----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

05 stycznia 2024

Udostępnij znajomym:

Reklama, stanowiąca nieodłączny element dzisiejszego społeczeństwa konsumpcyjnego, pełni rolę informacyjną, niestety, zjawisko wprowadzania klientów w błąd w reklamach staje się coraz bardziej powszechne. Oglądając reklamy różnych produktów często spodziewamy się, że mogą być one nieco przekłamane, a faktyczny produkt różnić od tego pokazanego. Pytanie, kiedy należy to traktować jako kłamstwo lub świadome wprowadzanie w błąd klienta?

To pytanie stało się podstawą pozwu Cynthii Kelly z Florydy przeciwko firmie Hershey Company, produkującej słodycze z masłem orzechowym Reese's. Kelly twierdzi, że w październiku zeszłego roku kupiła czekoladki w kształcie dyni, wierząc, że będą one wyglądać tak, jak na obrazku, czyli z wyrzeźbioną w czekoladzie buźką. Kiedy rzeczywistość okazała się inna - kobieta poczuła się oszukana, a swoje rozczarowanie wyraziła złożeniem pozwu na sumę 5 milionów dolarów.

„To pozew zbiorowy przeciwko firmie Hershey za fałszywe przedstawianie kilku produktów Reese’s Peanut Butter jako zawierających wyraźnie wyrzeźbione projekty artystyczne, podczas gdy w rzeczywistości tak nie wyglądają” – stwierdza pozew. Firmie zarzuca się, że w celu zwiększenia sprzedaży w ciągu ostatnich kilku lat zmieniła opakowania produktów, wprowadzając klientów w błąd.

Problematyczne opakowania dotyczą sezonowych czekoladek w kształcie duchów, nietoperzy i dyń Reese's. Na portalu YouTube znaleźć można wiele filmików, w których klienci żalą się, iż zostali w ten sposób wprowadzeni w błąd i po prostu oszukani. 

Nie wiadomo jeszcze, czy sprawa przejdzie przez sąd, ale Kelly domaga się co najmniej 5 milionów dolarów odszkodowania. Choć może to wydawać się abstrakcyjną sumą w przypadku kosztujących kilka dolarów czekoladek, Anthony Russo – reprezentujący sprawę – powiedział, że nie ma znaczenia wartość produktów, ale sposób, w jaki producenci oszukują klientów.

„Dzisiaj jest to coś za 2 dolary – jutro będzie to twój samochód, następnego dnia twój dom” – powiedział w rozmowie z NPR. „Mogą to być oszczędności całego życia lub oszczędności przeznaczone na emeryturę. Może to być wszystko, jeśli nie będziesz mieć nad tym kontroli”.

Hershey to kolejna marka produktów żywnościowych pozwana za fałszywe reklamy. W ostatnich latach z podobnymi roszczeniami musiały zmierzyć się firmy takie jak Taco Bell, Starbucks, McDonald's czy Subway.

Kancelaria Russo reprezentuje powodów w pozwie zbiorowym przeciwko sieci Burger King, utrzymując, iż firma stosuje wprowadzające w błąd reklamy, aby przedstawić swoje produkty jako większe niż są w rzeczywistości. Adwokat twierdzi, iż jego firma otrzymuje około 100 telefonów miesięcznie w tego typu sprawach.

„Niektóre są trochę szalone, szczerze mówiąc. Zwykle bierzemy mniej niż 1% tego typu spraw" – powiedział.

Russo dodał, że amerykańscy konsumenci mogli kiedyś kupować rzeczy bez obaw, ale współczesny nacisk na zyski odbywał się kosztem jakości niektórych produktów.

„I to właśnie leży u podstaw wszystkich naszych pozwów, a nasza krucjata polega na tym, że jesteśmy prawnikami zajmującymi się sprawiedliwością konsumencką”.

Wprowadzanie klientów w błąd ma negatywne konsekwencje. Po pierwsze, może prowadzić do niepotrzebnych wydatków na produkty lub usługi, które nie spełniają obietnic reklamowych. Ponadto, taka praktyka budzi poczucie nieufności wobec ogólnego środowiska biznesowego, co z kolei wpływa na lojalność klienta. Współczesne społeczeństwo jest coraz bardziej skomplikowane, co prowadzi do wzrostu liczby sporów sądowych. Z jednej strony, procesy te są niezbędne do rozstrzygania konfliktów i zapewniania sprawiedliwości, z drugiej jednak, niekiedy żądane odszkodowania zdają się przekraczać granice zdrowego rozsądku.

jm

 

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor