----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

08 lipca 2024

Udostępnij znajomym:

Przemoc i masowe strzelaniny często nasilają się w miesiącach letnich, zwłaszcza w okolicach 4 lipca, historycznie jednego z najbardziej śmiercionośnych dni w roku.

Z archiwum Gun Violence Archive, organizacji, która monitoruje masowe strzelaniny, wynika, że w czerwcu, lipcu i sierpniu odnotowano największą łączną liczbę masowych strzelanin w ciągu ostatniej dekady. Najniższe sumy odnotowuje się w okresie od grudnia do marca. Na szczycie najbardziej niebezpiecznych świąt znalazł się Dzień Niepodległości. W ciągu ostatnich trzech lat, w okresie od 1 do 7 lipca, w całym kraju doszło do ponad 80 masowych strzelanin.

Naukowcy wskazują na kombinację czynników, które w przeszłości powodowały, że w miesiącach letnich wzrastała przemoc i strzelaniny.

Letnie wakacje

Wakacje szkolne oznaczają, że dzieci i młodzież mają więcej wolnego czasu. W miastach, gdzie brakuje odpowiednich programów i zajęć dla młodzieży, czas ten może być spędzany na ulicach, w grupach rówieśniczych, gdzie ryzyko zaangażowania się w działalność przestępczą jest większe. Brak nadzoru i struktury może sprzyjać wzrostowi przemocy z użyciem broni palnej.

Do masowych zabójstw znacznie częściej dochodzi w domu, a ofiary są najczęściej spokrewnione ze sprawcą lub jest on bliskim znajomym.

Kiedy nie ma zajęć w szkole, rodziny spędzają razem więcej czasu, dzieci są cały dzień w domu, a gdy wszyscy znajdują się pod jednym dachem, prawdopodobieństwo większej liczby ofiar jest większe – stwierdziła Jesenia Pizarro, profesor kryminologii na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie.

Więcej spotkań towarzyskich, więcej alkoholu

Latem, kiedy dni są dłuższe i cieplejsze, ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu. To zwiększa liczbę interakcji społecznych, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Niestety, więcej spotkań i większa liczba ludzi na ulicach prowadzi również do większej liczby konfliktów, które mogą eskalować do przemocy z użyciem broni palnej.

Zjazdy rodzinne, imprezy blokowe i festiwale w okresie letnim gromadzą więcej ludzi i stwarzają więcej okazji do kłopotów, tym bardziej, gdy w grę wchodzi alkohol.

„To nie znaczy, że tego typu rzeczy nie zdarzają się w marcu czy styczniu. Występują jednak w mniejszym stopniu niż latem” – powiedział kryminolog z Uniwersytetu w Miami, Alex Piquero. „Wiemy, że niemal każdego lata wzrasta poziom przemocy. Dlatego łatwo można przewidzieć, że stanie się podobnie latem tego roku. Jestem przekonany, że tak samo będzie latem przyszłego roku i latem następnego”.

Prawdopodobieństwo, że staniesz się ofiarą masowej strzelaniny, jest nadal bardzo niskie, oznacza to jednak, że istnieje ryzyko, iż ofiar będzie więcej, jeśli coś wydarzy się podczas zatłoczonej imprezy.

Temperament wzrasta wraz z wysoką temperaturą

W kilku badaniach powiązano ciepłą pogodę i wyższe niż zwykle temperatury ze wzrostem agresywnych zachowań – i to nie tylko latem. Naukowcy łączą także wyższą temperaturę z bardziej brutalnymi przestępstwami, chociaż często w grę wchodzą inne czynniki.

Fizjologiczne i psychologiczne skutki gorąca mogą prowadzić do większej irytacji i obniżonej tolerancji na stres, co może skutkować wzrostem agresywnych zachowań. W połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak spożycie alkoholu, ryzyko eskalacji do przemocy z użyciem broni palnej rośnie.

Była funkcjonariuszka nowojorskiej policji Jillian Snider, obecnie wykładowca w John Jay College of Criminal Justice, powiedziała, że często wydowała takie zachowania w dzielnicach, gdzie brak klimatyzacji wypychał ludzi na werandy lub do parków w upalne dni.

„Ludzie są bardziej zirytowani, bo nie ma mogą znaleźć ochłody, a napięcie rośnie” – stwierdziła. „Nie ma od tego ucieczki, jesteś po prostu bardziej zdenerwowany”.

Większa aktywność gangów

Latem aktywność gangów i przestępczych organizacji często wzrasta. Dłuższe dni i więcej ludzi na ulicach stanowią okazję do realizacji nielegalnych działań, w tym handlu narkotykami i terytorialnych konfliktów między gangami. Te działania często wiążą się z przemocą z użyciem broni palnej.

Według Gun Violence Archive w czerwcu w USA miały miejsce 72 masowe strzelaniny, co daje łączną liczbę 261 incydentów w 2024. Przed 2020 rokiem nie odnotowano miesiąca, w którym miałoby miejsce ponad 60 masowych strzelanin. Od tego czasu zdarzyło się to 22 razy.

Wzrost przemocy z użyciem broni palnej latem to złożony problem, wynikający z wielu nakładających się na siebie czynników. Kluczowe jest zrozumienie tych przyczyn i podjęcie działań prewencyjnych, takich jak zwiększenie liczby programów dla młodzieży, wzmożenie działań prewencyjnych policji oraz edukacja społeczna na temat konsekwencji użycia broni palnej. Tylko w ten sposób można skutecznie zmniejszyć skalę tego zjawiska i zapewnić większe bezpieczeństwo w letnich miesiącach.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor