----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

05 maja 2023

Udostępnij znajomym:

COVID-19 nie jest już zagrożeniem zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - ogłosiła w Światowa Organizacja Zdrowia.

Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych WHO spotkał się po raz piętnasty i zalecił mi ogłoszenie zakończenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Dlatego z wielką nadzieją ogłaszam, że globalny stan zagrożenia COVID-19 dobiegł końca - przekazał dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. 5 maja 2023 roku mimo wszystko na stałe przechodzi do historii jako symboliczny koniec trzyletniego pandemicznego okresu.

Szef WHO zaznaczył przy tym, że nie oznacza to jednak, że COVID-19 nie jest nadal zagrożeniem dla jednostek. „W tej chwili tysiące ludzi na całym świecie walczą o życie na oddziałach intensywnej terapii. A kolejne miliony nadal żyją z wyniszczającymi skutkami” - dodał. Organizacja apeluje, by pandemii nie bagatelizować. Dyrektor generalny WHO w opublikowanych wytycznych radzi władzom wszystkich krajów na świecie, by poprawiły swoją gotowość na przyszłe wybuchy epidemii. Polecono także, by włączono szczepienia przeciwko COVID-19 do programów szczepień obowiązujących przez całe życie. Światowa Organizacja Zdrowia nakazuje też państwom ciągłe przekazywanie danych dotyczących zachorowalności.

Przyczyny

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 to najprawdopodobniej rezultat wycieku z laboratorium - wynika z tajnego raportu wywiadu, przedstawionego niedawno Białemu Domowi oraz kluczowym członkom Kongresu USA. Te informacje pod koniec lutego tego roku przedstawił Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Powodujący chorobę COVID-19 koronawirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w Chinach nie później niż w listopadzie 2019 r. Wirus na całym świecie zabił ponad 6,9 miliona ludzi oraz zakłócił działanie światowej gospodarki.

COVID w USA

Covid-19 był czwartą najczęstszą przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych w 2022 r. - wynika ze wstępnych danych amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC). Według danych CDC wirus zabił prawie 245 000 osób w 2022 roku. Była to podstawowa przyczyna prawie 187 000 zgonów i pośrednia około 58 000 kolejnych.

O powolnym końcu pandemii świadczą też ruchu administracji w Waszyngtonie

11 maja ma wygasnąć prezydenckie zarządzenie znane jako Title-41 i nic nie wskazuje na to, że termin zostanie przedłużony. Ustanowiony w 2020 roku, czyli jeszcze za czasów ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, dokument pozwolił władzom USA na wydalanie osób ubiegających się o azyl w ramach rządowej odpowiedzi na pandemię COVID-19. Dokument był uważany przez grupy broniące praw człowieka za politykę powszechnej deportacji, która narusza amerykańskie i międzynarodowe prawo azylowe. Dodatkowo na początku kwietnia Joe Biden podpisał rezolucję odwołującą stan zagrożenia w związku z pandemią COVID-19, obowiązujący od 2020 roku. W rzeczywistości główna zmiana polegała na tym, że do tej pory Amerykanie mogli korzystać z testów na SARS-COV-2, szczepień na COVID-19 oraz leczenia COVID-19 finansowanego ze środków publicznych. Po uchyleniu rozporządzenie te wydatki będą pokrywane przez ubezpieczalnie.

fk

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor