----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

16 maja 2024

Udostępnij znajomym:

Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Choć to akcja rozpoczęta w Polsce, to przecież skierowana jest do każdego polskiego taty, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dlatego zachęcamy czytelników z Chicago i okolic do wzięcia w niej udziału. Jak? Sięgając po książkę i czytając ją swemu dziecku.

Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości dziecka? Jak rodzinne czytanie buduje poczucie wolności i sprawczości? W jaki sposób wzmacnia autentyczne partnerstwo i buduje głęboką relację mężczyzna-dziecko? I dlaczego to takie ważne, by tata, wujek czy opiekun też czytał? Na te pytania odpowiada kampania #TataTeżCzyta2024 Fundacji Powszechnego Czytania i wydawnictwa Tatarak.

Supermoc książek

Głównym celem kampanii jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów do czytania dzieciom. Kampanii towarzyszy darmowa publikacja - poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”, a jej ambasadorami zostali m.in. Łukasz Dominiak „Who’s Your Daddy”, Łukasz „Juras” Jurkowski, Kamil Nowak „Blog Ojciec”, Marcin Perfuński „Supertata.tv”, Wiesław Nowobilski, Katarzyna Zielińska, Anna Czartoryska-Niemczycka, Magda Kordaszewska „Zabawkowicz” i Joanna Flis. Akcję wsparli również Anna i Robert Lewandowscy.

Badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej pokazują, że panowie sięgają po lekturę zdecydowanie rzadziej niż kobiety (odpowiednio 36% i 50%). Podobnie rozkłada się stosunek emocjonalny do tej czynności - 53% kobiet lubi czytać, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi 36%. Różnice między postawami czytelniczymi kobiet i mężczyzn nie zależą tylko od poziomu wykształcenia czy czasu poświęconego na jego zdobywanie.

„Kluczowe znaczenie mają też różne modele socjalizacji do czytania w środowisku rodzinnym. Ukształtowane w dzieciństwie i wczesnej młodości postawy w tej dziedzinie rzutują na zachowania późniejsze. Brak męskiego czytającego wzorca to jedna z przyczyn porzucania czytelniczych nawyków przez chłopców” - podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Aktywne zaangażowanie mężczyzn w socjalizację czytelniczą w środowisku rodzinnym sprzyja wyrobieniu i utrwaleniu czytelniczych postaw.

55

Hasło „TataTeżCzyta… bo czytanie daje wolność” zwraca uwagę na czytanie jako skrzydła rozwoju. Badania z różnych dziedzin łącznie pokazują, że czytanie książek od małego buduje na poziomie indywidualnym nasze zdrowie psychofizyczne i sukces życiowy, co przekłada się, na poziomie społecznym, na sukces naukowo-gospodarczy i kapitał społeczny zbiorowości.

„Wolność w tym haśle rozumiemy jako zbudowane dzięki czytaniu samoświadomość i kompetencje, które umożliwiają dziecku stawanie się kim chce - daje mu prawdziwą wolność wyboru drogi życiowej i ścieżki zawodowej. Chcemy, by każde dziecko w Polsce miało taką szansę - rodzinne czytanie temu służy” - podkreśla Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Bezpłatny poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”, to kompendium wiedzy o tym, dlaczego warto czytać dzieciom, co daje czytanie dziecku na poszczególnych etapach rozwoju i jak to robić. Poradnik w wersji online dostępny jest na stronie www.tatatezczyta.pl.

Kampania potrwa do 23 czerwca, czyli dnia, w którym w Polsce obchodzony jest Dzień Taty. Przypominamy, iż w Stanach Zjednoczonych święto to zwykle obchodzone jest wcześniej, bo w 3 niedzielę czerwca, która w tym roku wypada 16 czerwca.

 

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor