Każdego roku udzielają tej samej porady, ale przy pierwszych opadach śniegu zdają sobie sprawę, iż ludzie naprawdę potrzebują tego przypomnienia. Dotyczy to niebezpieczeństw związanych z odśnieżaniem.
W następstwie zamieci śnieżnych na oddziałach ratunkowych zwykle pojawiają się tłumy pacjentów. Urazy upadków na oblodzonych chodnikach i ulicach, obrażeń ortopedycznych, złamanych nadgarstków, kostek, stłuczonych kolan. Jednak lekarze przypominają, że atak serca to kolejne poważne ryzyko związane z intensywnym odśnieżaniem, zwłaszcza kiedy śnieg jest mokry i bardzo ciężki.
„Słuchaj swojego organizmu. Jeśli odczuwasz zmęczenie, jeśli czujesz, że się męczysz, zaczynasz odczuwać ból w klatce piersiowej, duszności, musisz sobie zrobić przerwę. Zatrzymaj się, wejdź do środka, rozgrzej się i zobacz, jak będziesz czuć się po odpoczynku. Jeśli nadal czujesz się źle, zadzwoń do swojego lekarza lub udaj się na oddział ratunkowy” – ostrzega doktor Tarlan Hedeyati.
Są też inne oznaki problemów z sercem. Jeśli poczujesz nudności, zawroty głowy lub oszołomienie, natychmiast zatrzymaj się i poszukaj pomocy. Nie wolno również zapominać o odpowiedniej odzieży – ważne jest zakrycie uszu i nosa, założenie rękawiczek i czapki, aby uniknąć odmrożeń. Eksperci przypominają także, aby pamiętać o nawodnieniu.
Każdej zimy wiele osób umiera nagle albo trafia na izby przyjęć – ich serca przestają bić, zostają uszkodzone lub bolą po nagłym wysiłku na zimnie, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Niska temperatura jeszcze pogarsza sprawę. Wystawiony na działanie zimna organizm ogranicza przepływ krwi przez naczynia krwionośne skóry, aby zachować ciepło, co także podnosi ciśnienie krwi.
Ci, którzy sięgają po szuflę pomimo choroby wieńcowej i wysokiego ciśnienia krwi proszą się o nieszczęście. Serce osoby odgarniającej śnieg bije szybciej, wykonując dodatkową pracę aby dostarczyć krew do pleców i ramion, a jednocześnie musi pokonać wciąż wysoki opór stawiany przez naczynia krwionośne reszty ciała. Ale przepływ krwi poprzez zwężone naczynia wieńcowe nie jest w stanie zaspokoić potrzeb serca. Mięśniowi sercowemu brakuje tlenu i odśnieżająca osoba zaczyna czuć ból w klatce piersiowej, zwany dusznicą.
Zdaniem ekspertów, mężczyźni po 50. roku życia, kobiety po sześćdziesiątce oraz osoby prowadzące siedzący tryb życia albo mające już wcześniej problemy z sercem i nadciśnienie raczej nie powinny sięgać po szuflę.