Dzieci w całym kraju korzystają obecnie z letnich wakacji, a wysokie temperatury powodują, że całe rodziny swój wolny czas chętnie spędzają na plaży czy na lokalnym basenie. Przed taką wycieczką warto zapoznać się ze wskazówkami, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo w wodzie.
Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom utonięcie jest główną przyczyną śmierci dzieci w wieku od 1 do 4 lat i drugą najczęstszą przyczyną niezamierzonej śmierci dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych utonęły 973 osoby w wieku poniżej 19 roku życia, a kolejne 6 500 trafiło na izby przyjęć w związku z incydentami grożącymi utonięciem – wynika z informacji Safe kids Worlwide, organizacji non-profit działającej na rzecz zapobiegania urazom u dzieci.
W lipcu najczęściej dochodzi do utonięć
„Nigdy nie pływaj samotnie” – ostrzega ratownik z Palm Beach County Ocean Rescue, Daniel Barnickel, dodając, iż woda zawsze powinna być monitorowana przez osobę dorosłą. Poświęcenie czasu na zapoznanie się z procedurami i zasadami bezpieczeństwa przed udaniem się na basen lub plażę może przynieść korzyści dzieciom i ich rodzicom.
Przydomowy basen
Najważniejszym elementem bezpieczeństwa przydomowego basenu jest bariera zabezpieczająca, która uniemożliwia nienadzorowany dostęp do wody.
Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża wiele dzieci, które utonęły w domu, zrobiło to w czasie, gdy nie spodziewano się, że znajdą się w wodzie. W niektórych przypadkach dzieci znajdowały się poza zasięgiem wzroku przez mniej niż pięć minut i znajdowały się pod opieką jednego lub obojga rodziców, gdy wślizgnęły się do basenu i utonęły – podała agencja.
To powiedziawszy, niezwykle ważne jest, aby dzieci uczyły się pływać. Istnieje wiele programów uczących dzieci pływania, w tym kursy pływania Czerwonego Krzyża w całych Stanach Zjednoczonych.
Jeśli zaginie dziecko, pamiętaj, że liczą się sekundy. Najpierw sprawdź wodę, radzą eksperci ds. bezpieczeństwa. Ważne jest także to, aby w domu mieć odpowiedni sprzęt. Obejmuje to coś, co można wrzucić do wody, aby dziecko mogło się tego złapać, telefon komórkowy, za pomocą którego można wezwać pomoc, kamizelki ratunkowe i apteczkę.
Według Safe Kids Worldwide wszystkie dzieci powinny nauczyć się wchodzić lub skakać do głębszej wody (powyżej ich głowy) i bezpiecznie wracać na powierzchnię, a także umieć unosić się na powierzchni. Powinny także umieć szybko obrócić się w wodzie i znaleźć bezpieczne miejsce, łącząc to z odpowiednim oddychaniem i poruszaniem się do przodu w wodzie, co umożliwia wydostanie się z niej.
Stwórz bezpieczne warunki
Jeśli na basenie, plaży lub nad jeziorem przebywa z grupą dzieci kilka dorosłych osób, należy wybrać co najmniej jedną osobę, która będzie cały czas obserwować i mieć dzieci na oku. Eksperci z Safe Kids Worldwide zalecają zmianę obserwatora wśród dorosłych na krótkie okresy czasu, np. co 15 minut.
Osoby przebywające nad wodą z dziećmi powinny w tym czasie odłożyć książki, gazety i telefony, ponieważ utonięcie najczęściej przebiega po cichu i może nastąpić w czasie krótszym niż pięć minut.
Po skończonej zabawie w wodzie należy zabrać wszystkie zabawki czy materace, aby dzieci nie korciło sięgnięcie po nie.
Należy nauczyć dzieci, aby trzymały się z daleka od odpływów basenowych i urządzeń zasysających wodę, które mogą uwięzić włosy lub kończyny. Od 2014 r. wszystkie publiczne baseny i spa w USA mają obowiązek przestrzegać ustawy Virginia Graeme Baker Pool & Spa Safety Act, nazwanej tak na cześć 7-letniej dziewczynki, która zmarła po złapaniu przez urządzenie zasysające wodę w jacuzzi w 2002 r. Jej matka lobbowała w Kongresie, aby wymagane było instalowanie osłon odpływowych i innych zabezpieczeń basenu. Eksperci twierdzą jednak, że nawet w przypadku tych elementów zabezpieczających dobrą praktyką jest sprawdzanie odpływów i urządzeń, zanim dzieci wejdą do basenu.
Małe i niedoświadczone dzieci powinny nosić kamizelki ratunkowe zatwierdzone przez U.S. Coast Guard. Jej rozmiar powinien być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka. Nigdy nie zastępuj kamizelek dmuchanymi kółkami czy rękawkami do pływania.
Najlepszą praktyką jest trzymanie dzieci w wodzie przez cały czas w zasięgu wzroku osoby dorosłej i nauczenie ich, aby zawsze pytały o pozwolenie na zbliżenie się do wody.
Należy także egzekwować zasady bezpieczeństwa, w tym zakaz biegania i popychania w okolicy basenu oraz zanurzania innych w wodzie.
Eksperci zalecają również upewnienie się, że dzieci wiedzą, jak głęboka jest woda, aby nie skakały do płytkiej wody i nie doznały obrażeń.
Otwarta woda, taka jak ocean czy jezioro, znacznie różni się od przydomowego basenu. Dzieci muszą wiedzieć, że widoczność w oceanach i jeziorach może być ograniczona, a dno może być nierówne. Należy je także uczyć o prądach wodnych, które mogą wciągnąć je pod wodę i oddalić od brzegu.
„Rok po roku na południu Florydy prądy odpływowe pochłaniają więcej ofiar śmiertelnych niż wszystkie zagrożenia związane z pogodą razem wzięte” – powiedział Barnickel. „Widzieliśmy, jak przyjeżdżali tu miejscowi, którzy przez całe życie chodzili na plażę i nigdy nie złapał ich prąd lub myślą, że tak się stało i wiedzą, co robić. I zostają wciągnięci przez prądy. Kiedy ich ratujemy, mówią, iż sami nie mogą uwierzyć w to, co się stało”.
Będąc na plaży lub nad jeziorem, ważne jest, aby korzystać z wyznaczonych miejsc do pływania i rekreacji i zwracać uwagę na znaki ostrzegające o zagrożeniach wodnych oraz godziny obecności ratowników.
Nie przeceniaj swoich możliwości
Eksperci radzą, aby nigdy nie pływać samemu i realnie oceniać swoje możliwości i ograniczenia.
jm