----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

23 maja 2024

Udostępnij znajomym:

Przed nami sezon letnich kąpieli. Chicagowskie plaże zostaną otwarte już w najbliższy weekend, a pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą. Warto jednak pamiętać o zagrożeniach i zawsze zachowywać ostrożność w kontakcie z wodą.

Liczba zgonów z powodu utonięć w USA spadała od dziesięcioleci, ale nowy raport Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazał, że od 2020 r. liczba ofiar śmiertelnych ponownie rośnie.

Chociaż nie jest do końca jasne, co powoduje ten zauważalny wzrost, eksperci ds. zdrowia publicznego uważają, że przynajmniej częściowo winne mogą być skutki pandemii Covid-19. Z raportu CDC wynika, iż w 2019 r. w USA w wyniku przypadkowego utonięcia życie straciło około 4 000 osób. W latach 2020, 2021 i 2022 liczba ta wzrosła do ponad 4 500 rocznie, co oznacza wzrost o około 10%.

W czasie pandemii publiczne baseny były zamknięte

Tessa Clemens, specjalistka ds. zdrowia z Wydziału Zapobiegania Urazom CDC, główna autorka raportu, napisała, że przyczyny wzrostu liczby ofiar śmiertelnych są „prawdopodobnie złożone”.

„Wiemy jednak, że wiele basenów publicznych zostało zamkniętych podczas pandemii Covid-19, co ograniczyło dostępność lekcji pływania” – powiedziała Clemens. „Po ponownym otwarciu basenów w wielu obiektach zabrakło wyszkolonych instruktorów pływania i ratowników, co jeszcze bardziej ograniczyło dostępność lekcji pływania i bezpiecznych miejsc do pływania”.

Eksperci zajmujący się zapobieganiem utonięciom zalecają, aby każdy nauczył się pływać, jednak raport CDC wykazał, że około 40 milionów dorosłych Amerykanów nie posiada tej umiejętności. Prawie 55% nigdy nie brało lekcji pływania, co dla niektórych osób może być kosztowne i trudno dostępne.

Najbardziej zagrożone są małe dzieci i osoby starsze

Według CDC u dzieci w wieku od 1 do 4 lat utonięcie jest główną przyczyną śmierci. W tej grupie wiekowej w latach 2019–2022 liczba ofiar śmiertelnych utonięć wzrosła o 28%. Z raportu wynika, że drugą grupą najbardziej narażoną na utonięcia, są osoby dorosłe w wieku powyżej 65 lat.

Eksperci zwracają uwagę także na różnice rasowe i etniczne w przypadku zgonów z powodu utonięć. Najwyższy wskaźnik ofiar śmiertelnych utonięć wśród ras i grup etnicznych mają Indianie amerykańscy i rdzenni mieszkańcy Alaski, a za nimi plasują się osoby rasy czarnej, u których w latach 2019–2021 odnotowano 28% wzrost liczby ofiar śmiertelnych.

Jak zachować bezpieczeństwo

W przypadku kąpieli w przydomowych basenach zawsze warto wyznaczyć jedną osobę, której jedynym zadaniem będzie obserwowanie kąpiących się. Inne istotne środki bezpieczeństwa obejmują zalecenia, aby wszyscy nauczyli się pływać, a osoby dbające o bezpieczeństwo innych wiedziały, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową w razie nagłego wypadku. Baseny powinny być także zabezpieczone ogrodzeniami i wyposażone w alarmy, a osoby mniej doświadczone lub niepotrafiące pływać zakładać kamizelki ratunkowe, również na otwartych wodach.

Utonięcie może nastąpić w czasie krótszym niż minuta

a eksperci zwracają uwagę, iż nie wygląda to tak, jak na filmach, kiedy osoba tonąca krzyczy i robi wokół siebie dużo hałasu.

Tonięcie jest ciche i szybkie. Wystarczy niecała minuta, aby osoba, która tonie, znalazła się pod wodą. Po około 4 minutach gwałtownie wzrasta ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, a po 10 minutach spędzonych pod wodą człowiek ma tylko 14% szans na przeżycie. 

jm

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor