18 lutego, podczas obchodów Dnia Polskiego w miasteczku Lemont na południowo-zachodnich przedmieściach chicagowskiej aglomeracji, państwo Kazimiera i Kazimierz Cisło zostali laureatami wyróżnienia Polacy Roku przyznawanego od czternastu lat przez działający przy parafii pw. św. Cyryla i Metodego Klub Polski.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez kapelana klubu, miejscowego proboszcza ks. Waldemara Stawiarskiego. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki udali się do sali parafialnej, gdzie o godzinie trzeciej po południu rozpoczęła się okolicznościowa akademia.
Stosowną proklamację o ustanowieniu Dnia Polskiego podpisał burmistrz miasteczka John Egofoske. Włodarz miasteczka osobiście przekazał ją gospodarzom uroczystości i złożył gratulacje państwu Cisło w związku z otrzymanym przez nich wyróżnieniem. Wraz z gratulacjami laureaci otrzymali na pamiątkę piękny kryształowy puchar oraz kwiaty. Wręczenie było punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Polskiego zorganizowanych w tym roku pod hasłem „100-lecie niepodległości Polski”.
„Od 14 lat honorujemy naszych rodaków tytułem Polaka lub Polaków Roku. Głównym celem tej inicjatywy jest pokazywanie ludzi, którzy swoją postawą, pracą, dorobkiem zawodowym i działalnością społeczną przyczyniają się do promowania polskości, szczególnie wśród młodych ludzi. W tym roku laureatami tego zaszczytnego wyróżnienia zostali Kazimiera i Kazimierz Cisło. Można powiedzieć, że są oni modelowym przykładem Polaków-patriotów, dla których słowa „Bóg, honor i ojczyzna” stanowią niepodważalną świętość. W tej atmosferze wychowali swoje dzieci i wnuczęta. Pana Kazimierza można spotkać na wielu uroczystościach i imprezach patriotycznych, państwowych i kościelnych z nieodłącznym atrybutem w dłoni, jaką jest flaga polska i watykańska. Pani Kazimiera z kolei może być wzorem do naśladowania dla każdej matki i babci, której głęboko na sercu leży wychowanie dzieci w duchu patriotyzmu i przywiązania do polskich wartości” – powiedział uzasadniając wybór prezes klubu Ryszard Witkowski.
„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że właśnie w roku 100-lecia niepodległości Polski zostaliśmy uhonorowani tym zaszczytnym tytułem. Jesteśmy bardzo wzruszeni. Bogu dziękujemy, że dożyliśmy takiej chwili my, nasze dzieci i wnuczęta. Życzymy następnym pokoleniom naszych rodaków, żeby mieli okazję żyć w wolnym kraju, o co nasi przodkowie walczyli” – powiedziała dziękując za wyróżnienie pani Kazimiera.
W swoich podziękowaniach z kolei pan Kazimierz zwracając uwagę zgromadzonych na fakt, że w tym roku obchodzimy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli odniósł się również do obecnej sytuacji politycznej związanej z zawirowaniami w związku z uchwaloną przez Polskę nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Podkreślił, że obecne władze w Polsce na czele z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą robią wszystko, żeby prawda historyczna o niemieckich obozach zagłady i Holokauście nie była przeinaczana, a naród polski oskarżany o współudział w zagładzie narodu żydowskiego. „Obozy zbudowali Niemcy i oni mordowali Żydów i Polaków. Tylko w Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć, a mimo to z ponad 26 tysięcy drzewek zasadzonych w Izraelu przez osoby uhonorowane tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, aż blisko siedem tysięcy należy do Polaków”.
W ramach obchodów Dnia Polskiego tancerze z działającego przy miejscowej szkole sobotniej im. Jana Pawła II zespołu „Polanie” oraz członkowie klubu wystawili okolicznościowy program artystyczny upamiętniający walkę narodu polskiego o odzyskanie wolności po 123 latach zaborów. Dzięki choreografowi zespołu „Wesoły Lud” Ryszardowi Jamińskiemu młodzież wystąpiła w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego. Tańce i sekwencje słowne programu zaprezentowanego w języku polskim i angielskim (Olivia Cisło) umożliwiły wszystkim widzom lepsze zrozumienie tematu. Program został opracowany i wyreżyserowany przez prowadzącą akademię Grażynę Witkowską, wieloletnią nauczycielkę miejscowej szkoły sobotniej.
„Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości są wspaniałą okazją do pokazania młodemu pokoleniu tej naszej trudnej, czasami niezrozumiałej, ale przepełnionej nadzieją i miłością do Polski drogi czterech pokoleń Polaków walczących o odzyskanie dla ojczyzny i rodaków wolności. Mam nadzieję, że wszyscy widzowie wyszli z poczuciem obowiązku, że prawdę o Polsce trzeba na nowo odkrywać i głosić ją z podniesioną głową ” – powiedziała autorka programu.
W obchodach wzięło udział około 300 osób. Obok wspomnianego już burmistrza Lemont obecny był burmistrz z miejscowości Burr Ridge Mickey Straub, który w nadchodzących wyborach ubiega się o mandat senatora stanowego. Mickey Straub powiedział, że bardzo mu zależy na bliskich relacjach z polską grupą etniczną, bo sam w 95 procentach jest Polakiem. „Polacy, to ludzie którzy zmagają się z wieloma przeciwnościami losu, żeby dostać się do Stanów Zjednoczonych i spełnić amerykański sen. Są przykładem ludzi gospodarnych z dużą inwencją”.
W działalność Klubu Polskiego, który przy parafii pw. św. Cyryla i Metodego istnieje od 1989 roku, zaangażowani są również uczniowie działającej przy parafii szkoły sobotniej im. św. Jana Pawła II. Na tegoroczne obchody Dnia Polskiego uczniowie i pedagodzy przygotowali wystawę poświęconą walce Polaków o odzyskanie niepodległości. Kierowana przez Halinę Szyrzynę szkoła została założona w 1980 roku. W pierwszym roku naukę podjęło w niej 60 uczniów. Obecnie jest ich ponad 400. Przy szkole działają kółka zainteresowań. W zespole folklorystycznym „Polanie” tańczy liczna grupa dzieci i młodzieży. Celebrujący w roku przyszłym swoje czterdziestolecie Klub Polski został założony z inicjatywy księdza Edwarda Witusika, aby doprowadzić do sprawowania mszy świętej w języku polskim oraz założenia szkoły sobotniej. Cele te szybko udało się zrealizować. Obecnie w języku polskim odprawiane są dwie msze święte, prowadzone są rekolekcje w języku polskim, czuwania pierwszo-sobotnie oraz nabożeństwa Maryjne i nauka religii. Od kilku lat proboszczem parafii jest ks. Waldemar Stawiarski, energiczny duszpasterz, który zainicjował wiele przedsięwzięć inwestycyjnych na terenie samego kościoła oraz innych obiektów parafialnych.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w dzisiejszej uroczystości wziął udział burmistrz naszego miasteczka John Egofske oraz jego odpowiednik z miasteczka Burr Ridge Mickey Straub. Nasi goście mieli okazję obejrzeć program artystyczny z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz prezentację różnych firm i biznesów, które w ten sposób promują swoją działalność i wspierają naszą polonijną społeczność” – powiedziała czuwająca nad całością uroczystości, wiceprezes klubu Barbara Kipta-Foran.
Od lat obchody Dnia Polskiego w Lemont wspierają polonijne biznesy. W tym gronie jest między innymi klinika dentystyczna dr Beaty Dederowskiej. „Jesteśmy tutaj obecni od kilku lat. Mamy gabinet dentystyczny w miasteczku. Dzień Polski jest to fantastyczna impreza, która upamiętnia historię Polski i Polonii. Polacy mieszkają w Lemont od wielu lat i stanowią tutaj znaczącą siłę, czego najlepszym przykładem jest udział w tych uroczystościach przedstawicieli miejscowych władz” – powiedział zarządzający kliniką „Lemont Dental Clinic” Piotr Dederowski. Na uczestników obchodów czekały potrawy ufundowane przez Celinę i Władysława Mrożków, właścicieli delikatesów „Celina Deli”. Nad przygotowaniem imprezy czuwał komitet w składzie: Barbara Kipta-Foran, Helena Gudzowska, Małgorzata Śnieżko. Grażyna Witkowska, Tosia Zych, Jan Lichacz, Ryszard Witkowski i Jan Żółtek.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP