Atlanta Hartsfield, Dallas/Forth Worth, Denver i Chicago O'Hare należą do najgorszych w USA i otrzymały słabe oceny za obsługę i wyposażenie w dorocznym rankingu Skytrax, portalu zajmującego się oceną portów lotniczych na całym świecie.
Choć żadne z amerykańskich lotnisk nie otrzymało najniższych, jednogwiazdkowych ocen, to w kilku kategoriach przyznano im dwie, a w ogólnym zestawieniu kilka uzyskało zaledwie trzy. Według Skytrax trzy gwiazdki przyznawane są portom lotniczym, „gdzie standardy obsługi lub wyposażenie są tylko zadowalające lub przeciętne”.
Ostatnie oceny Skytrax ujawniają spadek jakości amerykańskich portów lotniczych oraz obawy dotyczące panujących na nich warunków i bezpieczeństwa.
Hartsfield-Jackson to najbardziej ruchliwe lotnisko w USA. Na kolejnych miejscach pod tym względem znajdują się Dallas/Fort Worth, Denver International, Chicago O'Hare i Los Angeles International. Wygląda więc na to, że najpopularniejsze porty lotnicze w Stanach Zjednoczonych są w większości najniżej oceniane.
Międzynarodowy port lotniczy Hartsfield-Jackson w Atlancie otrzymał trzy gwiazdki w wyniku „nieefektywnego i niewystarczającego personelu zajmującego się imigracją i ochroną” – czytamy w recenzji. Z drugiej strony zauważono, iż lotnisko to ma „doskonały wybór” opcji wyżywienia i pomocny „personel informacyjny”. Atlanta otrzymała tylko 2 i pół gwiazdki za czas oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa i trzy gwiazdki za efektywność obsługi podczas kontroli bezpieczeństwa.
Lotnisko Dallas/Fort Worth, drugie pod względem ruchu w USA, również otrzymało trzy gwiazdki, głównie ze względu na brak ogólnego komfortu na terenie terminali. Zaledwie dwie gwiazdki przyznano za wybór sklepów w obrębie i okolicy lotniska oraz zróżnicowanie żywności i napojów.
Port lotniczy Denver International również otrzymał średnią, trzygwiazdkową ocenę. Choć Skytrax zauważa jego wyjątkową budowę, to twierdzi, że „kontrola TSA jest często poważnym zwolnieniem w procesie odprawy, a do tego dostęp do terminali B i C możliwy jest wyłącznie osobową kolejką”.
Jak wypadło O`Hare i Midway
Międzynarodowy port lotniczy O'Hare w Chicago również otrzymał ocenę średnią, głównie ze względu na „duże niedogodności” dla pasażerów związane z ciągłymi remontami terminali.
„Chicago jest dogodnie połączone z miejskim systemem transportu, jednak brak odpowiedniej przebudowy wewnętrznego terminala tranzytowego oznacza wysoki stopień niedogodności i opóźnień dla pasażerów. Wnętrza terminali są stosunkowo przestarzałe, a liczba miejsc siedzących i źródła zasilania są niewystarczające” – stwierdził Skytrax.
W 2023 r. na O'Hare przebywały setki migrantów czekających na dostęp do miejskich schronisk, ale według burmistrza Johnsona od początku lutego na lotnisku nie ma już obozowisk dla migrantów.
Międzynarodowe lotnisko Midway w Chicago również znalazło się w grupie lotnisk z trzema gwiazdkami, głównie z powodu braku wyboru opcji żywieniowych.
Najlepsze w USA
W czołówce najlepiej wyposażonych, najczystszych i najwygodniejszych lotnisk świata dominują porty lotnicze z Azji i Bliskiego Wschodu. Wśród nich znalazł się międzynarodowy port lotniczy Seattle-Tacoma jako jedyny z USA, który według Skytrax znalazł się na liście 20 najlepszych dużych portów lotniczych na świecie w 2023 r. Seattle-Tacoma zajęło 18. miejsce.
rj