19 sierpnia 2024

Udostępnij znajomym:

Poniedziałkowa pełnia księżyca będzie pierwszą w tym roku pełnią superksiężyca. Superpełnia to zjawisko astronomiczne, które ma miejsce wtedy, gdy pełnia Księżyca zbiega się z jego perygeum, czyli momentem, gdy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi na swojej orbicie. W wyniku tego zjawiska Księżyc wydaje się większy i jaśniejszy niż zwykle, stąd określenie "superpełnia".

„Blisko” jest pojęciem względnym. W poniedziałek Księżyc będzie nadal oddalony o prawie 225 000 mil, ale będzie wyglądał jaśniej niż zwykle.

Sierpień rozpoczyna serię pełnych superksiężyców. Będą one miały miejsce również 17 września, 17 października i 15 listopada.

Październikowa pełnia superksiężyca będzie najbliższa ze wszystkich - "zaledwie" 222 000 mil - podczas gdy wrześniowa przejdzie częściowe zaćmienie.

Oprócz tego, że jest to superksiężyc, poniedziałkowa pełnia księżyca jest również określana niebieskim księżycem: trzecią pełnią księżyca w sezonie, w którym występują cztery pełnie księżyca. Pora roku to czas między przesileniem a równonocą. Następny sezonowy niebieski księżyc nie pojawi aż do maja 2027 r.

Pomimo nazwy, Księżyc podczas niebieskiej pełni nie zmienia koloru na niebieski. Nazwa pochodzi z języka angielskiego, a wyrażenie "once in a blue moon" oznacza coś, co zdarza się bardzo rzadko.

W poniedziałkowy wieczór warto więc wyjść przed dom, spojrzeć w niebo i cieszyć się zjawiskiem, które może nie jest szczególnie rzadkie, ale nie zdarza się na co dzień.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor