----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

06 listopada 2016

Udostępnij znajomym:

Stan Illinois zawiesił współpracę finansową z bankiem Wells Fargo. To pokłosie afery związanej z fikcyjnym kontami. Podobną decyzję podjęła wcześniej Kalifornia.

Bank Wells Fargo pośredniczył w Illinois w obrocie stanowymi funduszami na kwotę około $30 miliardów rocznie, z czego mógł zarobić miliony dolarów.

Stanowy skarbnik Michael Frerichs, powołując się na nielegalną działalność banku, ogłosił w poniedziałek całkowite zawieszenie transakcji naszego stanu z tą instytucją na co najmniej 12 miesięcy.

Dzień wcześniej chicagowscy radni wezwali do zawieszenia transakcji z Well Fargo na okres dwóch lat. Frerichs tłumaczył, że bank Wells Fargo przez lata uczestniczył w nielegalnym procederze, który polegał na oszukiwaniu klientów. Dodał, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że prawie 5 tysięcy kont bankowych, jakie powstały w Illinois, nigdy nie zostało autoryzowanych.

W banku Wells Fargo założono ponad dwa miliony fikcyjnych kont, na których przeprowadzano transakcje tylko po to, by zwiększyć wyniki dotyczące sprzedaży. Zamieszani w nielegalny proceder pracownicy skarżyli się, że firma stawiała im nierealne wymagania. Oszukiwali, by nie stracić pracy.

Odkrycia procederu dokonała prokuratura w Los Angeles oraz Biuro Ochrony Konsumenta. W ubiegłym tygodniu Kalifornia, podobnie jak Illinois, zawiesiła współpracę z bankiem na 12 miesięcy.

"Jestem pewien, że inne stany, inne miasta podejmą podobne decyzje" - stwierdził stanowy skarbnik Michael Frerichs.

Prezes Wells Fargo John Stumpf powiedział, że bank znalazł dowody na to, że pracownicy procederem tworzenia kont fikcyjnych zajmowali się już w 2011 roku, ale zarząd zaczął sprawę podejrzewać w 2013 roku.

Wells Fargo teraz bada, czy proceder nie rozpoczął się już w 2009 roku. Bank wypłaci odszkodowanie klientom, których dane i pieniądze zostały użyte do otwarcia fikcyjnych kont.

To nie pierwsze problemy Wells Fargo w Illinois. W 2012 roku biuro prokurator generalnej złożyło pozew przeciwko bankowi w związku zarzutami dotyczącymi dyskryminacji przy udzielaniu kredytów. Bank został ukarany grzywną w wysokości $175 milionów.

W 2014 roku Wells Fargo zajął 29. miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw w USA (Fortune 500) magazynu Fortune oraz 8. miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie (Global 2000) magazynu Forbes.

Głównymi segmentami działalności Wells Fargo są bankowość detaliczna i inwestycyjna, a sam bank jest największym pożyczkodawcą kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych.

W czwartym kwartale 2014 roku bank zatrudniał około 265,000 pracowników w 36 krajach oraz posiadał aktywa o łącznej wartości $1.7 bln. Według danych za ten sam okres, bank Wells Fargo posiada ponad 8,700 placówek oraz ponad 12,500 bankomatów, a także bazę 70 milionów klientów.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor