22 lipca 2024

Udostępnij znajomym:

Jeśli chodzi o szczęście, okazuje się, że im więcej pieniędzy, tym lepiej, co pewnie nikogo nie zaskakuje. Jednak wcześniejsze badania na ten temat sugerowały, że pieniądze dają szczęście tylko do pewnego poziomu. Nowe zdają się jednak potwierdzać powszechnie przekonania, że im więcej tym lepiej.

Nowe badania pokazują, że milionerzy i miliarderzy są „statystycznie znacznie szczęśliwsi” niż nawet ci, którzy zarabiają ponad 500 000 dolarów rocznie. Pozytywny związek między pieniędzmi i szczęściem utrzymuje się wysoko na drabinie ekonomicznej, kwestionując wcześniejsze badania, które wykazały, że pieniądze dają szczęście tylko do pewnego poziomu.

Analiza podważa słynny artykuł psychologa Daniela Kahnemana i ekonomisty Angus Deatona z 2010 roku, z którego wynikało, iż dobrostan zwykle rośnie wraz z dochodami, ale osiąga pułap około 75 000 dolarów (108 000 dolarów w dzisiejszych dolarach).

W zeszłym roku Kahneman i Killingsworth ponownie przeanalizowali tę pracę i odkryli, że pieniądze rzeczywiście wydają się zwiększać poczucie szczęścia aż do co najmniej 500 000 dolarów rocznie. Nowe badania Killingsworth sugerują, że trend ten rozciąga się jeszcze bardziej na osoby ultrabogate.

Osoby posiadające majątek liczony w milionach lub miliardach zgłaszały średnią satysfakcję z życia pomiędzy 5,5 a 6 w 7-punktowej skali. Dla porównania, osoby zarabiające 100 000 dolarów uzyskały nieco ponad 4,5, a osoby zarabiające od 15 000 do 30 000 dolarów rocznie – nieco powyżej 4.

Chociaż obecnie wydaje się jasne, że posiadanie większej ilości pieniędzy wiąże się z wyższym poziomem szczęścia, w artykule nie zajęto się związkiem przyczynowym – tym, czy głównym czynnikiem napędzającym są pieniądze same w sobie, czy też inne korzyści wynikające z posiadania większej ilości pieniędzy.

Poprzednie badania wykazały, że związek między szczęściem a dochodami może również różnić się w zależności od osoby. Na przykład badanie Kahnemana i Killingswortha z 2023 r. wykazało, że 15% najbardziej nieszczęśliwych odnotowało wzrost poziomu szczęścia wraz z dodatkowymi dochodami, ale tylko do kwoty 100 000 dolarów.

„Pozostaje możliwe, że istnieje pewien próg, powyżej którego więcej pieniędzy nie wiąże się już z większym szczęściem. Ale jeśli taki istnieje, wyniki sugerują, że jest znacznie wyższy niż dochody rzędu setek tysięcy dolarów rocznie” – podsumował Killingsworth.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor