----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

22 stycznia 2024

Udostępnij znajomym:

Wynne Transportation LLC to jedna z firm wynajmowanych przez władze stanu Teksas do transportu migrantów do tzw. miast sanktuariów, czyli m.in. do Chicago. To właśnie ten przewoźnik zdecydował się na pozwanie urzędu miasta w Chicago w związku z ograniczeniami nałożonymi na transportowców zajmujących się dowożeniem migrantów. Chodzi przede wszystkim o kary finansowe i zdaniem przewoźników – nierówne traktowanie.

Zarzuty

Właściciele firmy twierdzą, że miejskie rozporządzenie zakazujące niezapowiedzianych wcześniej transportów uchodźców, a konkretnie wysadzania ich na terenie miasta jest niezgodne z konstytucją. Niemal z automatu nakładane kary finansowe na firmy podnajęte przez władze stanu Teksas.

"Wynne podejmuje działania przeciwko zarządzeniu miasta, ponieważ bezprawnie ingeruje ono w jego działalność i narusza konstytucyjne prawa Wynne oraz prawa pasażerów Wynne" - powiedział w przesłanym oświadczeniu Michael Kozlowski, prawnik reprezentujący Wynne Transportation LLC i kilka innych firm czarterujących autokary. W pozwie pełnomocnicy transportowców podnoszą, że Chicago narusza również konstytucyjne uprawnienia rządu federalnego do regulowania handlu międzystanowego poprzez wprowadzanie ograniczeń, które mają zastosowanie głównie do firm spoza stanu. Władze Chicago przyznały, że regulacja jest odpowiedzią na napływ ponad 30 000 imigrantów przybywających z Teksasu autokarami czarterowymi na zlecenie tamtejszego gubernatora.

Nowe prawo to precedens

Przepisy, które weszły w życie 8 grudnia nakazują, aby autobusy jadące do Chicago z innych rejonów kraju i niemające zaplanowanych tras powrotnych musiały wcześniej uzyskać zgodę ratusza na wysadzenie ludzi. Zgodnie z rozporządzeniem firmy naruszające przepisy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 3 000 dolarów i skonfiskowane ich pojazdy.

"Operatorzy autobusów z Teksasu nadal świadomie łamią prawo, lekceważąc przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom ubiegającym się o azyl przybywającym do Chicago" - powiedział burmistrz Brandon Johnson w grudniowym komunikacie prasowym, wzywając do federalnego wsparcia w walce z kryzysem migracyjnym. Na polecenie republikańskiego gubernatora Grega Abbotta od kwietnia 2022 r. z tego stanu przetransportowano ponad 90 000 migrantów do "miast sanktuariów" zarządzanych przez „demokratycznych” polityków, w tym do Nowego Jorku, Waszyngtonu, Chicago, Filadelfii, Denver i Los Angeles.

Ruch miasta

Dziennikarze stacji CNN skontaktowali się z chicagowskim ratuszem w celu uzyskania komentarza w tej sprawie. Miasto nie złożyło jeszcze odpowiedzi na pozew w sądzie i nie wyznaczono daty rozprawy w tej sprawie. Jak poinformował pełnomocnik firm transportowych - do 31 grudnia Chicago złożyło 95 oddzielnych pozwów przeciwko 24 firmom przewozowym w celu wyegzekwowania należności.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor