Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid-19, nie musza już przebywać w izolacji przez 5 dni – ogłosili w ubiegłym tygodniu urzędnicy ds. zdrowia.
Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zmieniły swoje długo obowiązujące wytyczne, stwierdzając, że ludzie mogą wrócić do pracy lub normalnych zajęć, jeśli ich objawy są łagodne i ustępują, a minął dzień od gorączki.
Zmiana nastąpiła w czasie, gdy Covid-19 nie stanowi już takiego zagrożenia dla zdrowia publicznego, jak kiedyś i spadł z trzeciej najczęstszej przyczyny zgonów w kraju na początku pandemii do dziesiątej w ubiegłym roku.
Większość ludzi ma pewien stopień odporności na koronawirusa w wyniku przebytych szczepień lub infekcji, a wiele osób i tak nie przestrzega wytycznych dotyczących pięciodniowej izolacji.
„Naszym celem jest dalsza ochrona osób zagrożonych ciężką chorobą, a jednocześnie zapewnienie ludzi, że te zalecenia są proste, jasne, łatwe do zrozumienia i można ich przestrzegać” – powiedziała dr Mandy Cohen, dyrektor CDC.
Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że zmiana może zwiększyć ryzyko infekcji u osób, które są bardziej podatne na rozwój ciężkiej choroby.
Dlaczego wytyczne się zmieniają?
Covid-19 nie powoduje już tak wielu hospitalizacji i zgonów, jak w pierwszych latach pandemii. Zmiana ma na celu usprawnienie zaleceń, tak aby były one podobne do stosowanych od wielu lat zaleceń dotyczących grypy i innych wirusów układu oddechowego. Urzędnicy twierdzą, że wiele osób z katarem, kaszlem lub innymi objawami nie wykonuje testów w celu rozróżnienia, czy jest to Covid-19, grypa, czy coś innego.
Może to nie są tak rygorystyczne, ale podkreślają również, że wszystkie osoby z objawami ze strony układu oddechowego powinny pozostać w domu podczas choroby - powiedział dr David Margolius, szef departamentu zdrowia Cleveland.
Nie ma ostatnio żadnych zmian w naukowym podejściu do tego, jak długo osoby chore na Covid-19 mogą zarażać – twierdzi Jennifer Nuzzo, dyrektor Centrum Pandemicznego na Brown University’s School of Public Health. „Zmieniło się to, jak bardzo Covid szkodzi nam jako społeczeństwu” – dodała.
Jakie wytyczne obowiązują?
Jeśli masz objawy, zostań w domu, dopóki one nie ustąpią i nie ustąpią oraz nie minie dzień, odkąd miałeś gorączkę. Możesz jednak zachować ostrożność, nosząc maskę i zachowując dystans od innych.
Nie ma jednak zmian w wytycznych dla domów opieki i zakładów opieki zdrowotnej.
Agencja podkreśla, że ludzie w dalszym ciągu powinni przede wszystkim zapobiegać infekcjom poprzez szczepienie, mycie rąk i podejmowanie kroków zapewniających więcej czasu na świeżym powietrzu.
„Moją największą obawą w tym wszystkim jest to, że pracodawcy wezmą tę zmianę w wytycznych pod uwagę i będą wymagać od pracowników powrotu do pracy… zanim będą na to gotowi, zanim poczują się wystarczająco dobrze i zanim będzie prawdopodobne, że nie będą stanowić zagrożenia dla innych” – wyraziła obawy Nuzzo.
Kolejna zmiana dotycząca wymogu izolacji
CDC pierwotnie zalecało 10 dni izolacji, ale pod koniec 2021 r. skróciło ten czas do pięciu dni w przypadku osób, którzy złapią koronowirusa i nie mają żadnych objawów lub krótko i łagodnie przechodzą chorobę. Zgodnie z tymi wytycznymi izolacja kończy się tylko wtedy, gdy dana osoba nie ma gorączki przez co najmniej 24 godziny i nie stosuje leków obniżających gorączkę oraz gdy inne objawy ustępują.
Przedstawiciele agencji stwierdzili wówczas, że zmiany są zgodne z dowodami wskazującymi na to, że osoby zakażone koronawirusem były najbardziej zagrażające innym na dwa dni przed wystąpieniem objawów i trzy dni po ich wystąpieniu.
jm