----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

28 lutego 2024

Udostępnij znajomym:

Firmy, które wprowadziły 4-dniowy system pracy, zgłaszają z tego tytułu wiele korzyści: bardziej zadowolonych pracowników, mniejszą rotację i większą wydajność. Istnieją dowody na to, iż te efekty są długofalowe.

Najnowsze dane pochodzą z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii. W 2022 roku 61 firm przeniosło swoich pracowników na czterodniowy tydzień pracy bez obniżki ich wynagrodzenia. Początkowo miał to być zaledwie sześciomiesięczny eksperyment. Jednak dzisiaj 54 firmy nadal stosują taki system pracy, a niektóre twierdzą, iż wprowadzą go na stałe.

Według socjolog Juliet Schor z Boston College, która należy do zespołu badawczego, w badaniu przeprowadzonym w ciągu ostatniego roku zwrócono uwagę na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz wzrost ogólnego zadowolenia z życia, a także zmniejszenie wypalenia zawodowego. Pracownicy zgłaszają obecnie większą satysfakcję z pracy niż przed rozpoczęciem badania.

„Wyniki są naprawdę stabilne. Nie jest to efekt nowości” – mówi. „Ludzie są rzeczywiście zadowoleni z pracy, jaką wykonują dzięki temu nowemu modelowi”.

Podobnie pozytywne wyniki są efektem innych badań dotyczących 4-dniowego tygodnia pracy, w tym przeprowadzonych w USA, mówi Schor.

Nie ma uniwersalnego rozwiązania

Naukowcy twierdzą, że jednym z ważnych odkryć jest to, iż nie ma uniwersalnej recepty na czterodniowy tydzień pracy. Niektóre firmy zdecydowały się na zaproponowanie wszystkim pracownikom wolnych piątków, co z kolei nie sprawdziło się w innych świadczących usługi przez cały tydzień. Tam z kolei pracownicy przychodzą do pracy według różnych harmonogramów, w zależności od potrzeb indywidualnych oraz całego zespołu. Niektórzy mają jeden dzień wolny w tygodniu, podczas gdy inni pracują dwa razy po pół dnia, jeszcze inni nadal pracują pięć dni w tygodniu, ale w krótszych godzinach, co pozwala im na przyprowadzanie i odbieranie dzieci ze szkoły. Jednak pomimo tych różnic pracownicy są generalnie bardziej zmotywowani, a ich wydajność utrzymuje się na stałym poziomie. Spadła też ilość nieobecności z powodu choroby.

Dlaczego w niektórych miejscach to się nie sprawdza

Spośród 61 brytyjskich firm, które przystąpiły do pilotażu w 2022 r., tylko kilka zaprzestało czterodniowego tygodnia pracy. W jednej małej firmie konsultingowej, choć pracownicy odnotowali poprawę morale, a firma zwiększyła wydajność, jak wynika z informacji zwrotnych zebranych po pilotażu, wystąpiły problemy w spełnieniu oczekiwań klientów i interesariuszy.

Naukowcy sugerują, że lepsza komunikacja zewnętrzna i większa elastyczność w dostosowywaniu polityki do trudnych warunków mogły mieć znaczenie.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor