Chiny zakazały eksportu kilku strategicznie ważnych minerałów do USA w odpowiedzi na ostatnią rundę amerykańskich ograniczeń chińskiego przemysłu produkcji chipów.
We wtorek chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło zakaz eksportu do USA galu, germanu, antymonu i „materiałów supertwardych”, mających potencjalne zastosowanie wojskowe. Decyzja została podjęta dzień po nowych restrykcjach Białego Domu nałożonych na chiński sektor półprzewodników.
Ograniczenia zostały wprowadzone zaledwie sześć tygodni przed inauguracją Donalda Trumpa i pojawiły się obawy, że jego prezydentura zapoczątkuje nowy okres wojny handlowej między krajami.
Pekin już w ubiegłym roku zaczął wprowadzać limity na eksport krytycznych minerałów. Nowe przepisy zaostrzają istniejące restrykcje wyłącznie w stosunku do Stanów Zjednoczonych.
Choć gal i german nie są zaliczane do metali ziem rzadkich, ich wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne sprawiają, że są niezbędne w produkcji wielu nowoczesnych technologii.
Chodzi o tzw. „produkty podwójnego zastosowania”, które mogą być wykorzystywane zarówno przez cywilów, jak i wojsko.
Chiny dominują we współczesnej produkcji antymonu, odpowiadając za 56 procent globalnej podaży, zgodnie z badaniem Unii Europejskiej z 2023 r. na temat surowców krytycznych. Raport wykazał również, że Chiny produkują 94 procent światowego galu i 83 procent germanu.
Które branże zostaną dotknięte?
Dominacja Chin w globalnym łańcuchu dostaw tych minerałów i względny niedorozwój możliwości wydobywczych i rafinacyjnych innych krajów oznaczają, że nowe środki mogą mieć wpływ na kilka branż.
Podczas gdy wzmianka o „wojskowym zastosowaniu” wskazuje, że przemysł zbrojeniowy jest kluczowym celem zakazu, szerokie zastosowanie galu, germanu i antymonu grozi również wpływem na kilka innych sektorów.
Ich znaczenie w produkcji półprzewodników, niezbędnych dla niemal wszystkich nowoczesnych urządzeń, oznacza wpływ na branże takie jak elektronika użytkowa i energia odnawialna.
Wykorzystanie germanu w sieciach światłowodowych oznacza, że przemysł telekomunikacyjny może również ucierpieć z powodu wszelkich niedoborów w USA.
Jednakże brytyjska gazeta The Guardian, powołując się na chińskie dane celne, informuje, że dostawy germanu, galu i antymonu znacznie spadły już w 2024 r. po wprowadzeniu przez Pekin wcześniejszych kontroli eksportu.
Dlaczego Chiny zakazały eksportu tych minerałów?
Zakaz można postrzegać jako odpowiedź na represje USA wobec chińskiego przemysłu produkcji chipów, a także eskalację wojny handlowej między tymi dwoma krajami.
Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu stwierdziło w poniedziałek, że „jeszcze bardziej osłabi” zdolność Pekinu do produkcji zaawansowanych półprzewodników węzłowych, które mogą być wykorzystywane w „następnej generacji zaawansowanych systemów uzbrojenia”, a także sztucznej inteligencji o „znaczących zastosowaniach wojskowych”.
„Ta akcja jest ukoronowaniem ukierunkowanego podejścia administracji Bidena-Harrisa, realizowanego we współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami, mającego na celu osłabienie zdolności [Chińskiej Republiki Ludowej] do indygenizacji produkcji zaawansowanych technologii, które stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego” – powiedziała sekretarz handlu USA Gina Raimondo.
Ograniczenia handlowe pojawiają się również pośród narastających gróźb prezydenta-elekta Trumpa, że nałoży znaczne cła na wszystkie chińskie towary wwożone do USA po objęciu urzędu.
Trump zapowiedział nałożenie 100-procentowego cła na członków sojuszu ekonomicznego BRICS, jeśli podejmą próbę stworzenia nowej, alternatywnej waluty, która będzie konkurować z dolarem.
jm