W organizmie człowieka wykryto nieco ponad 3600 substancji chemicznych (FCC) - w tym niektóre znane substancje rakotwórcze - pochodzące z opakowań żywności, jej przetwarzania i przechowywania.
Opublikowane w czasopiśmie Nature recenzowane badania podkreśliły związek między opakowaniem żywności i jej przygotowaniem a narażeniem człowieka na często szkodliwe substancje chemiczne.
Substancje chemiczne (znajdujące się we krwi, włosach, mleku kobiecym i moczu) obejmują PFA (szkodliwe substancje per- i polifluoroalkilowe, znane również jako „wieczne chemikalia”), bisfenol, metale, lotne związki organiczne i ftalany. Autorzy badania twierdzą, że migrują one z opakowań do żywności, a z żywności do ludzi.
Niektóre substancje chemiczne, w tym PFA, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pewnych nowotworów, np. nerek i jąder, a także niskiej masy urodzeniowej, wysokiego poziomu cholesterolu i nadciśnienia indukowanego ciążą. PFA opierają się naturalnemu rozkładowi i mogą gromadzić się w organizmie z czasem, co zyskało im przydomek „wiecznych chemikaliów”.
„Wiele z tych FCC ma niebezpieczne właściwości budzące obawy, a inne nigdy nie zostały przetestowane pod kątem toksyczności” — zauważają naukowcy.
W badaniu przeprowadzono krzyżowe badanie 14 000 substancji chemicznych dopuszczonych do kontaktu z żywnością w bazach danych i programach biomonitoringu, co naukowcy uznali za jedynie częściowy obraz akumulacji substancji chemicznych u ludzi:
„Wiadomo, że ludzie są narażeni na działanie FCC za pośrednictwem żywności, ale pełny zakres narażenia ludzi na wszystkie FCC jest nieznany… [są] narażeni na działanie syntetycznych substancji chemicznych z żywności, leków, produktów gospodarstwa domowego i higieny osobistej oraz zanieczyszczeń środowiska”.
Ważne jest, aby zauważyć, że ze względu na ograniczone profile toksykologiczne niektórych obecnych substancji chemicznych, nadal nie wiadomo, jaki jest ich wpływ na organizm człowieka.
Jednak naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia doprowadzą do większej dyskusji na temat toksyn rozprzestrzeniających się poprzez opakowania żywności, dodając: „ta baza dowodowa wspiera politykę i podejmowanie decyzji oraz podkreśla pilną potrzebę zakazu stosowania najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych, które, jak wykazano, migrują z opakowań do żywności, w celu ochrony zdrowia ludzkiego”.
jm