Każdego roku, 22 kwietnia, ludzie na całym świecie obchodzą Dzień Ziemi, święto poświęcone podkreśleniu znaczenia ochrony środowiska naturalnego i promowaniu zrównoważonego rozwoju. To czas, aby zjednoczyć się w działaniu na rzecz naszej planety, doceniając jej piękno i angażując się w działania na rzecz jej ochrony.
Historia: Dzień Ziemi narodził się w 1970 roku jako odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego i wzrost świadomości ekologicznej. Senator Stanów Zjednoczonych, Gaylord Nelson, zapoczątkował tę inicjatywę, inspirowany masowymi protestami studenckimi przeciwko zanieczyszczeniu środowiska. 22 kwietnia 1970 roku 20 milionów Amerykanów - wówczas 10% populacji USA - wyszło na ulice i kampusy uniwersyteckie setek miast, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla naszej planety. Pierwszy Dzień Ziemi traktuje się jako powstanie nowoczesnego ruchu na rzecz ochrony środowiska.
Cel: Zwrócenie uwagi społeczeństwa na wyzwania związane z ochroną środowiska i klimatu oraz promowanie działań na rzecz ich rozwiązania. Poprzez różnorodne wydarzenia, akcje społeczne, projekty edukacyjne i prace nad polityką ochrony środowiska, obchody Dnia Ziemi mają na celu inspirację do zmiany nawyków i zachowań na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.
Działania: Dzień Ziemi obchodzimy poprzez różnorodne aktywności, takie jak sprzątanie plaż, parków i terenów zielonych, sadzenie drzew, recykling, projekty społeczne związane z ochroną przyrody, a także wydarzenia edukacyjne, takie jak konferencje, wykłady i warsztaty dotyczące problemów środowiskowych. To także okazja do promowania świadomości na temat klimatu i ochrony środowiska wśród społeczności lokalnych i globalnych.
W jaki sposób każdy z nas może pomóc w ochronie wspólnej planety, nawet jeśli tylko w niewielkim, wręcz symbolicznym stopniu?
Bycie Ziemianinem w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Wiemy, że indywidualne działania mogą pomóc w niewielkim stopniu, a rozwiązanie astronomicznego problemu zmian klimatycznych jest zadaniem dla rządów i polityków. Ale wiemy też, że nasze decyzje mają znaczenie. Zużywanie mniejszej ilości energii w domu, kompostowanie i recykling, korzystanie z naszych głosów i wspieranie różnych działań – wszystkie te indywidualne wybory mogą pomóc przechylić szalę w stronę postępu.
Poniższe działania nie rozwiążą kryzysu naszej planety, ale stanowią dobry pierwszy krok:
Używając przyjaznego środowisku sprzętu gospodarstwa domowego i pojazdów zmniejszamy nasz ślad węglowy. Może to być kuchenka indukcyjna, suszarka do włosów z etykietą „Energy Star”, wykorzystanie technologii pomp ciepła. Nie myśl tylko, że musisz wymieniać ten sprzęt z dnia na dzień. Zamiast tego kupuj je, gdy istniejące urządzenia już się zużyją.
Jedz owoce morza odpowiedzialnie. Zwracaj uwagę skąd pochodzą i w jaki sposób pozyskiwane są ryby i owoce morza, które kupujesz lub zamawiasz w restauracji. Czasami warto sprawdzić, czy ryba jest złowiona w USA. Jeśli tak, jest to prawdopodobnie zrównoważony wybór, gdyż „Stany Zjednoczone mają jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów” dotyczących rybołówstwa na świecie, mówią specjaliści.
Jedz mniej mięsa. Produkcja mięsa jest trudna dla środowiska: hodowla bydła wymaga dużej powierzchni, a na całym świecie wycina się wiele lasów, aby zrobić miejsce dla tych zwierząt i na uprawy paszy. Wylesianie uwalnia duże ilości dwutlenku węgla. Same krowy wydzielają dużo metanu.
Gdybyśmy mogli ograniczyć spożycie wołowiny, mogłoby to mieć ogromny wpływ na środowisko i zrównoważony system żywnościowy.
Nie musisz przechodzić na weganizm. Okazuje się, że niewielkie ograniczenie może mieć duży wpływ. Światowy Instytuty Zasobów zaleca spożywanie mniejszej ilości najbardziej zasobochłonnych mięs: koziego, jagnięcego, a zwłaszcza najczęściej spożywanej wołowiny.
Zachowaj ubrania na dłużej. Trendy zmieniają się obecnie niezwykle szybko. Kuszące jest kupowanie tego, co jest na topie i podążanie za przelotnym mikrotrendem. Ale to prowadzi do większej liczby ubrań trafiających na wysypiska śmieci – tylko 1% ubrań faktycznie zostaje poddanych recyklingowi. A wytwarzanie tekstyliów to proces bardzo wodochłonny.
Nie marnuj żywności. Około 8% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z marnowanej żywności, a mniej więcej połowa marnotrawstwa ma miejsce w „fazie konsumpcji”, co oznacza odpady z gastronomii i gospodarstw domowych.
Ogranicz użycie plastiku. Problem plastiku jest ogromny. Jest go tak dużo, że zalega na wysypiskach śmieci i zaśmieca oceany, morza i inne akweny wodne. Większość nie nadaje się lub nie będzie poddana recyklingowi. Zastanów się, czy wszystkie plastikowe przedmioty są ci naprawdę potrzebne. Zabierz ze sobą własne torby na zakupy, zamiast pakować towary w plastikowe siatki.
Przejdź na czystą energię w domu. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem, czy najemcą, w wielu stanach możesz wybrać źródło dostarczanej do domu energii.
„Zadzwoń do lokalnego dostawcy i powiedz, że chcesz, aby twoja energia elektryczna pochodziła w 100% z czystych źródeł” – mówi Donnel Baird, dyrektor generalny BlocPower. Dostawca zostanie ten sam, ale masz wybór.
Użyj swojego głosu
Wiemy, że rezygnacja z plastikowych słomek nie przyczyni się zbytnio do ograniczenia postępującej degradacji naszej planety. Więc wpływaj na innych. Rozmawiając i głosując. Powiedz firmom i politykom, czego od nich oczekujesz. „Słuchają bardziej niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi Keefe Harrison, dyrektor generalny Recycling Partnership.
Jeśli chcesz mieć wpływ na powstające prawa i ustawy związane ze środowiskiem, daj politykom i urzędnikom znać, co jest dla ciebie ważne. A jeśli masz pomysły, których nikt nie realizuje, rozważ samodzielne kandydowanie na urząd.
Bo... czemu nie?
rj