Według danych amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), od początku roku do końca maja wycofano z rynku ponad 100 produktów spożywczych i napojów, uznanych za naruszające przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Są one wydawane z różnych powodów, od skażenia bakteriami takimi jak salmonella lub listeria, po wykryte w żywności alergeny, które nie są zadeklarowane na etykietach.
Choć wszystkie wycofania oznaczają, że dany produkt spożywczy może stanowić zagrożenie dla konsumenta, tylko niewielka liczba powoduje negatywne skutki zdrowotne. Według danych przeanalizowanych przez Newsweek, w tym roku osiem produktów spożywczych i napojów spośród 108 wycofanych przez FDA od 1 stycznia do 31 maja spowodowało szkodę lub chorobę u co najmniej jednego konsumenta. W tym samym okresie ubiegłego roku, również osiem produktów spożywczych i napojów – spośród 98 wycofanych – było powiązanych z chorobą lub negatywnymi skutkami.
Mięso, drób i jajka to osobna kategoria
Osobne wycofania dotyczą mięsa, drobiu i produktów jajecznych, które nie są wliczone do podanej powyżej sumy. Są regulowane przez Food Safety and Inspection Service – w skrócie FSIS (Służbę Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności) Departamentu Rolnictwa USA. Według dostępnych danych, dwa z 25 produktów usuniętych przez FSIS w tym roku spowodowały chorobę.
Co to jest wycofanie produktu?
To działania podejmowane przez firmę w celu usunięcia produktu z rynku, które mogą być inicjowane przez samą firmę, na żądanie FDA lub innej agencji, choćby FSIS.
FDA klasyfikuje wycofania w trzech kategoriach:
- Kategoria III jest najmniej poważna, gdy produkt nie spełnia wymogów FDA, ale jego użycie prawdopodobnie nie spowoduje negatywnych skutków zdrowotnych ani poważnego uszczerbku na wizerunku firmy;
- Kategoria II odnosi się do sytuacji, gdy użycie produktu może spowodować tymczasowe lub medycznie odwracalne skutki zdrowotne;
- Kategoria I to najpoważniejsze ostrzeżenie, gdy użycie produktu może spowodować poważne negatywne skutki zdrowotne lub śmierć.
FSIS stosuje podobny system klasyfikacji swoich wycofań.
Co wycofano w tym roku
W tym roku połowa zgłoszonych negatywnych reakcji związanych ze spożyciem wycofanych produktów wynikała z obecności niezadeklarowanych alergenów. Od 2004 roku producenci muszą ujawniać na etykietach, czy ich produkty zawierają którykolwiek z ośmiu głównych alergenów, które stanowią 90% wszystkich alergii pokarmowych w USA. Są to mleko, jajka, ryby, skorupiaki, orzechy drzewne, orzeszki ziemne, pszenica i soja.
Inne negatywne reakcje w tym roku były związane z zakażeniem bakteriami.
- W kwietniu wycofano świeżą bazylię organiczną firmy Infinite Herbs lLC po tym, jak CDC zgłosiło 12 przypadków zakażenia salmonellą związanych z tym produktem.
- W lutym wycofano surowy ser cheddar Raw Farm po tym, jak spożycie produktu było powiązane z kilkoma przypadkami zakażenia E. coli. Dochodzenie CDC wykazało 11 przypadków chorób, w tym pięć hospitalizacji, związanych z produktem.
- Firma G.A. Mart wycofała swój suplement H&Natural TejoRoot 23 lutego po tym, jak FDA stwierdziła, że zawiera on żółty oleander, trującą roślinę pochodzącą z Ameryki Środkowej. Firma otrzymała zgłoszenie od konsumenta, który doświadczył dolegliwości żołądkowo-jelitowych po spożyciu produktu, w tym bolesnych objawów w połączeniu z krwawieniem wewnętrznym.
- Inna zgłoszona w tym roku negatywna reakcja była związana z produktem Healthwest Minerals Goat Milk Formula Recipe Kit, który został wycofany na zalecenie FDA, ponieważ formuła "nie zapewnia wystarczającej ilości składników odżywczych, gdy jest używana jako mleko dla niemowląt". Zgłoszono jeden przypadek anemii u niemowlęcia po spożyciu formuły.
- 4 czerwca wycofano mrożone kozie mleko dla niemowląt o nazwie Crecelac firmy Dairy Producens Inc., ponieważ wykryto w nim potencjalnie śmiertelną bakterie cronobacter.
Przykładów jest znacznie więcej, wśród nich ogórki, pieprz, suplementy ziołowe, ciastka i wiele, wiele więcej...
Eksperci ds. bezpieczeństwa żywności, zalecają regularne sprawdzanie powiadomień o wycofaniach z wiarygodnych źródeł, takich jak FDA, USDA czy inne odpowiednie agencje zdrowia, oraz postępowanie zgodnie z instrukcjami dotyczącymi zwrotu lub bezpiecznego usuwania wycofanych produktów.
Wycofania produktów spożywczych, choć często alarmujące, wywołują mniej szkód niż by się wydawało, jednak są kluczowym elementem systemu ochrony konsumentów przed potencjalnie szkodliwymi produktami. Warto więc pamiętać o przysłowiu: „Lepiej dmuchać na zimne”.
Zainteresowani mogą sprawdzić aktualizację wycofań, ostrzeżeń i alertów bezpieczeństwa dotyczącą produktów spożywczych tutaj: www.fda.gov/safety/recalls-market-withdrawals-safety-alerts
rj