----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

20 maja 2024

Udostępnij znajomym:

Koszty utrzymania domu lub mieszkania wymknęły się spod kontroli, ale jest jeszcze inny, często niedostrzegany wydatek, który obecnie stanowi nawet większe obciążenie dla wielu amerykańskich rodzin: opieka nad dziećmi.

Organizacja niedochodowa Child Care Aware of America wyliczyła, że średni koszt opieki nad dwójką dzieci jest obecnie wyższy niż średni czynsz za wynajem we wszystkich 50 stanach i wyższy niż średnia spłata kredytu hipotecznego w 45 stanach.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej opieka nad dziećmi jest uważana za przystępną, jeśli kosztuje nie więcej niż 7% dochodu gospodarstwa domowego. Jednak według raportu typowy koszt opieki nad jednym dzieckiem, który w 2023 r. wynosił średnio 11 582 dolarów na rok, stanowi 10% dochodu gospodarstw domowych z dwojgiem rodziców i 32% dochodu w przypadku samotnych rodziców.

Rzeczywiste wydatki są często wyższe, ponieważ przeciętna rodzina ma dwójkę dzieci, podobnie jak większość samotnych rodziców - wynika z danych Census Bureau.

Brak pieniędzy wpływa na decyzje dotyczące posiadania dzieci

Wyzwania finansowe stojące przed rodzinami wpłynęły na decyzję niektórych osób o posiadaniu dzieci. W ankiecie Pew Research z 2021 r. finanse były trzecim najczęstszym powodem, dla którego ludzie nie planowali mieć dzieci, po braku chęci posiadania potomstwa i powodach medycznych.

„Rzeczywistość jest taka, że dla większości rodzin na całym świecie opieka nad dziećmi jest bardzo kosztowna i stanowi bardzo dużą część miesięcznych i rocznych budżetów. To prawda w każdym regionie” – powiedziała Anne Hedgepeth, dyrektor ds. polityki i praktyki w CCAoA. „Mogą istnieć różne czynniki, ale ceny opieki nad dziećmi przewyższają prawie wszystko inne”.

Według kalkulatora budżetu rodzinnego organizacji Economic Policy Institute, który szacuje typowe koszty w przypadku typowego standardu życia, w największym obszarze metropolitalnym USA, w Nowym Jorku, średni miesięczny koszt opieki nad dwójką dzieci wynosi 2 634 dolary, podczas gdy typowy miesięczny koszt mieszkania wynosi 2 451 dolarów.

Problem nie dotyczy jednak wyłącznie dużych i drogich miast. Według kalkulatora EPI w mniejszym obszarze metropolitalnym, takim jak Scranton w Pensylwanii, opieka nad dwójką dzieci kosztuje zazwyczaj 1 541 dolarów miesięcznie, a mieszkanie kosztuje tam 1 008 dolarów miesięcznie.

W Chicago i jego bezpośrednich okolicach tygodniowy koszt żłobka lub przedszkola waha się średnio od 400 do 900 dolarów tygodniowo, w zależności od rejonu i rodzaju placówki. Przekłada się to na 1600 - 3600 dolarów miesięcznie i około 20 000 – 43 000 dolarów rocznie. Zakładając, że ktoś ma w swojej okolicy dostęp do jeszcze tańszej opieki, na przykład 300 tygodniowo, to wciąż musi liczyć się z wydatkiem prawie 16 tysięcy dolarów rocznie. Podane liczby dotyczą masowych placówek, opieka prywatna – na przykład niania na pełen etat, to suma znacznie wyższa.

Nawet w Danville w stanie Illinois – jednym z najtańszych rynków mieszkaniowych w kraju według realtor.com – typowy miesięczny koszt opieki nad dzieckiem wynosi 999 dolarów, co przewyższa miesięczny koszt mieszkania wynoszący 878 dolarów.

Dzisiejszy amerykański system opieki nad dziećmi jest nie tylko niedostępny dla wielu rodzin jej potrzebujących, ale także nie zapewnia godziwych zarobków wielu jego pracownikom. Według Biura Statystyk Pracy pracownicy placówek opieki nad dziećmi zarabiają średnio nieco ponad 30 tysięcy dolarów rocznie.

Ogłoszone na początku tego roku rozporządzenie administracji rządowej obniżyło koszty dla rodzin otrzymujących dotacje na opiekę, ograniczając ich kwotę do 7% dochodu. Szacuje się, że dotknie to około 100 000 dzieci. To krok w dobrą stronę, ale nie rozwiązuje problemu. Zaleceniem organizacji takich jak Child Care Aware of America jest, aby prawodawcy w Kongresie i rządach stanowych zwiększyli dofinansowanie do opieki dla pracujących rodziców.

źródło: morningstar na podst. marketwatch.com

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor