22 kwietnia 2024

Udostępnij znajomym:

Izba Reprezentantów przyjęła pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. To przełamanie kilkumiesięcznego impasu w tym gremium. Za uruchomieniem wartego 60,8 mld dolarów finansowania było 311 głosujących. Głosów przeciwko było 112. Ponad stu republikanów zagłosowało „za”.

„Dziś moralna odwaga i oddanie strategicznemu myśleniu nareszcie zwycięża z partyjnym cynizmem i polityczną kalkulacją niewielkiej mniejszości w tej izbie, która uwięziła nasz narodowy interes. (...) Ta wojna nie była wyborem narodu ukraińskiego. Ukraina została napadnięta przez krwawego tyrana, który myśli, by pójść dalej. Jeśli nie postawi się temu tamy, agresja rosyjska i chińska zwiększy zagrożenie globalnym konfliktem” - argumentował demokratyczny kongresmen Dan Beyer. Z kolei według dziennikarzy portalu Politico spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy m.in. z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu dotyczących sytuacji na ukraińskim froncie. Ta ma być coraz gorsza m.in. ze względu na brak amunicji. Ukraińcy mają problemy z utrzymaniem linii obrony na kilku odcinkach. Nie maleją starty – ludzi i sprzętu.

Przeznaczenie środków

Amerykańskie media informują, że pierwsze dostawy broni i amunicji mogą ruszyć w ciągu kilku dni, mowa jest o maksymalnie tygodniu. Z tej kwoty ponad 60 miliardów dolarów – ponad jedna trzecia – zostanie przeznaczona na uzupełnienia amerykańskiej broni, zapasów i obiektów, a ponad 11 mld dol. sfinansuje bieżące amerykańskie operacje wojskowe w regionie.

Czas na Senat

W oświadczeniu wydanym tuż po głosowaniu prezydent Joe Biden wezwał Senat, by jak najszybciej skierował ustawę na jego biurko - tak, aby mógł ją podpisać i wysłać potrzebną broń Ukrainie. Podkreślił, że do głosowania doszło "w momencie poważnej i nagłej potrzeby, kiedy Izrael stawia czoła bezprecedensowym atakom z Iranu, a Ukraina jest pod ciągłym bombardowaniem Rosji".

Świat komentuje

Prezydent i premier Ukrainy, Wołodymyr Zełenski i Denys Szmyhal, podziękowali Izbie Reprezentantów USA za przegłosowanie pakietu pomocowego.

„Demokracja i wolność zawsze będą mieć na świecie znaczenie i nigdy nie poniosą klęski, dopóki Ameryka będzie pomagać w ich obronie” - oświadczył Zełenski, podkreślając, że zatwierdzony pakiet pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny, uratuje tysiące istnień ludzkich i wzmocni narody USA oraz Ukrainy.

Reakcja Kremla nie jest zaskoczeniem

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że ta decyzja "wzbogaci Stany Zjednoczone Ameryki, jeszcze bardziej zrujnuje Ukrainę i doprowadzi do śmierci jeszcze większej liczby Ukraińców, z winy reżimu w Kijowie". Kreml od początku wojny oskarża Stany Zjednoczone o aktywne wspieranie konfliktu dostarczając sprzęt i amunicję. Amerykańscy żołnierze nie walczą na froncie. W ukraińskim legionie międzynarodowym służą Amerykanie, ale są to ochotnicy - często weterani z Iraku czy Afganistanu.

fk

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor