Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1997 roku, wydaje się coraz mniej zainteresowane prowadzeniem samochodu, co według firmy konsultingowej McKinsey, może mieć potencjalne konsekwencje dla przyszłości przemysłu samochodowego.
Prawdopodobieństwo posiadania prawa jazdy w tej grupie Amerykanów jest mniejsze niż w przypadku poprzednich pokoleń w tym samym wieku. McKinsey zwraca uwagę, że w 1997 r. prawo jazdy posiadało 43 procent 16-latków i 62% 17-latków. Jednak liczby te znacznie spadły i do 2020 r. jedynie 25 procent 16-latków i 45 procent 17-latków będzie miało prawo jazdy, twierdzi firma konsultingowa, powołując się na dane amerykańskiej Federalnej Administracji Autostrad.
Analitycy zwracają uwagę, że przyczyną tej tendencji wśród pokolenia Z może być wiele powodów. To pokolenie jest bardziej świadome ekologicznie i ma dostęp do innych, wygodniejszych rodzajów transportu publicznego.
„Być może nie chcą prowadzić samochodu, ponieważ szukają zrównoważonej opcji, takiej jak transport publiczny, wspólne przejazdy lub hulajnogi elektryczne” – napisali eksperci z McKinsey.
Powody ekonomiczne
Ekonomia może być także kolejnym powodem, który zniechęca pokolenie Z do prowadzenia pojazdów. Inflacja wystrzeliła w górę koszt zakupu samochodu. Jak niedawno podał „Newsweek”, ceny nowych samochodów wzrosły od 2020 r. o 30 procent, podczas gdy ceny samochodów używanych wzrosły o 38 procent. Podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną spowodowała wzrost kosztów kredytów samochodowych. Według platformy danych Statista oprocentowanie 60-miesięcznego kredytu na nowy samochód gwałtownie wzrosło do prawie 8 procent w porównaniu z 4,25 procent prawie dziesięć lat temu.
Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że posiadanie samochodu i prowadzenie samochodu stanie się mniej atrakcyjną opcją dla Amerykanów z pokolenia Z.
„Możliwe jest również, że kiepska gospodarka i inflacja miały wpływ na ich wejście w dorosłość, zniechęcając do wydawania pieniędzy na drogie przedmioty, takie jak samochody” – uważają analitycy McKinsey.
Wizja mniej entuzjastycznie nastawionego do prowadzenia pojazdów pokolenia Z może mieć wpływ na przemysł samochodowy. Jednak poprzednie pokolenia Amerykanów również wykazywały mniejsze zainteresowanie prowadzeniem samochodu, ale ostatecznie wsiadło za kierownicę samochodu.
„Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy trend rezygnacji prowadzenia pojazdów utrzyma się w przypadku pokolenia Z, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmiany zachodzące na rynku mobilności i motoryzacji” – wskazali analitycy McKinsey.
jm