Wielostanowa epidemia salmonelli związana z ogórkami spowodowała chorobę u co najmniej 449 osób w 31 stanach, z czego 125 wymagało hospitalizacji, poinformowały w zeszłym tygodniu Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Rzeczywista liczba chorych osób jest jednak „prawdopodobnie znacznie wyższa” niż 449 i może dotyczyć stanów, które jeszcze nie zgłaszają przypadków.
„Dzieje się tak, ponieważ wiele osób wraca do zdrowia bez opieki medycznej i nie jest badanych na obecność salmonelli” — pisze CDC.
Zakażenia salmonellą związane z wybuchem epidemii po raz pierwszy zgłoszono w lutym, ale trwały one do czerwca. Najnowsza aktualizacja agencji z 14 sierpnia powiązała wybuch epidemii z dwoma plantatorami na Florydzie — Bedner Growers, Inc. z Boynton Beach i Thomas Produce Company z Boca Raton — których produkty są „prawdopodobnym” źródłem epidemii. CDC dodało jednak, że „ci plantatorzy nie odpowiadają za wszystkie choroby w tej epidemii”.
Do 14 sierpnia przypadki salmonelli związane ze skażonymi ogórkami zgłoszono w 31 stanach: Alabama, Arkansas, Connecticut, Delaware, Floryda, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, Karolina Południowa, Karolina Północna, Kentucky, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, Nevada, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Oklahoma, Pensylwania, Rhode Island, Tennessee, Teksas, Vermont, Wirginia, Waszyngton, Wisconsin.
Według stanu na 14 sierpnia CDC poinformowało, że żaden z producentów związanych z wybuchem epidemii nie zbiera już ogórków na bieżący sezon i że „prawdopodobnie nie ma dalszego ryzyka dla społeczeństwa”, ponieważ wszystkie potencjalnie skażone ogórki zostały już wycofane ze sprzedaży.
Ostatni przypadek zakażenia salmonellą związany z wybuchem epidemii odnotowano 4 czerwca. Mimo to CDC przypomina o konieczności właściwego obchodzenia się z ogórkami i ich przechowywania, aby zapobiec dalszym chorobom.
Objawy zakażenia salmonellą często zaczynają pojawiać się od sześciu godzin do sześciu dni po spożyciu bakterii. Biegunka, gorączka, wymioty i skurcze żołądka są powszechne. Osoby zakażone są proszone o kontakt z lekarzem, zwłaszcza jeśli należą do najbardziej narażonych grup lub jeśli objawy się pogorszą i obejmują krwawą biegunkę (lub biegunkę trwającą dłużej niż trzy dni), gorączkę powyżej 102 stopni Fahrenheita, częste wymioty, które uniemożliwiają przyjmowanie płynów i jakiekolwiek oznaki odwodnienia.
jm