W ciągu ostatnich 2 lat prawie jedna czwarta pacjentek Planned Parenthood w Illinois pochodziła spoza stanu - w sumie z 41 innych stanów – można zaryzykować stwierdzenie, że na zabiegi to Illinois przyjeżdża cały kraj. W 2022 roku liczba pacjentek tzw. napływowych wahała się od 3% do 5%. Praktycznie wszystkie kliniki w stanie pracują na najwyższych obrotach od czasu obalenia kompromisu aborcyjnego, ale wszystko wskazuje na to, że rok 2024 to apogeum.
"Wiemy, że zakaz lub ograniczenie aborcji nie powstrzyma potrzeby opieki aborcyjnej" - powiedziała Jennifer Welch, prezes i dyrektor naczelna Planned Parenthood of Illinois. Większość kobiet spoza stanu pochodziła z Wisconsin i Indiany. Kolejna klinika w południowym Illinois została zbudowana częściowo w celu zaspokojenia rosnących potrzeb pacjentek z Tennessee i Kentucky. W 2023 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad milion zabiegów usuwania niechcianych ciąż – to najwyższy wskaźnik od ponad dziesięciu lat i oznacza wzrost o 10% w porównaniu z 2020 rokiem.
Zielona wyspa
Illinois od dawna jest regionalnym punktem dostępu do opieki aborcyjnej na Środkowym Zachodzie. Jednak od czasu obalenia wyroku Roe przeciwko Wade, stan podjął kilka kroków, aby stać się przystanią dla kobiet z całego kraju. Chodzi m.in. uchwalenie w tym roku ustawy zakazującej władzom Illinois pomagania w dochodzeniach karnych poza stanem w sprawie osób, które podróżują do stanu w celu uzyskania opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. W czerwcu 2019 roku gubernator podpisał kontrowersyjną ustawę aborcyjną rozszerzającą ochronę prawa do przerywania ciąży na terenie Illinois. Ustawa o nazwie Reproductive Health Act (RHA) zniosła restrykcje dotyczące tzw. późnej aborcji i kary dla lekarzy wykonujących takie zabiegi. Dokument podtrzymuje podstawowe prawo kobiety w ciąży do aborcji i stwierdza, że „zapłodnione jajo, embrion lub płód nie ma niezależnych praw”.
Pomoc
Od czasu obalenia kompromisu aborcyjnego Planned Parenthood wydało ponad 3,6 miliona dolarów na pomoc finansową i wsparcie podróży dla klientek przyjezdnych. To wsparcie dwa razy większe niż to, które było przyznawane przed wydaniem wyroku przez Sąd Najwyższy.
"To wyzwanie dla nas jako pojedynczej organizacji non-profit, próbującej nadal zapewniać taki poziom wsparcia dla pacjentów. Jesteśmy tylko jedną organizacją non-profit, a kosztuje nas to miliony" - powiedziała Welch.
Wbrew założeniom
„Podczas, gdy niektórzy mogli podróżować poza stany objęte restrykcjami w celu dokonania aborcji, liczba aborcji prawdopodobnie wzrasta również wśród mieszkanek stanów, w których pozostaje ona legalna, ponieważ dodatkowe zasoby i wsparcie pomagają zaspokoić potrzeby, które istniały jeszcze przed obaleniem kompromisu Roe vs Wade” – stwierdziła z kolei Ushma Upadhyay, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Nowe badania wykazały, że zakazy aborcji szczególnie dotknęły latynoskie kobiety, z 4,7% wzrostem współczynnika dzietności w pierwszej połowie 2023 r., a także młodsze kobiety, z 3,3% wzrostem wśród osób w wieku 20 lat. Większa ilość aborcji jest odnotowywana mimo mniejszej liczby klinik, które są sukcesywnie zamykane po uchyleniu kompromisu aborcyjnego. Chodzi przynajmniej o 70 takich punktów w skali kraju.
fk