Jak wynika z opublikowanego w niedzielę dorocznego raportu Oxfam, od 2020 r. majątek pięciu najbogatszych miliarderów świata (Elon Musk, Jeff Bezos, Warren Buffett, Bernard Arnault i Larry Ellison) gwałtownie wzrósł, dokładnie o 114%, do łącznej kwoty 869 miliardów dolarów, po uwzględnieniu inflacji. Jeśli tendencja ta utrzyma się, świat może ujrzeć pierwszego bilionera (amer. tryllionaire) w ciągu najbliższej dekady.
Jednocześnie prawie 5 miliardów ludzi na całym świecie zubożało w wyniku zmagania się z inflacją, wojnami i kryzysem klimatycznym. Jeśli nic się nie zmieni i realizowany będzie obecny scenariusz, to wyeliminowanie ubóstwa zajęłoby prawie 230 lat.
Nierówności coraz większe
Raport, który opiera się na danych opracowanych przez Forbesa, zbiegł się z rozpoczęciem dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii – elitarnego zgromadzenia najbogatszych ludzi i światowych przywódców.
Choć nierówności rosną, pojawiają się jasne punkty - uważa Nabil Ahmed z Oxfam America które przygotowało raport. Poprzez strajki i rozmowy pracownicy polepszają swoje wynagrodzenie i warunki pracy. Ponadto niektóre rządy stają po ich stronie, forsując politykę mającą na celu wzmocnienie praw zatrudnianych osób.
„Znajdujemy się w nowym "pozłacanym wieku", ale pracownicy, organy regulacyjne oraz związkowcy i społeczności zaczynają w dokonywać w nim pęknięć” – mówi Ahmed.
Przypomnijmy, że wspomniany przez niego Wiek Pozłacany (ang. Gilded Age) to określenie epoki w historii Stanów Zjednoczonych, trwającej od zakończenia wojny secesyjnej do rozpoczęcia wojny amerykańsko-hiszpańskiej w roku 1898, charakteryzujący się dużym nasileniem napływu imigrantów oraz gwałtownym rozwojem przemysłu. Z drugiej strony ten okres wiązał się z licznymi skandalami korupcyjnymi i upadkiem autorytetu elit społecznych i rządowych.
Rosnące fortuny
Wielkim zwycięzcą w ostatnich latach był Elon Musk, który prowadzi kilka firm, w tym Teslę i SpaceX. Na koniec listopada jego majątek wzrósł do 245,5 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 737% w porównaniu z marcem 2020 roku, po uwzględnieniu inflacji.
Bernard Arnault, prezes francuskiego giganta dóbr luksusowych LVMH, wraz z rodziną posiadał majątek netto wynoszący 191,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 111%.
Założyciel Amazon, Jeff Bezos, miał w listopadzie majątek wart 167,4 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 24%; natomiast majątek założyciela Oracle, Larry’ego Ellisona, wyniósł 145,5 miliarda dolarów - wzrost o 107%.
Listę pięciu najbogatszych uzupełnił Warren Buffett, dyrektor generalny Berkshire Hathaway, którego majątek netto wzrósł o 48% do 119,2 miliarda dolarów.
Pozostali również wzbogacili się
Ogółem według Oxfam majątek światowych miliarderów wzrósł o 3,3 biliona dolarów, czyli o 34% od 2020 r., co znaczy, że rósł trzykrotnie szybciej niż stopa inflacji.
Amerykańscy miliarderzy, z których wielu czerpie swoje bogactwa z udziałów w spółkach, którymi zarządzają, są bogatsi o 1,6 biliona dolarów.
Władza korporacji
W tegorocznym raporcie Oxfam jest informacja, że to korporacje osiągają duże zyski, co pomaga napędzać fortuny bogatych. W 7 na 10 największych spółkach publicznych na świecie głównym akcjonariuszem jest miliarder, często jednocześnie zarządzający spółką.
Monopol finansowy
Co więcej, według Oxfam 1% najbogatszych posiada 43% światowych aktywów finansowych. W Stanach Zjednoczonych grupa ta posiada 32%; w Azji jest to 50%. Na Bliskim Wschodzie 1% najbogatszych posiada 48% majątku finansowego, podczas gdy w Europie jest to 47%.
„Ignorujemy na własne ryzyko rolę władzy monopolistycznej w redystrybucji bogactwa na górę” – dodaje Ahmed, a Oxfam nawołuje rządy do ingerencji.
„Władza publiczna może powstrzymać uciekającą władzę korporacji i nierówności, kształtując rynek tak, aby był bardziej sprawiedliwy i wolny od kontroli miliarderów” – stwierdził w oświadczeniu Amitabh Behar, tymczasowy dyrektor wykonawczy Oxfam International. „Rządy muszą interweniować, aby rozbić monopole, wzmocnić pozycję pracowników, opodatkować te ogromne zyski przedsiębiorstw i, co najważniejsze, zainwestować w nową erę dóbr i usług publicznych”.
źródło: cnnbusiness, wikipedia
rj