Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia Droga - 6,91 proc., a Lewica - 6,3 proc. Frekwencja wyniosła 40,65 proc. Koalicja Obywatelska ma 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 20, Konfederacja - 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 3 i Lewica - 3 - poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Polacy wybrali 53 europosłanki i europosłów. Wszyscy Europejczycy– 720, czyli o 15 więcej niż pięć lat temu – to z kolei efekt Brexitu (red. opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię).
Nie zmarnowaliśmy tych miesięcy po 15 października. Brakuje mi słów wdzięczności, dla tych którzy poszli do wyborów. Nasi wyborcy zmobilizowali się, poszli i to oni wygrali — mówił Donald Tusk. Dodał też, że KO "jako europejska partia demokratyczna prawdopodobnie osiągnęła najlepszy wynik w Europie", nawiązując do rosnącego poparcia dla ugrupowań skrajnie prawicowych w państwach unijnych – m.in. we Francji.
Frekwencja w Polsce rekordowo… niska
Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła 40,65 proc. To – jak przyznają politolodzy – wynik dramatyczny. Ostatni raz tak źle było w 2014 roku, kiedy do urn podczas eurowyborów wybrało się tylko 23,83 proc. uprawnionych. Największa frekwencja była w województwie mazowieckim (46,95 proc.), a najniższa w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie głosować poszło 33,59 proc. uprawnionych. Powody są dwa. Pierwszy to wciąż brak zrozumienia funkcjonowania Unii Europejskiej i jej organów, przez co wybory do Parlamentu Europejskiego uznawane są za mało istotne. Drogi powód to pechowa data. Te wybory były trzecimi w ostatnim czasie – po parlamentarnych i samorządowych. Zmęczenie materiału.
Kraj podzielony
W podziale na województwa Koalicja Obywatelska wygrała w centralnej i zachodniej Polsce. W 6 województwach - m.in. podlaskim, lubelskim i podkarpackim zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. W skali kraju wynik był dużo gorszy.
„Ten wynik to jest dla nas wielkie zadanie. My w tym ostatnim okresie jesteśmy na tym samym poziomie. Wiemy, co zrobić, żeby ten poziom podnieść” - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielny wieczór po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Wielki przegrany
Największym przegranym według politologów jest Trzecia Droga, czyli współtworzący obecny rząd mariaż Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Niecałe 7% poparcia przełożyło się na 3 mandaty w Parlamencie Europejskim. Wynik jest fatalny, biorąc pod uwagę kilkunastoprocentowe poparcie po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.
Prof. Antoni Dudek na antenie Polsat News powiedział, że Władysław Kosiniak-Kamysz powinien zastanowić się nad tym, by zrezygnować z sojuszu. „Ma do wyboru albo trwać w tym układzie, albo zacząć rozwód z Szymonem Hołownią. Moim zdaniem byłby to przykład ciągnięcia na swoim grzbiecie resztek Polski 2050” - ocenił politolog. O rozłamie coraz częściej mówią też politycy Polski 2050. Wydaje się, że część umiarkowanie konserwatywnego elektoratu Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosowała na Konfederację.
Ciekawostki
Do Europarlamentu z listy Konfederacji dostał się kontrowersyjny polityk Grzegorz Braun, który zasłynął zgaszeniem świec chanukowych w Sejmie za pomocą gaśnicy. Do Brukseli pojedzie też dwóch „ziobrystów” – Patryk Jaki i Jacek Ozdoba. Mandatu nie udało się wywalczyć byłemu prezesowi Telewizji Polskiej związanemu z Prawem i Sprawiedliwością – Jackowi Kurskiemu. W europejskich ławach będzie za to duet lewicowy – elekcję uzyskał Robert Biedroń z Nowej Lewicy, a także wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z tej samej formacji (prywatnie razem z Robertem Biedroniem są w związku). Mandatu nie uzyskał m.in. Włodzimierz Cimoszewicz czy Ryszard Czarnecki.
Głosowanie w USA
W całych Stanach Zjednoczonych pracowały 22 komisje wyborcze. Można było głosować między innymi na Florydzie, w Georgii, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Pensylwanii, Teksasie, Michigan, Bostonie i Kalifornii. W wyborach na terenie USA zagłosowało 8,3 tys. wyborców, znacznie mniej niż w eurowyborach 2019 r. (12 tys.) i w wyborach parlamentarnych (44 tys.). Poza granicami Polski głos można było oddać na kandydatów z listy warszawskiej. Najwięcej głosów w USA (1 740) dostał Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości, który mandatu europosła nie zdobył. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ponad 51 proc. poparcia, na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 25 proc., zaś na trzecim Konfederacja z niemal 15 proc. PiS wygrało wśród mieszkańców okręgu chicagowskiego (63 proc.), nieco gorzej było w Nowym Jorku i na północnym wschodzie (43 proc.). Formacja Donalda Tuska triumfowała w Waszyngtonie i na południowym wschodzie – od Houston po Kalifornię.
Pełny skład europosłów
Nowy europarlament będzie liczyć 720 europosłów. Największa liczba mandatów przypada Niemcom (96), na kolejnych miejscach są Francuzi (81) i Włosi (76). Polskich europosłów będzie 53. Poniżej prezentujemy pełną listę europosłów najbliższej kadencji.
Koalicja Obywatelska
- Magdalena Adamowicz
- Bartosz Arłukowicz
- Krzysztof Brejza
- Borys Budka
- Andrzej Buła
- Kamila Gasiuk-Pihowicz
- Andrzej Halicki
- Dariusz Joński
- Marcin Kierwiński
- Łukasz Kohut
- Ewa Kopacz
- Janusz Lewandowski
- Elżbieta Łukacijewska
- Jagna Marczułajtis-Walczak
- Mirosława Nykiel
- Jacek Protas
- Bartłomiej Sienkiewicz
- Michał Szczerba
- Michał Wawrykiewicz
- Marta Wcisło
- Bogdan Zdrojewski
Prawo i Sprawiedliwość
- Adam Bielan
- Tobiasz Bocheński
- Joachim Brudziński
- Waldemar Buda
- Michał Dworczyk
- Małgorzata Gosiewska
- Patryk Jaki
- Mariusz Kamiński
- Marlena Maląg
- Arkadiusz Mularczyk
- Piotr Müller
- Daniel Obajtek
- Jacek Ozdoba
- Bogdan Rzońca
- Beata Szydło
- Dominik Tarczyński
- Maciej Wąsik
- Jadwiga Wiśniewska
- Anna Zalewska
- Kosma Złotowski
Konfederacja
- Grzegorz Braun
- Anna Bryłka
- Tomasz Buczek
- Marcin Sypniewski
- Stanisław Tyszka
- Ewa Zajączkowska-Hernik
Trzecia Droga
- Krzysztof Hetman
- Adam Jarubas
- Michał Kobosko
Lewica
- Robert Biedroń
- Joanna Scheuring-Wielgus
- Krzysztof Śmiszek
fk