedy dochodzi do największej ilości sprzedaży, aby branża osiągnęła przewidywany 4.5-procentowy zrost.
Firma Lego planuje zwolnienie 1,400 pracowników twierdząc, że sprzedaż i osiągnięte zyski spadły w pierwszej połowie 2017 roku. Dwaj najwięksi producenci zabawek, Mattel i Hasbro, poinformowali o rozczarowujących wynikach za drugi kwartał.
Toys 'R' Us i Babies 'R' Us to obecnie około 1,600 sklepów na całym świecie, a firma zatrudnia prawie 65,000 pracowników.
Monitor