----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

11 lipca 2024

Udostępnij znajomym:

Dorośli w niektórych stanach na południu kraju mogą teraz kupować amunicję do broni w automatach zarządzanych przez sztuczną inteligencją bezpośrednio w lokalnych sklepach spożywczych.

Firma, która produkuje maszyny, twierdzi, że jest to bezpieczniejszy sposób sprzedaży amunicji niż sprzedaż przez Internet lub stacjonarnie. Eksperci wyrażają jednak obawy dotyczące zwiększenia jej dostępności w kraju, w którym przemoc z użyciem broni jest coraz bardziej powszechna.

American Rounds LLC posiada obecnie swoje „automatyczne maszyny do sprzedaży detalicznej amunicji” w ośmiu supermarketach w Alabamie, Oklahomie i Teksasie (co najmniej jeden został usunięty na początku tego miesiąca z lokalizacji w Alabamie, według lokalnych doniesień). W tym tygodniu instalują kolejny w Kolorado i mówią, że będzie ich znacznie więcej.

„Mieliśmy wnioski z Hawajów, Alaski, od Kalifornii po Florydę i prawie każdego stanu pomiędzy” – powiedział NPR dyrektor generalny Grant Magers. „Obecnie mamy około 200 sklepów spożywczych, dla których pracujemy nad realizacją zamówień na maszyny”.

Amunicja sprzedawana od ręki

Prawo federalne zabrania dealerom sprzedaży amunicji do broni krótkiej osobom poniżej 21. roku życia i amunicji do broni długiej osobom poniżej 18. roku życia.

Te same przepisy federalne, które dyskwalifikują ludzi w dostępie do broni palnej ze względu na np. przeszłość kryminalną, dotyczą również amunicji, chociaż nie wymagają od sprzedawców sprawdzania przeszłości, twierdzi Giffords, centrum badań i wsparcia w zakresie kontroli broni. Tylko kilka stanów przyjęło przepisy wymagające sprawdzenia przeszłości lub licencji na zakup amunicji.

Magers twierdzi, że sposób, w jaki obecnie sprzedaje się amunicję – w Internecie oraz na sklepach z bronią, artykułami sportowymi i u dużych sprzedawców detalicznych – ułatwia ludziom jej kradzież, a nieletnim nielegalne zamawianie jej online.

„Przyglądając się rynkowi, chcieliśmy stworzyć bezpieczniejsze środowisko dla sprzedaży amunicji, jednocześnie szanując integralność społeczności 2A” – powiedział, odnosząc się do Drugiej Poprawki.

Magers przyznaje, że nie dla wszystkich samoobsługowe automaty z amunicją w sklepach spożywczych będą krokiem naprzód. Mówi jednak, że nie przypominają one budek Redbox ani oldschoolowych automatów, jakie wiele osób może to sobie wyobrażać. Zamiast tego są to stalowe skrzynki o wadze 2 000 funtów, potrójne zamykane i o podwójnych ściankach, zainstalowane w pomieszczeniach zamkniętych, monitorowane przez kamery bezpieczeństwa i uzupełniane wyłącznie przez autoryzowanych pracowników.

Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (ATF) poinformowało NPR w oświadczeniu, że na sprzedaż amunicji nie jest wymagana licencja federalna, dodając, że sprzedaż komercyjna „musi być zgodna z prawem stanowym, a także wszelkimi obowiązującymi przepisami federalnymi”.

Magers twierdzi, że firma nie planuje obecnie stosowania swojej technologii do sprawdzania przeszłości, ale będzie nadal przestrzegać przepisów federalnych, stanowych i lokalnych.

„Jeśli spojrzeć na sposób, w jaki amunicja jest obecnie sprzedawana w naszym kraju, jesteśmy obecnie najbezpieczniejszą i najpewniejszą metodą jej sprzedaży detalicznej na rynku” – dodaje Magers.

Osoby zajmujące się zapobieganiem przemocy z użyciem broni palnej i zwolennicy kontroli broni nie są przekonani.

Kris Brown, prezes Brady Center to Prevent Gun Violence, stwierdziła w oświadczeniu, że sklepy wyrażające zgodę na umieszczenie automatów narażają swoich klientów i społeczności na ryzyko, a także otwierają drzwi do odpowiedzialności prawnej. „Musimy usunąć te maszyny z naszych sklepów spożywczych i musimy to zrobić teraz” – dodała.

Automaty skanują twarze i dokumenty, aby sprawdzić wiek klientów i dopasować twarz kupującego do dokumentu tożsamości. Magers podkreśla, że firma nie przechowuje ani nie sprzedaje tych danych.

W środku znajdują się naboje do strzelb, karabinów i pistoletów głównych marek, które są powszechnie dostępne u innych sprzedawców detalicznych. Niektóre zasoby różnią się w zależności od lokalizacji, w zależności od fazy sezonu łowieckiego i tego, co jest popularne w określonych społecznościach.

Magers twierdzi, że wszystkie maszyny znajdują się w supermarketach na obszarach wiejskich, gdzie w przeciwnym razie myśliwi musieliby jechać godzinę lub dłużej, aby kupić amunicję w dużym sklepie. Mówi, że automaty sprzedające zwiększyły ruch w lokalnych sklepach spożywczych i wydają się dobrze sprzedawać. Firma uzupełnia zapasy co dwa do czterech tygodni, w zależności od ich lokalizacji, a Magers twierdzi, że „98%” opinii, jakie otrzymał jego zespół, jest pozytywnych.

Przy obecnym poziomie zatrudnienia firma mogłaby wprowadzać na rynek 20 maszyn miesięcznie, ale stara się szybko zwiększyć skalę działania — łącznie ze zbiórką pieniędzy — aby sprostać temu zapotrzebowaniu. Magers marzy o poszerzeniu oferty o licencje myśliwskie i wędkarskie oraz członkostwo w Krajowym Zrzeszeniu Strzeleckim (National Riffle Association), dodając, iż niektóre z nich mogą być dostępne jeszcze do końca tego roku.

Technologia może stwarzać zagrożenie

Eksperci w dziedzinie zapobiegania przemocy z użyciem broni i cyberbezpieczeństwa mówią NPR, że mają wątpliwości co do automatów sprzedających.

„Nie jestem pewien, jaki problem rozwiązuje ta firma, którego nie rozwiązałby odpowiedzialne prowadzenie jakiegokolwiek obiektu sprzedającego amunicję” – mówi George Tita, profesor kryminologii, prawa i społeczeństwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Dodaje, że rozwiązaniem problemu zakupu amunicji przez nieletnich mogłoby być przede wszystkim zaprzestanie jej sprzedaży w Internecie lub nielegalnej sprzedaży „zamiast rozpoznawania twarzy i dokumentu tożsamości w lokalnym sklepie spożywczym”.

Ponadto, jego zdaniem, automaty sprzedające budzą zupełnie nowe obawy. Mogą na przykład sprzedawać amunicję osobom, którym nie wolno legalnie posiadać broni, na przykład osobom skazanym np. za przestępstwa związane z przemocą domową.

Automat nie jest także w stanie zwrócić uwagi na znaki niepokoju lub inne znaki ostrzegawcze, że klient może wykorzystać amunicję, aby skrzywdzić siebie lub innych.

„Maszyna nie będzie w stanie zapytać: hej, wszystko w porządku? Po co ci ta amunicja” – dodaje Tita.

Eksperci twierdzą, że uregulowania dotyczące amunicji są równie ważne, jak sama broń palna.

„Oczywiste jest, że nie można strzelać z broni bez amunicji” – mówi Chethan Sathya, dyrektor Centrum Zapobiegania Przemocy z Bronią w Northwell Health.

Bezpieczeństwo maszyn

Andrew Whaley, starszy dyrektor techniczny w norweskiej firmie Promon zajmującej się cyberbezpieczeństwem uważa, że technologia prawdopodobnie nie jest w 100% odporna na ataki hakerskie i błędy, które mogłyby ułatwić nielegalne transakcje.

„Prosta prawda jest taka, że w miarę jak sprzedawcy detaliczni w dalszym ciągu digitalizują tego typu usługi i uzupełniają je zaawansowaną technologią, nieuchronnie poszerzają pole ataku dla cyberprzestępców, przekształcając każdą innowację w potencjalną lukę w zabezpieczeniach” – stwierdził.

Ogólnie rzecz biorąc, udostępnianie amunicji w większej liczbie miejsc jest niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego, mówi Sathya, wskazując badania, które pokazują, że zwiększenie dostępności broni palnej i amunicji prowadzi do wyższego wskaźnika związanych z nimi obrażeń i zgonów.

„Jeśli zwiększa się dostęp do amunicji i o wiele łatwiej jest komuś udać się do sklepu na rogu i ją kupić, to zdrowy rozsądek zakłada, że wzrośnie liczba niektórych obrażeń i zgonów spowodowanych bronią palną, np. samobójstw, publicznych strzelanin i niezamierzonych obrażeń lub potencjalnie niektórych rodzajów zabójstw” – dodaje.

Stany Zjednoczone już zmagają się z wysokim wskaźnikiem przemocy z użyciem broni, co skłoniło naczelnego lekarza do ogłoszenia w zeszłym miesiącu kryzysu zdrowia publicznego. Według danych z Gun Violence Archive w samym tylko 2024 r. w kraju doszło do około 8 934 zabójstw, 17 060 obrażeń i 284 masowych strzelanin.

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor