Co powinniśmy w związku z tym wiedzieć i jak reagować
Na początku lata, Chicago odnotowało najgorszą jakość powietrza na świecie, spowodowaną przenoszeniem dymu z pożarów lasów w Kanadzie. Indeks jakości powietrza wynosił wtedy 175. Od tego czasu jakość powietrza w Chicago pozostaje bardzo niska, co już wywołało najwięcej ostrzeżeń od 2012 roku.
Po pierwszych doniesieniach z początku lata zapomnieliśmy nieco o kontrolowaniu jakości wdychanego przez nas powietrza. A nie jest ona dobra. W niektóre dni dorównuje poziomowi zanieczyszczeń z początku lata, choć już się o tym nie mówi. Osoby starsze, chore i dzieci odczuwają to jednak w niektóre dni – niespodziewane zmęczenie, trudności z oddychaniem.
Wyjątkowo gorące i suche lato przyczynia się do wzrostu liczby i intensywności pożarów na całym świecie, co powoduje konieczność regularnego monitorowania lokalnego zanieczyszczenia powietrza. W końcu pożar na innym kontynencie też wpływa na jakość powietrza u nas, nawet jeśli ma to miejsce kilka tygodni później.
Ale na jakie informacje powinniśmy zwracać uwagę?
Air Quality Life Index (AQLI), to projekt badawczy dotyczący jakości powietrza w Energy Policy Institute na Uniwersytecie Chicago. AQLI przelicza wpływ jakości powietrza na długość życia, czyli wylicza, o ile dłużej ktoś by żył, gdyby spełnione zostały wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące jakości powietrza. Niestety, w świecie badań tego typu praca jest czasem niedoceniana.
AQLI szczegółowo mierzy substancje zawieszone PM 2.5 (drobne cząstki stałe o średnicy 2.5 mikrona lub mniejszej), czyli najdrobniejsze rodzaje zanieczyszczeń powietrza. To właśnie ten typ cząstek jest problematyczny, ponieważ jest na tyle mały, że unika "naturalnych mechanizmów obronnych" organizmu i trafia prosto do płuc.
Problemy pojawiają się później
Inhalacja PM 2.5 z pożarów nie powoduje natychmiastowych chorób, ale może poważnie wpłynąć na zdrowie w przyszłości, prowadząc do problemów z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym, co wpływa na długość naszego życia.
Warto wiedzieć, jak chronić się w dniach z silnym zanieczyszczeniem powietrza. Co pomaga?
- zamknięcie okien,
- używanie filtrów powietrza HEPA,
- unikanie aktywności na zewnątrz, zwłaszcza jeśli ma się problemy z układem oddechowym lub sercem.
Maski? Tak. Pandemia sprawiła, że wiele osób odczuwa wobec nich niechęć. Należy jednak pamiętać, że rodzaj N95 został stworzony głównie do ochrony płuc przed groźnymi zanieczyszczeniami we wdychanym powietrzu. Warto więc używać odpowiednio dopasowanych masek N95 w przypadku osób z grupy ryzyka, gdy zajdzie potrzeba wyjścia na zewnątrz podczas niekorzystnych wskazań jakości powietrza.
Przydatne aplikacje w telefonie
Zaleca się też korzystanie z map jakości powietrza EPA, takich stron jak AirNow.gov i OpenAQ.org i ich aplikacji telefonicznych. To przydatne źródła informacji o jakości powietrza w danym regionie. Ta ostatnia zawiera również nieformalne pomiary.
rj