----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

13 czerwca 2024

Udostępnij znajomym:

Wieloletni wzrost liczby kobiet zdobywających wyższe wykształcenie, podczas gdy odsetek mężczyzn na kampusach spada, zaczyna uderzać nawet w dziedziny zdominowane do tej pory przez mężczyzn, takie jak inżynieria czy biznes. Według Pew Research Center liczba kobiet z wyższym wykształceniem na rynku pracy przewyższyła liczbę mężczyzn z wyższym wykształceniem.

Chociaż wydaje się to mieć znaczące konsekwencje dla społeczeństwa i gospodarki – ponieważ absolwenci szkół wyższych zarabiają przez całe życie więcej pieniędzy niż osoby, które nie ukończyły studiów – w dalszym ciągu kobietom trudno przychodzi niwelowanie różnic w przywództwie i zarobkach. Kobiety nadal zarabiają średnio 82 centy na każdego dolara zarobionego przez mężczyzn – a liczba ta pozostaje prawie niezmieniona od 2002 roku. Według firmy zajmującej się ratingami kredytowymi i badaniami S&P Global, po stałym wzroście od ponad dziesięciu lat, odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla w firmach spadł w zeszłym roku do mniej niż 12%.

Ten powolny postęp następuje pomimo faktu, że liczba kobiet na studiach znacznie przewyższa liczbę mężczyzn. Według Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych odsetek studentek zbliża się do rekordowej liczby 60%. Według National Student Clearinghouse Research Center prawdopodobieństwo ukończenia studiów przez kobiety jest o 7 punktów procentowych większe niż u mężczyzn.

Kobiety nadal stanowią mniej niż jedną czwartą kierunków inżynieryjnych w całym kraju i mniej niż połowę kierunków biznesowych – dziedzin, które mogą prowadzić do lepiej płatnych stanowisk pracy.

„Nawet gdy widzimy pewne zmiany, znacznie większa liczba mężczyzn wybiera ścieżki prowadzące do zdobycia wyższego wykształcenia, które zwykle związane są z wyższymi zarobkami w przyszłości” – powiedziała Ruth Watkins, prezes ds. szkolnictwa policealnego w Strada Education Foundation, organizacji non-profit skupiającej się na kształceniu wyższym.

różnice często zaczynają się w szkole średniej, gdzie zajęcia z takich przedmiotów jak matematyka, inżynieria i informatyka „nadal są dość zróżnicowane pod względem płci” – stwierdziła Elizabeth Mynatt, dziekan Khoury College of Computer Sciences w Northeastern University. „A jeśli w drugiej klasie szkoły średniej nie wiesz, że chcesz zostać informatykiem, będzie ci trudno dostać się do tego programu”.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że już w szkole średniej ponad dwa razy więcej chłopców niż dziewcząt deklaruje, że planuje pracować w zawodach związanych z nauką lub inżynierią.

Inne czynniki, począwszy od studiów, utrwalają tę lukę. Według raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Kobiet Uniwersyteckich, mimo że liczba studentów jest obecnie zdominowana przez kobiety, stanowią one jedynie nieco ponad jedną trzecią profesorów i jedną trzecią rektorów uczelni, wynika z raportu American Council on Education.

Kobiety rozpoczynające studia inżynierskie częściej niż mężczyźni zmieniają kierunek edukacji. Prawie połowa kobiet, które pierwotnie planowały studiować nauki ścisłe lub inżynierię, zmienia kierunek na inny, w porównaniu z mniej niż jedną trzecią mężczyzn.

Łączenie wielu obowiązków

Po przejściu ze studiów na rynek pracy kobiety w dalszym ciągu w przeważającej mierze ponoszą obowiązki związane z opieką nad rodziną, co może przerwać ich karierę, powiedział Joseph Fuller, profesor praktyki zarządzania na Harvardzie.

„Ścieżka kariery związana z stanowiskami decyzyjnymi i wysoko płatnymi, logiką projektowania, a nawet językiem, jest nadal mocno zakorzeniona w paradygmacie z lat 60. XX wieku” – powiedział Fuller. „Jeśli idziesz do dużej globalnej firmy, droga do kadry kierowniczej przewiduje jedno lub dwa międzynarodowe zadania, cztery lub pięć relokacji, bardzo wymagające godziny pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mężczyzna lub kobieta podjęli takie zobowiązania, ale w dalszym ciągu obowiązki opieki w nieproporcjonalnym stopniu spadają na kobiety”.

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową McKinsey & Company i organizację działającą na rzecz kobiet Lean In wykazało, że chociaż kobiety mają większe szanse na ukończenie studiów, mają one mniejsze szanse ze stanowisk podstawowych na stanowiska kierownicze. Na 100 mężczyzn na stanowiskach kierowniczych w ich firmach przypada 87 kobiet.

Nie oznacza to, że kobiety nie chcą awansu: 9 na 10 kobiet twierdzi, że marzy o awansie, a 3 na 4 chcą zostać menedżerami wyższego szczebla, jak wykazało badanie McKinsey & Company.

Jednak, jak podaje S&P Global, 75% stanowisk kierowniczych wyższego szczebla zajmują mężczyźni.

„Podstawowe uprzedzenia i problemy systemowe panujące w korporacyjnej Ameryce, które powodują niedostateczną reprezentację kobiet, nie uległy zmianie” – powiedziała Caroline Fairchild, wiceprezes ds. edukacji Lean In.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor