Z raportu opublikowanego we wtorek przez Rezerwę Federalną wynika, że Amerykanie w przeważającej mierze twierdzą, że „z finansami radzą sobie co najmniej dobrze”, ale większość nadal niepokoi się rosnącymi cenami, a 1 na 6 twierdzi, że ma rachunki, których nie jest w stanie zapłacić.
Co roku Fed przeprowadza wśród tysięcy ludzi ankietę na temat finansów ich gospodarstw domowych, w tym dochodów, oszczędności i wydatków. Tegoroczna pokazuje, że budżety rodzinne zasadniczo utrzymywały się na stałym poziomie przez ostatni rok, ale nie są tak solidne jak dwa lata temu, kiedy rządowe czeki stymulacyjne związane z pandemią pomogły zasilić konta bankowe, a inflacja dopiero zaczynała się dawać się we znaki.
Badanie przeprowadzone jesienią ubiegłego roku wykazało, że 72% dorosłych żyje w komfortowych warunkach finansowych lub przynajmniej radzi sobie dobrze. To spadek z 73% w 2022 r. i 78% w 2021 r.
Opieka nad dziećmi to znaczny wydatek
Jedną z grup, która odnotowała większy spadek w stanie finansów, byli rodzice. Zaledwie 64% osób posiadających dzieci poniżej 18. roku życia stwierdziło, że radzi sobie co najmniej OK — co oznacza spadek w porównaniu z 75% w 2021 r. Opieka nad dziećmi to dla wielu rodzin znaczny wydatek, coraz częściej porównywalny z kosztami mieszkaniowymi. Średni miesięczny koszt opieki nad dzieckiem wyniósł 800 dolarów lub 1100 dolarów w przypadku osób korzystających z więcej niż 20 godzin tygodniowo.
Około jedna trzecia ankietowanych stwierdziła, że ich miesięczne dochody wzrosły w ciągu roku, podczas gdy nieco wyższy odsetek – 38% – stwierdził, że ich miesięczne wydatki wzrosły.
2 na 3 Amerykanów twierdzi, że inflacja pogorszyła ich finanse
Chociaż inflacja jest obecnie niższa niż rok temu, dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że rosnące ceny pogorszyły ich sytuację finansową, w tym 19% przyznaje, iż jest w znacznie gorszej sytuacji. Około 1 na 3 osoby stwierdziła, że inflacja ma niewielki wpływ na finanse ich rodziny.
1 na 3 Amerykanów nie stać na niespodziewany wydatek w wysokości 400 dolarów
Oczywiste jest, że gospodarstwa domowe o niższych dochodach zgłaszały więcej trudności finansowych, takich jak niemożność płacenia comiesięcznych rachunków lub pomijanie posiłków czy opieki medycznej. Ogółem 48% ankietowanych stwierdziło, że zostały im pieniądze po opłaceniu wszystkich wydatków, ale 17% pozostało z nieopłaconymi rachunkami w poprzednim miesiącu.
W obliczu nieoczekiwanego wydatku w wysokości 400 dolarów 63% respondentów stwierdziło, że mogliby go pokryć oszczędnościami. Liczba ta nie uległa zmianie w porównaniu z 2022 r., ale nieznacznie spadła w porównaniu z 2021 r. Około 1 na 8 osób stwierdziła, że w żaden sposób nie byłaby w stanie udźwignąć takiego wydatku.
Dwucyfrowe podwyżki cen ubezpieczeń na domy
W tegorocznym raporcie pojawiło się nowe pytanie dotyczące ubezpieczeń na domy i mieszkania, które w ubiegłym roku odnotowały dwucyfrowy wzrost cen. Choć zdecydowana większość właścicieli domów jest ubezpieczona, niektóre osoby w najtrudniejszej sytuacji finansowej, w tym ponad 20% rodzin o niskich dochodach na południu kraju, nie mają takiego ubezpieczenia.
jm