15 września 2017

Udostępnij znajomym:

5 września 2017 prezydent Trump wycofał wprowadzony w 2012 roku przez prezydenta Obamę program DACA, który dawał dzieciom imigrantów możliwość starania się o pozwolenie na pracę i ochronę przed deportacją.

Program DACA wprowadzony został przez prezydenta Obamę jako czasowa pomoc imigracyjna dla dzieci znanych jako Dreamers, które przyjechały do USA przed 16 rokiem życia, uczęszczały do szkoły, skończyły 15 lat i nie miały poważnych wykroczeń kryminalnych. Ponieważ Kongres USA pomimo wielu obietnic, ociągał się z wprowadzeniem reformy imigracyjnej, która dawałaby takim dzieciom status rezydenta w USA, prezydent Obama wprowadził swym dekretem tymczasowy program, dającym takim dzieciom ochronę przed deportacją i możliwość starania się o pozwolenie na pracę. Z programu tego skorzystało około 800,000 imigrantów.

Podczas swojej kampanii wyborczej Trump ogłosił, że jeśli zostanie wybrany, to wycofa program DACA od razu. Nie zrobił tego jednak natychmiast. Problem polegał na tym, że ponad 60% obywateli USA popiera ten program i uważa, że dzieciom imigrantów, które przyjechały tutaj nie mając wpływu na swoje losy i nie ze swojej winy są w USA nielegalnie, powinien przyznać legalny status. Stąd Trump zdecydował się nie ruszać programu DACA dopóki kilku republikańskich gubernatorów nie ogłosiło, że będzie sądzić administrację Trumpa, jeśli nie wycofa programu DACA. Pod tą presją polityczną, prezydent Trump postanowił jednak zakończyć program.

Trump wycofał DACA z dniem 5 września 2017, ale część programu będzie kontynuowana do 5 marca 2018. Jak będzie to wyglądać? Otóż memorandum ogłoszone przez DHS (Department of Homeland Security) mówi następująco:

1) Żadne wstępne (initial - składane po raz pierwszy) podanie o program DACA nie będą już przyjmowane, jeśli wpłynęły, po 5 września 2017.

2) Wstępne aplikacje o DACA, które wpłynęły do 5 września 2017 będą procesowane, i jeśli spełniają wymagania ustalone przez program DACA w 2012 roku, będą zatwierdzane.

3) Aplikacje o przedłużenie statusu DACA (extensions), które wpłynęły do 5 września 2017, będą procesowane, i jeśli spełniają wymagania ustalone przez program DACA w 2012 roku, będą zatwierdzane.

4) Aplikacje o przedłużenie statusu osób, których poprzednio przyznany status DACA kończy się między 5 września 2017 a 5 marca 2018 będą procesowane, ale muszą być złożone przed 5 października 2017. Jeśli nie będą złożone do 5 października 2017, to przepadną.

5) Aplikacje osób, których poprzednio przyznany status DACA kończy się po 5 marca 2018 nie będą brane już pod uwagę.

6) Poprzednio przyznany status DACA i pozwolenia na pracę będą honorowane przez biuro imigracyjne do daty skończenia się ich ważności.

Przyszłość programu DACA zależy więc wyłącznie od Kongresu USA. W ciągu ostatnich kilku dni prezydent Trump spotkał się z liderami partii demokratycznej, aby prowadzić negocjacje w sprawie wprowadzenie ustawy imigracyjnej, która dawałaby dzieciom z programu DACA jakieś stałe rozwiązanie. Demokraci walczą o to, aby był to pobyt stały z możliwością starania się o obywatelstwo USA. Wielu jednak konserwatywnych republikanów w Kongresie jest temu przeciwnych, bo uważa ten program za amnestię. Program DACA ma jednak duże wsparcie również w partii republikańskiej, szczególnie wśród liderów tej partii w Kongresie.

Kongres jest pod presją opinii publicznej, aby przywrócić program DACA. Miejmy nadzieję, że liderzy partii i Biały Dom będą w stanie dojść do porozumienia i przeforsują legislaturę dającą dzieciom imigrantów stały legalny status imigracyjny.

O jakichkolwiek przyszłych decyzjach Kongresu w sprawie DACA będziemy informować na bieżąco.

Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
312-644-8000
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor