----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

05 stycznia 2024

Udostępnij znajomym:

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku pracodawcy dodali 216 000 stanowisk pracy, a bezrobocie utrzymało się na poziomie 3,7 procent. To dobre dane dla gospodarki i dla rządu. Jak będzie dalej?

Ogółem w 2023 r. na rynku powstało 2,7 mln miejsc pracy, przy średnim miesięcznym wzroście o 225 000 miejsc. To mniejszy wynik roczny niż w 2022 czy 2021 r., ale za to większy niż w każdym z czterech lat poprzedzających pandemię.

Stopa bezrobocia utrzymuje się obecnie na poziomie poniżej 4 procent przez 25 miesięcy, co ostatnio osiągnięto w latach sześćdziesiątych. Wzrost średniej płacy godzinowej nieznacznie przyspieszył w grudniu, nadal przewyższając inflację, zwiększając siłę nabywczą pracowników, zwłaszcza wśród osób o najniższych dochodach.

„Pod wieloma względami rynek pracy jest w dobrej kondycji, nie tylko od czasu przed pandemią, ale pod pewnymi względami od dziesięcioleci” – uważa Diane Swonk, główna ekonomistka giganta księgowego KPMG.

Nieoczekiwanie silny wzrost na rynku pracy w 2023 r. zapewnił administracji Bidena spore polityczne zwycięstwo, które przetrzymało nawet krytykę dotyczącą rosnących cen w całej gospodarce.

Jared Bernstein, przewodniczący Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu, powiedział w piątek rano podczas rozmowy telefonicznej z reporterami, że grudniowy wzrost zatrudnienia był „mocną liczbą na tym etapie ożywienia rynku pracy”.

Gdzie więcej, gdzie mniej

W grudniu wzrosło zatrudnienie w sektorach usługowych, w tym w rządzie, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej, a także w budownictwie.

Rząd dodał 52 000 miejsc pracy, głównie na szczeblu lokalnym i federalnym oraz w edukacji. W służbie zdrowia utworzono 38 000 miejsc pracy, co odzwierciedla zarówno zaległości w popycie wynikające z ograniczeń w czasach pandemii, jak i zwiększone zapotrzebowanie na opiekę wśród starzejącej się populacji wyżu demograficznego. Zatrudnienie w pomocy społecznej wzrosło o 21 000.

Tymczasem w transporcie i magazynowaniu zlikwidowano 23 000 stanowisk pracy, głównie wśród dostawców, ponieważ branża ta nadal kurczy się po niespotykanym, tymczasowym rozwoju w okresie pandemii.

„Nastąpiła długotrwała korekta związana z rozwojem sektora e-commerce” – uważa Andrew Flowers, ekonomista w Appcast, firmie zajmującej się rekrutacją pracowników w sektorze cyfrowym. „Świat typu ‘kupię stół do ping-ponga przez Internet i zamówię jedzenie z Grubhuba‘, tak powszechny w czasie pandemii, naprawdę się rozluźnił”.

W sektorach bardziej wrażliwych na stopy procentowe, takich jak informacja, działalność finansowa, usługi profesjonalne i biznesowe oraz produkcja, w dalszym ciągu odnotowywano niewielki lub zerowy wzrost liczby miejsc pracy, zgodnie z tendencją obserwowaną w 2023 r., gdy Fed podnosił stopy procentowe.

Sygnały ostrzegawcze

Jednak w piątkowym raporcie znajdują się pewne sygnały ostrzegawcze, które mogą skomplikować plany Fed dotyczący obniżek stóp procentowych w 2024 r. Decydenci oczekują kontynuacji wzrostu płac, ale w bardziej umiarkowanym tempie, aby uniknąć ponownego skoku inflacji. Udział Amerykanów w rynku pracy rósł przez większą część 2023 r., jednak w grudniu spadł do 62,5 proc., co może stać się problemem, jeśli przekształci się w trend.

Choć wydaje się, że gospodarka uniknęła recesji , którą prognostycy z Wall Street powszechnie przewidywali zaledwie rok temu, wielu ekonomistów spodziewa się dalszego ochłodzenia rynku pracy w 2024 r.

Istnieją także inne zagrożenia dla gospodarki w 2024 r., w tym groźba zawieszenia działalności rządu, zawirowania geopolityczne za granicą i wzrost gospodarczy, który popycha Rezerwę Federalną do dalszego podnoszenia stóp procentowych.

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor