Coraz większa liczba Amerykanów wyraża zainteresowanie bardziej przyjaznymi dla środowiska alternatywami dla konwencjonalnego pochówku i kremacji. Najnowszą opcją jest kompostowanie ciał po śmierci. Nie wszędzie jest to jednak możliwe.
Do tej pory siedem stanów zalegalizowało kompostowanie przez ludzi, w tym Waszyngton, Oregon, Kolorado, Nevada, Vermont i Nowy Jork. Waszyngton był pierwszym stanem, który wprowadził taką ustawę w 2019 roku, a następnie zezwolono na to w Kolorado i Oregonie w 2021 roku oraz Vermont i Kalifornii w 2022 roku, jednak kalifornijscy prawodawcy musieli trzykrotnie próbować uchwalić ustawę i wejdzie ona w życie dopiero w 2027 r.
Sprzeciw instytucji religijnych
Kościół uważa kompostowanie ludzi za „niegodne” i podkreśla niedostatek badań potwierdzających, że praktyka ta jest bezpieczna i korzystna dla środowiska.
Niemniej jednak prawodawcy opowiadają się za tym ustawodawstwem, argumentując, że naturalny proces rozkładu jest z natury lepszy niż spalanie paliw kopalnych na potrzeby kremacji, wykorzystanie drewna do produkcji trumien czy rozpylanie pestycydów na trawnikach cmentarnych.
Proces obejmuje umieszczenie ciała zmarłego w specjalnym pojemniku wraz z materiałem roślinnym, takim jak wióry drzewne, lucerna i słoma. Organiczna mieszanka tworzy idealne środowisko dla naturalnie występujących mikrobów, które wykonują swoją pracę, szybko i skutecznie rozkładając ciało. Efektem końcowym jest nieco mniej niż metr sześcienny bogatej w składniki odżywcze gleby, czyli równowartość około 36 worków, które mogą być wykorzystana do sadzenia drzew lub wzbogacania terenów chronionych, lasów lub ogrodów. Taka gleba może zostać przekazana bliskim zmarłego lub oddana na tereny objęte ochroną.
Cały proces trwa około dwóch miesięcy i kosztuje około 7 000 dolarów – więcej niż koszt kremacji, ale mniej niż konwencjonalny pochówek z pełną obsługą wraz z działką cmentarną, wynika z danych zebranych przez konsumencką witrynę internetową Funeralocity. W Stanach Zjednoczonych jest kilka firm, które się w tym specjalizują.
Eksperci argumentują, że pod względem środowiskom kompostowanie jest znacznie lepsze niż jedno i drugie, ze względu na wszystkie zasoby, które nie są wykorzystywane, takie jak paliwa kopalne, drewno z lasów tropikalnych czy ziemia. Inżynier ochrony środowiska Troy Hottle po przeanalizowaniu liczb stwierdził, iż kompostowanie pozwala zaoszczędzić ponad tonę metryczną węgla w porównaniu z alternatywnymi formami pochówku. Inne badanie przeprowadzone przez holenderskich naukowców z Uniwersytetu w Lejdzie, również zlecone przez Recompose, wykazało podobne korzyści dla środowiska wynikające z kompostowania.
jm