----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

20 marca 2024

Udostępnij znajomym:

Stany Zjednoczone wypadły z pierwszej dwudziestki najszczęśliwszych krajów świata

Z okazji środowego Międzynarodowego Dnia Szczęścia obchodzonego 20 marca, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych opublikowało swój roczny raport przedstawiający najszczęśliwsze kraje na świecie. Okazało się, że Stany Zjednoczone po raz pierwszy wypadły z pierwszej dwudziestki.

W raporcie World Happiness Report 2024 USA uplasowało się na 23. miejscu, a gorszy wynik wynika z „dużego spadku Amerykanów poniżej 30. roku życia uważających się za szczęśliwych”. W zeszłym roku Stany Zjednoczone zajęły 15. miejsce w tym rankingu.

Na samym dole listy ponownie uplasował się Afganistan jako „najbardziej nieszczęśliwy naród na świecie”.

Z raportu wynika, że na dobrobyt kraju wpływa kilka czynników, w tym wpływ rządów i organizacji non-profit, dostęp do usług zdrowotnych i opieki społecznej, szkół, dostępności przedsiębiorstw i pracy, życia społecznego, agencji ochrony środowiska, systemów prawnych i systemów przekonań. Lista 10 najszczęśliwszych krajów w 2024 roku pozostaje praktycznie taka sama, jak przed pandemią.

Na szczycie ponownie znalazła się Finlandia, zajmując pierwsze miejsce siódmy rok z rzędu. Dania depcze jej po piętach, a wszystkie pięć krajów nordyckich znajduje się w pierwszej dziesiątce.

Nadchodzą zmiany

„Ale w ciągu najbliższych 10 lat nastąpi więcej zmian, a szczęście w krajach Europy Wschodniej w fazie przejściowej będzie wzrastać (zwłaszcza Czechy, Litwa i Słowenia)” – stwierdzono w Światowym Raporcie o szczęściu za rok 2024. „Częściowo z tego powodu Stany Zjednoczone i Niemcy spadły w rankingach na 23 i 24 miejsca”.

Po raz pierwszy w raporcie z 2024 r. podano także osobne rankingi według grup wiekowych. Litwa znalazła się na szczycie listy szczęścia wśród dzieci i młodzieży poniżej 30. roku życia, natomiast Dania została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie dla osób powyżej 60. roku życia.

W Ameryce Północnej poziom szczęścia młodych ludzi spadł tak gwałtownie, że „są teraz mniej szczęśliwi niż starsi” – czytamy w raporcie. „Z kolei w krajach Europy Środkowo-Wschodniej znajdujących się w fazie transformacji młodzi są znacznie szczęśliwsi niż starsi. W całej Europie Zachodniej szczęście jest podobne w każdym wieku, podczas gdy gdzie indziej ma tendencję do zmniejszania się w miarę trwania cyklu życia (z okazjonalnymi wzrostami w przypadku osób starszych)”.

„Szeroki zasięg ogólnokrajowy i coroczne badania ankiety Gallup World Poll stanowią niezrównane źródło danych o jakości życia na całym świecie” – stwierdził w oświadczeniu profesor John F. Helliwell, założyciel i redaktor World Happiness Report. „Obecnie mamy wystarczająco dużo danych, począwszy od 2006 r., abyśmy mogli w tym roku wiarygodnie oddzielić wzorce szczęścia od wieku i pokolenia”.

„Pomiędzy poszczególnymi krajami istnieje duże zróżnicowanie pod względem względnego szczęścia wśród populacji młodszej, starszej i średniej” – kontynuował Helliwell. „Stąd światowe rankingi szczęścia są zupełnie inne dla młodych i starszych, do tego stopnia, że bardzo dużo się zmieniło w ciągu ostatnich kilkunastu lat”.

Najszczęśliwsze kraje świata w 2024 roku

  • Finlandia
  • Dania
  • Islandia
  • Szwecja
  • Izrael
  • Holandia
  • Norwegia
  • Luksemburg
  • Szwajcaria
  • Australia
  • Nowa Zelandia
  • Kostaryka
  • Kuwejt
  • Austria
  • Kanada
  • Belgia
  • Irlandia
  • Czechy
  • Litwa
  • Wielka Brytania

Czym jest Międzynarodowy Dzień Szczęścia?

Według Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ten dzień podkreśla znaczenie szczęścia i dobrego samopoczucia jako uniwersalnych celów i aspiracji w życiu ludzi na całym świecie.

Organizacja napisała w oświadczeniu, że „szczęście jest podstawowym celem człowieka” i że wzywa do „bardziej włączającego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do wzrostu gospodarczego, które promuje szczęście i dobrobyt wszystkich narodów”.

Zauważyli, że rządy i organizacje międzynarodowe powinny inwestować w warunki sprzyjające szczęściu poprzez przestrzeganie praw człowieka i uwzględnianie wymiaru dobrostanu i środowiska w ramach polityki, w tym 17 celów zrównoważonego rozwoju.

„Skuteczność rządów w utrzymywaniu pokoju i porządku społecznego, a także w dziedzinie podatków, instytucji prawnych i świadczenia usług publicznych, silnie koreluje ze średnim zadowoleniem z życia” – kontynuowała organizacja.

Proklamację zainicjował Bhutan, kraj, który od początku lat 70. XX wieku stawiał wartość szczęścia narodowego nad dochodem narodowym i przyjął cel, jakim jest szczęście narodowe brutto ponad produkt narodowy brutto.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2012 roku ustanowiło ten dzień jako święto międzynarodowe. Celem było podkreślenie znaczenia szczęścia jako celu ludzkiego działania oraz jego roli w promowaniu pokoju, harmonii i rozwoju społecznego. Od tego czasu Międzynarodowy Dzień Szczęścia stał się okazją do przypomnienia sobie o znaczeniu szczęścia w naszym codziennym życiu. Organizacje na całym świecie organizują różnorodne wydarzenia, warsztaty i akcje charytatywne, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia szczęścia dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor