Pracownicy hotelowej obsługi do tego stopnia narażeni są na molestowanie seksualne ze strony gości, że pojawiła się konieczność zaostrzenia prawa w tym zakresie. Projekt ustawy w tej sprawie zaproponowała chicagowska radna z 8. dzielnicy, Michelle Harris.
W ustawie znalazł się zapis, na podstawie którego hotele w Chicago musiałyby wyposażyć pracowników obsługi, w tym pokojówki, w specjalne urządzenie tzw. panic button pozwalające wezwać szybko pomoc, aby nie dopuścić do napaści seksualnej lub prześladowania przez gości.
Radna Michelle Harris uzyskała wsparcie ze strony organizacji Chicago Federation of Labour, której przedstawiciele powiedzieli na konferencji prasowej we wtorek, że często otrzymują skargi od pracowników hotelowych, skarżących się na seksualne molestowanie w pracy.
58 procent pracowników hotelowych w ankiecie przeprowadzonej przez ich związek zawodowy Unite Here Local 1, stwierdziło, że było molestowanych seksualnie. 49 procent pokojówek przyznało, że goście hotelowi obnosili się przy nich golizną.
Estella zatrudniona w jednym z hoteli jako pokojówka, która odmówiła podania swojego nazwiska, powiedziała, że dwukrotnie została zaatakowana przez mężczyznę, dwa razy w ciągu trzech miesięcy. W jednym przypadku mężczyzna pozwolił jej wejść do pokoju, mimo że masturbował się. Ten sam mężczyzna poszedł za nią do innego pokoju, w którym pracowała, żeby poprosić ją o ręczniki. Kiedy mu je przyniosła był nagi.
Prezes i dyrektor generalny branżowej organizacji Illinois Hotel and Lodging Association, Marc Gordon i dyrektor krajowej organizacji American Hotel and Lodging Association, Katherine Luga, stwierdzili w oświadczeniu, że będą współpracować z Radą Miejską "w celu zapewnienia zdroworozsądkowego rozwiązania, które da ochronę pracownikom i utrzyma właściwą rolę organów ścigania.
Gordon i Lugar podkreślili, że już istnieją pewne zabezpieczenia, które pomagają pracownikom "poczuć się bezpiecznie w pracy”.
"Nasi pracownicy otrzymują duże przeszkolenie, aby chronić się przed prześladowaniem i innymi przestępstwami. Zachęcamy do powiadamiania ich kadry kierowniczej oraz egzekwowania prawa w stosownych przypadkach" - oświadczyli.
W zaproponowanej ustawie położono także nacisk na to, aby hotele opracowały politykę postępowania ze skargami gości i zachęciły pracowników do zgłaszania nieprawidłowości bez obawy przed odwetem lub zwolnieniem.
Ustawie towarzyszy też nietypowa kampania. Prezydent Federacji Pracowników w Chicago, Jorge Ramirez, i inni działacze różnych związków zawodowych płci męskiej, nagrali wideo, w którym czytali skargi złożone przez pracownice dotyczące molestowania przez gości hotelowych, czy klientów w restauracjach i barach. Filmik "Chicago men react to workplace harassment & assault " można zobaczyć na YouTube https://youtu.be/ixhFOcfA1ZY
JT