Gdy ucichnie zakupowe szaleństwo w okresie świąt i przełomu roku, Walentynki okazują się bardzo potrzebnym bodźcem dla firm, które bombardują konsumentów pomysłami na miłosne prezenty. Jednak jak wynika z badań Harvard Business School, żadne pudełko czekoladek, bukiet róż, ani nawet naszyjnik nie są w stanie przebić czasu spędzonego razem.
Wydawanie pieniędzy na zakupy oszczędzające czas może zwiększyć indywidualne szczęście - wskazują badania. Aby poznać sekret szczęśliwych par, przeprowadzono ankietę wśród ponad 3 000 osób będących w związkach małżeńskich lub partnerskich, które wydawały pieniądze na zakupy oszczędzające czas. Wynajęcie ekipy do pracochłonnej i czasochłonnej przeprowadzki; opłacenie usługi prania i składania ubrań; wynajęcie kogoś do koszenia trawnika. Podobnych przykładów z codziennego życia jest więcej.
Zauważono jednak, że do błogości w związku nie wystarczyła zwykła minimalizacja liczby obowiązków domowych, ale warunkiem była zamiana zaoszczędzonego czasu na czas spędzony razem – wyjście do kina lub wspólne gotowanie obiadu - badanie pokazało pozytywną korelację między pozbyciem się obowiązków, a satysfakcją ze związku.
Oprócz tego pary, które zdecydowały się przeznaczyć część swoich dochodów na działania oszczędzające czas, były bardziej odporne, jeśli chodzi o radzenie sobie z nieuniknionymi konfliktami w związkach. "Zakupy oszczędzające czas są jak rodzajem wsparcia społecznego" - twierdzą autorzy badania. "Może zapowiedzieli się teściowie, a w domu panuje bałagan, więc potrzebujesz kogoś, kto pomoże posprzątać. A może ty i twój partner bardzo ciężko pracujecie i nie macie czasu na sprzątanie. Odkryliśmy, że kiedy pary reagują na tego rodzaju czynniki stresogenne, kupując sobie wsparcie, odczuwają większą satysfakcję ze związku”.
Ostrzegają jednak, że wydatki oszczędzające czas nie są ostatecznym kluczem do zadowolenia ze związku. Korzyści pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy pary stają w obliczu dających się kontrolować czynników stresogennych, jak nadmiar prania lub bałagan w domu. W obliczu niekontrolowanego i nieprzewidywalnego stresu lepiej działa wydanie pieniędzy na rozpraszające i podnoszące na duchu doświadczenia - romantyczną kolację, krótkie wakacje.
Drobne rytuały
Oczywiście wszystkie powyższe przykłady niczego nie gwarantują, zwłaszcza, gdy para nie może sobie pozwolić na takie wydatki. Jest jednak dobrą wiadomość dla tych, którzy chcą osiągnąć wyższy poziom satysfakcji ze związku, ale mają ograniczony dochód. Na podstawie badań stwierdzono, że bardzo cenne są rytuały - definiowane jako zadanie, które powtarza się w czasie, ale nadal ma dla pary znaczenie symboliczne - na przykład wspólne wyjście do kina w każdy piątkowy wieczór. Naukowcy twierdzą również, iż wbrew powszechnej opinii planowanie intymności nie jest mniej romantyczne, bo pary, które planują czas na przykład na przytulanie, wykazują zaangażowanie w związek, a zaangażowanie jest kluczowym czynnikiem zapewniającym satysfakcję.
rj