Wiele osób zastanawia się nad spakowaniem walizek, przeprowadzeniem do innego kraju i rozpoczęciem tam nowego życia. W przypadku niektórych taka decyzja już raz była podjęta, spory odsetek mieszkańców USA urodził się przecież poza granicami tego kraju. Robimy to, lub chcemy to zrobić, z różnych powodów: trudności ekonomicznych, lepszego klimatu, dostępniejszej służby zdrowia, niskich kosztów życia.
Internet, a zwłaszcza media społecznościowe, pełny jest ludzi dokumentujących swoje życie na emigracji, a niektórzy twierdzą nawet, że „nowym amerykańskim marzeniem jest wyjazd”.
Choć w USA jest więcej imigrantów niż w jakimkolwiek innym kraju, wielu obywateli Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza przedstawiciele pokolenia Z, z różnych powodów chciałoby tymczasowo wyemigrować. Jakie są tego powody?
Ankieta przeprowadzona w październiku 2023 r. przez firmę Preply zajmującą się nauczaniem języków obcych wykazała, że ponad 37% respondentów w wieku od 18 do 26 lat chce zamieszkać za granicą na czas nieokreślony. Jeśli chodzi o powód, 1 na 4 osoby stwierdziła, że chce dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej, pragnie nowych doświadczeń kulturowych, niższych kosztów życia, a także uciec przed klimatem politycznym w ich kraju.
Emigrant czy ekspata
Portal cudzoziemiec.eu informuje, że „w szerokim znaczeniu, termin ekspatriant (expat) oznacza każdą osobę mieszkającą poza swoją ojczyzną. W użyciu powszechnym natomiast, używany jest do określenia pracowników wysyłanych przez firmy do pracy za granicą (...). Różnica w użyciu powszechnym zazwyczaj sprowadza się do czynników społeczno-ekonomicznych, gdzie wykwalifikowani profesjonaliści pracujący w innym kraju nazywani są ekspatriantami, a pracownicy fizyczni przebywający za granicą w celach zarobkowych imigrantami. Nie istnieje żadna ustalona definicja terminu ekspatriant, a użycie różni się w zależności od kontekstu bądź uprzedzeń czy preferencji osobistych.
Jeśli ktoś poważnie myśli o przeprowadzce za granicę, ale nie wie, dokąd się udać, najnowszy raport InterNations przedstawiający ranking miejsc, w których dobrze mieszka się amerykańskim ekspatom.
TOP 10 najlepszych miejsc do życia za granicą dla obywateli USA
1. Meksyk
Kraj znajdujący się na szczycie listy znajduje się tuż za południową granicą Stanów Zjednoczonych. Badanie wykazało, że 90% emigrantów w tym kraju zadowolonych jest z życia tam.
Meksyk jest także najbardziej przyjaznym krajem na liście – 89% emigrantów twierdzi, że miejscowi są życzliwi dla obcokrajowców. Według raportu jest to o 24 punkty procentowe powyżej średniej światowej wynoszącej 65%.
Chociaż znalezienie mieszkania może być trudne, to są one niedrogie, a 71% emigrantów jest zadowolonych z kosztów utrzymania. Są również zadowoleni z możliwości zawodowych i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Meksyk od 2014 roku znajduje się w pierwszej piątce corocznego rankingu.
Istnieją jednak pewne wady, takie jak niestabilność polityczna. Około 18% emigrantów stwierdziło, że również nie czuje się bezpiecznie w kraju. W swoim poradniku dla podróżujących, ostatnio zaktualizowanym w sierpniu 2023 r., Departament Stanu USA zauważył, że w Meksyku przestępczość z użyciem przemocy jest powszechna.
Departament stwierdził, że służby ratunkowe są ograniczone w niektórych obszarach i zaapelował do podróżnych, aby nie odwiedzali następujących stanów: Colima, Guerrero, Michoacan, Sinaloa, Tamaulipas i Zacatecas.
2. Hiszpania
Podobnie jak Meksyk, Hiszpania, która zajęła drugie miejsce, otrzymała wysokie oceny za łatwość osiedlania się obcokrajowcom (80% ekspatów stwierdziło, że czuje się tam jak w domu). Wielu tamtejszych emigrantów uwielbia też życie nocne i sportowe klimaty Hiszpanii, a także koszty życia. Ogółem 87% emigrantów jest zadowolonych ze swojego życia w tym kraju.
Z drugiej strony 36% stwierdziło, że jest niezadowolonych z tamtejszego rynku pracy, podczas gdy tylko 49% uważa, że przeprowadzka poprawiła ich perspektywy zawodowe.
Departament Stanu USA wydał także zalecenie podróżne poziomu 2 dla Hiszpanii, zachęcające gości do zachowania zwiększonej ostrożności ze względu na „terroryzm i niepokoje społeczne”. W poradniku ostrzeżono ludzi, aby unikali publicznych protestów i zachowywali czujność podczas odwiedzania atrakcji turystycznych lub zatłoczonych miejsc.
Oprócz Hiszpanii jeszcze tylko jeden kraj europejski pojawił się w pierwszej dziesiątce – Portugalia, podczas gdy pozostałe znajdują się w Azji i obu Amerykach:
- 3. Panama
- 4. Malezja
- 5. Tajwan
- 6. Tajlandia
- 7. Kostaryka
- 8. Filipiny
- 9. Bahrajn
- 10. Portugalia
Na potrzeby swojego badania firma InterNations – reprezentująca największą na świecie społeczność emigrantów – przeprowadziła ankietę wśród ponad 12 000 osób różnych narodowości mieszkających w 172 krajach i terytoriach.
Uczestnicy ocenili różne aspekty życia na emigracji, od opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa po kulturę pracy, mieszkalnictwo i nie tylko.
rj