21 sierpnia 2024

Udostępnij znajomym:

W tym roku szkolnym Illinois stanie się zaledwie piątym stanem w kraju, który zakazał stosowania kar cielesnych we wszystkich szkołach.

Ustawodawstwo podpisane w tym miesiącu przez gubernatora J.B. Pritzkera zakazuje stosowania kar cielesnych w szkołach prywatnych, a jednocześnie powtarza zakaz stosowania tych praktyk w szkołach publicznych wprowadzony 30 lat temu.

Gdy zakaz wejdzie w życie w styczniu, Illinois dołączy do New Jersey, Iowa, Maryland i Nowego Jorku, zakazując stosowania kar cielesnych w każdej szkole.

Reprezentantka stanu Margaret Croke, demokratka z Chicago, zainspirowała się do zajęcia się tą kwestią po zaktualizowanym apelu Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego o zakończenie tej praktyki, która, jak twierdzi, może nasilać problemy behawioralne lub psychiczne oraz upośledzać rozwój poznawczy. Stowarzyszenie stwierdziło, że ta forma kary jest nieproporcjonalnie stosowana wobec czarnoskórych chłopców i uczniów niepełnosprawnych.

„To było łatwe. Nie chcę, aby dziecko, niezależnie od tego, czy chodzi do szkoły prywatnej, czy publicznej, znalazło się w sytuacji, w której stosuje się kary cielesne” — powiedziała Croke, która wyraziła swoje zaniepokojenie dystryktem szkolnym Cassville w południowo-zachodnim Missouri. Po wycofaniu kar cielesnych w 2001 r. przywrócono je dwa lata temu jako opcję wyboru dla rodziców. Croke chciała wysłać jasny komunikat, że „nigdy nie będzie w porządku zadawanie krzywdy lub bólu dziecku”.

Większość świata się z tym zgadza.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała tę praktykę za „pogwałcenie praw dzieci do poszanowania integralności fizycznej i godności ludzkiej”. W 1990 r. Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka ustanowiła obowiązek „zakazania wszelkich kar cielesnych wobec dzieci”.

Stany Zjednoczone jednak nie podjęły zdecydowanych działań w tej kwestii. Amerykanie najwyraźniej pragmatycznie podchodzą do tej praktyki, uważa Sarah A. Font, adiunkt socjologii i polityki publicznej na Penn State University.

„Chociaż badania dość konsekwentnie pokazują, że kary cielesne nie poprawiają zachowania dzieci w dłuższej perspektywie - i mogą mieć negatywne konsekwencje - ludzie ciągle nie chcą w to wierzyć” - powiedziała Font. „Bazują oni na własnym doświadczeniu: ‘Cóż, doświadczyłem kar cielesnych. Wyszło mi mi to na dobre’ i ignorują większą część dowodów”.

Senator Chris Murphy, demokrata z Connecticut, w zeszłym roku przedstawił projekt ustawy, którego współautorem był senator Dick Durbin z Illinois, zakazującej stosowania kar cielesnych w szkołach otrzymujących fundusze federalne. Został on skierowany do komisji senackiej na przesłuchanie publiczne w maju 2023 r., ale nie podjęto żadnych dalszych działań.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił również roszczenia konstytucyjne przeciwko tej praktyce. Kiedy uczniowie gimnazjum w powiecie Dade na Florydzie złożyli pozew kwestionujący karę fizyczną, sąd orzekł w 1977 r., że ochrona przed okrutnym i karaniem wynikająca z Ósmej Poprawki jest zarezerwowana dla osób skazanych za przestępstwa; nie dotyczy ona dyscypliny w klasie.

Obecnie 17 stanów technicznie zezwala na kary cielesne we wszystkich szkołach, chociaż cztery zabraniają ich stosowania wobec uczniów niepełnosprawnych. Prawo stanu Karolina Północna tego nie wyklucza, ale każdy okręg szkolny w stanie zablokował ich stosowanie w 2018 r. Ustawodawcy z Illinois w 1994 r. powstrzymali tę praktykę w szkołach publicznych.

Spośród stanów, które całkowicie ją zakazały, New Jersey podjęło niezwykły krok, zakazując kar cielesnych we wszystkich szkołach w 1867 r. Iowa wyeliminowała je w szkołach prywatnych w 1989 r. Maryland i Nowy Jork zaprzestały stosowania ich w szkołach prywatnych w 2023 r.

Przedstawiciele szkół prywatnych, którzy stanowczo sprzeciwiają się interwencji stanu, nie sprzeciwili się jednak nowym przepisom.

Szkoły w Catholic Conference of Illinois nie stosują kar cielesnych, powiedział dyrektor wykonawczy Bob Gilligan. „To anachronistyczna praktyka” - dodał.

Ralph Rivera, który reprezentuje Illinois Coalition of Nonpublic Schools, powiedział, że nie wie o żadnej szkole członkowskiej, która stosowałaby tę praktykę. Podczas gdy grupa zwykle sprzeciwia się ingerencji władz stanowych w kwestii swoich szkół, Rivera powiedział, że sprzeciw wobec zakazu kar cielesnych z zasady byłby trudny do przeprowadzenia.

„Nawet jeśli tego nie robią, kazali nam trzymać się z daleka, ponieważ nie wygląda to dobrze, gdy mówisz: „Nie, chcemy dalej móc bić dzieci” - powiedział Rivera.

jm

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

KANCELARIA JASZCZUK

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor