----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

04 stycznia 2024

Udostępnij znajomym:

Kolędy i pastorałki - tworzą niezwykły nastrój podczas Świąt Bożego Narodzenia, urzekają słowami i melodią, dają poczucie wspólnoty - a przede wszystkim są piękną polską tradycją.

Święta już za nami, ale najpiękniejsze polskie kolędy wciąż jeszcze rozbrzmiewają podczas naszych spotkań z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami. Zgodnie z polską tradycją – kolędujemy od Pasterki do 2 lutego – święta Matki Boskiej Gromnicznej

Śpiewanie kolęd wśród rodziny i najbliższych pomaga w pielęgnowaniu wiary chrześcijańskiej, rozwija wrażliwość duchową, stwarza podniosły nastrój i niepowtarzalną atmosferę. Wspólne śpiewanie niesie radość, wyzwala wiele pozytywnych emocji, utrwala poczucie wspólnoty i jedności, zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika odczucie osamotnienia.

Tysiąc kolęd i pastorałek

Polska ma najwięcej kolęd spośród wszystkich krajów katolickich na świecie. Żaden inny naród nie może się pochwalić zbiorem liczącym grubo ponad 500, a niektórzy dowodzą, że ponad 1 000 kolęd i pastorałek. Te pieśni tworzone były od wieków – z potrzeby ducha i serca. W różnych okresach naszej historii łączyły naród, umacniały wiarę w siłę rodziny, miłości i wsparcia najbliższych. Po Nowym Roku, w styczniu wyruszali na wędrówkę po domach kolędnicy – można ich spotkać i dzisiaj: poprzebierani w biblijne postacie, zwierzęta, lub dziwne stwory (Turoń) śpiewają kolędy i pastorałki, odgrywają jasełka – sceny związane z narodzinami i życiem Chrystusa. W wielu domach czeka się na ich – oprócz kolędy przynoszą życzenia na Nowy Rok – pomyślności, zdrowia i obfitych plonów, dlatego też nie szczędzi się im datków.

Polską tradycję kolędowania pielęgnują dzisiaj liczne festiwale oraz konkursy kolęd i pastorałek.

Największy na świecie Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek odbywa się co roku w Będzinie. Po grudniowych eliminacjach prowadzonych w 35 miastach Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Włoch, zjeżdża do Będzina ponad tysiąc wykonawców, aby w publicznych przesłuchaniach konkursowych ubiegać się o Grand Prix. W ciągu 30 edycji w zmaganiach festiwalowych wzięło udział ponad 125 tysięcy osób! Tegoroczny festiwal rozpoczyna się 9 stycznia, zaś kończy 14 stycznia, transmitowanym na żywo koncertem galowym.

Zapraszamy do kolędowania z Chórem PaSO!

Sobota, 6 stycznia, 6:30 PM w Kościele St. John Brebeuf – podczas mszy i po mszy.
Niedziela, 7 stycznia, 12:30 PM w Tinley Park, w St. Stephen Deacon and Martyr Catholic Church - podczas mszy polskiej i po mszy.


Artystyczne spotkania w Akademii Muzyki PaSO:
5400 N. Lawler Ave, Chicago, IL 60630

„Kolęda na Dobry Rok!” - FUNDRAISER EVENT!

Sobota, 13 stycznia 2024, godz. 6 PM
Zbiórka funduszy na stypendia dla potrzebujących pomocy materialnej uczniów Akademii Muzyki PaSO.

W programie wieczoru
6:00 PM Koktajl  
6:30 – 7:30 Koncert muzyki świątecznej i klasycznej w wykonaniu utalentowanych uczniów Akademii Muzyki PaSO: skrzypków, pianistów oraz chórów dziecięcego i młodzieżowego
7:30 Kolacja – zimny i gorący bufet, słodki stół, otwarty bar.

Sugerowana donacja: $135 od osoby

Celem Akademii Muzyki PaSO jest umożliwienie edukacji muzycznej każdemu dziecku. Co roku z pomocy stypendialnej korzysta ponad 50 uczniów. Zapraszamy Państwa na ten niezwykły wieczór, z którego dochód zasili Fundusz Stypendialny AM i umożliwi utalentowanym dzieciom i młodzieży kontynuację artystycznego rozwoju. Akademia Muzyki PaSO jest Organizacją Not-for-Profit, TAX Exempt 501(c)(3), wszystkie donacje podlegają odpisowi podatkowemu.

INFORMACJE i REZERWACJE: 773 467 9000, pasochicago.org


Koncert Zimowy – „In a Winter Mood”

Sobota, 20 stycznia 2024, godz. 6 PM

Wykonawcy: Katarzyna Talar Owsianka - flet, Marek Lichota – akordeon, Kamil Bundyra – fortepian, Chór PaSO oraz goście.

W programie: muzyka klasyczna i popularna inspirowana urokami zimy oraz najpiękniejsze polskie kolędy.

BILETY: $30, dzieci do lat 14 $10. Tel. 773 467 9000, pasochicago.org, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja


Grupa Jazzowa Antykwariat

"Przedwojenne piosenki polskiej muzyki filmowej na jazzowo"

Niedziela, 21 stycznia, 5 PM

Antykwariat w składzie:
Sławomir Bielawiec – fortepian, Jan Zieńko – gitara, Krzysztof Pabian – kontrabas, Dave Zielinski – saxofon, Jarek "Jerry" Lukomski – perkusja.

Gwiazda wieczoru: Agnieszka Iwańska - vocal

W programie utwory: Warsa, Petersburskiego, Kaszyckiego, Jurandota i wielu innych.

Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Sławomir Bielawiec.

BILETY: $40, liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja

Sala koncertowa Akademii Muzyki PaSO: 5400 N. Lawler Ave, Chicago, IL 60630

REZERWACJE i BILETY: 773 467 9000, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pasochicago.org

Barbara Bilszta

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor