Nie jest tajemnicą, że opieka zdrowotna w USA jest droga. Jednak według nowych badań ceny leków na receptę w USA są średnio prawie trzy razy wyższe niż w innych bogatych krajach.
W niedawno opublikowanym raporcie RAND Corporation porównano ceny wszystkich leków na receptę dostępnych w USA z kosztami w 33 innych krajach o wysokich dochodach, wskazanymi przez Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD). A rezultaty były szokujące.
W swojej analizie opartej na danych z 2022 r. zespół ustalił, że ceny leków na receptę w USA są średnio 2,78 razy wyższe niż w innych krajach o wysokich dochodach, przy czym różnica jest jeszcze większa w przypadku markowych produktów farmaceutycznych. Biorąc pod uwagę same produkty markowe, leki w USA były 4,22 razy droższe niż w innych krajach.
Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda w przypadku niemarkowych leków generycznych, których ceny stanowiły zaledwie 67 procent średnich kosztów leków w innych bogatych krajach.
„Odkrycia te stanowią kolejny dowód na to, że ceny leków na receptę stosowane przez producentów w USA są wyższe niż w krajach” – stwierdził w oświadczeniu Andrew Mulcahy, główny autor badania i starszy ekonomista ds. zdrowia w RAND, organizacji badawczej non-profit. „Odkryliśmy, że różnica w przypadku leków markowych się pogłębia, podczas gdy ceny leków generycznych w USA są obecnie proporcjonalnie niższe niż wynika z naszej wcześniejszej analizy”.
Zespół szacuje, że tylko w 2022 r. we wszystkich krajach OECD całkowite wydatki na leki wyniosły 989 miliardów dolarów. Sześćdziesiąt dwa procent tej kwoty pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, mimo że stanowiły one zaledwie 24 procent wolumenu sprzedaży leków.
Analiza opiera się na podobnym raporcie RAND z 2018 r., który wykazał spójne wyniki. W rzeczywistości różnica cenowa między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami nieznacznie się powiększyła od czasu pierwszej analizy.
Autorzy twierdzą, że zrozumienie tych różnic cenowych będzie przydatne przy opracowywaniu i ukierunkowywaniu przyszłych polityk, które uwzględnią zarówno wzrost wydatków na leki, jak i finansowy wpływ leków na receptę na konsumentów.
jm