30 października 2024

Udostępnij znajomym:

Zmiana klimatu nie tylko podnosi temperaturę oceanów na świecie — zmienia również ich kolor. Ponieważ oceany pochłaniają nadmiar ciepła wytwarzanego przez gazy cieplarniane, ciepło to zmienia życie wodne w ich wodach. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Nature w 2023 r. pokazują, że znajomy niebieski odcień oceanów stale przekształca się w ciągu ostatnich 20 lat w bardziej zielony kolor, szczególnie w tropikalnych i subtropikalnych obszarach świata.

Kolor oceanu zależy od wielu czynników, ale jednym z kluczowych jest absorpcja światła H2O. Woda zazwyczaj łatwo pochłania dłuższe fale światła — czerwone, żółte i zielone — i rozprasza niebieskie. Jednak koncentracja życia morskiego może powodować szmaragdowe wody. Nowy zielony odcień wykryty przez badania z 2023 r. prawdopodobnie odzwierciedla zmianę w fitoplanktonie oceanu — algach odpowiedzialnych za 70% tlenu na świecie, które stanowią również podstawę morskiego łańcucha pokarmowego. Naukowcy monitorowali kolor oceanu za pomocą satelity Aqua NASA i odkryli wyraźne przesunięcia w kierunku zieleni w około 56% oceanów świata między 2002 a 2022 r. Symulacje statystyczne wykazały, że winę ponoszą dodatkowe gazy cieplarniane, chociaż nie jest do końca jasne, w jaki sposób, ponieważ obszary, które najbardziej się ociepliły na powierzchni, nie były tymi, które stały się najbardziej zielone. Niektórzy naukowcy teoretyzują, że zmiana może mieć związek ze zmniejszonym mieszaniem się warstw wody oceanicznej, spowodowanym przez ciepło, co ogranicza składniki odżywcze, które unoszą się na powierzchnię, a w konsekwencji wpływa na rodzaje planktonu, które mogą przetrwać. Jednak chociaż satelity mogą wykryć zmianę odcienia oceanu, jest ona na tyle niewielka, że większość ludzi prawdopodobnie nie zauważy różnicy.

Ciekawostki na temat oceanów

  • Oceany pokrywają ponad 70% powierzchni Ziemi. Regulują one klimat na Ziemi
  • Maksymalna głębokość oceanu (Rów Marsjański na Oceanie Spokojnym) to 36 201 stóp, prawe 11 km głębokości
  • Najmniej zbadanym miejscem na Ziemi jest dno oceaniczne - poznaliśmy tylko około 5% oceanów!
  • W oceanach żyje około miliona znanych gatunków zwierząt i roślin, chociaż naukowcy uważają, że jest ich znacznie więcej i wiele wciąż czeka na odkrycie
  • W oceanach znajdują się podwodne wodospady, czeki i jeziora. Na dnie oceanów są aktywne wulkany
  • Pod powierzchnią oceanów kryje się najdłuższy łańcuch górski na Ziemi – Grzbiet Śródoceaniczny. Ma długość ponad 65 000 km, czyli więcej niż łączna długość Himalajów, Andów i Gór Skalistych.
  • Oceany produkują ponad połowę tlenu na Ziemi i pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla

jm

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor