----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

16 lutego 2018

Udostępnij znajomym:

W walentynki minęła 85. rocznica istnienia pierwszego polskojęzycznego programu radiowego w Chicago stworzonego w 1933 roku przez śp. Adama Grzegorzewskiego. Od momentu śmierci autora w 2004 roku audycję kontynuowała jego żona Maria. Ze względu na problemy zdrowotne, szczególnie ze wzrokiem, pani Maria postanowiła o zakończeniu działalności radiowej z dniem 15 lutego.

„72 lata program ten prowadził bez przerwy mój mąż Adam Grzegorzewski. W okresie międzywojennym za pośrednictwem radia propagował naukę języka polskiego. Po wojnie prowadził liczne akcje pomocowe. Wspomagał sierociniec dla dzieci niewidomych w Tarchominie, Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Katedrę Morską w Gdańsku i wiele innych przedsięwzięć. Był patriotą i wielkim Polakiem. Pracował dla Polonii i pracował dla Polski” – powiedziała w przededniu rocznicy ta 94-letnia dziś dama, która przez czternaście lat starała się zachować w umysłach radiosłuchaczy pamięć o twórcy programu.

Twórca programu urodził się 26 maja 1911 roku w warszawskiej rodzinie Jana Grzegorzewskiego. Medialne zainteresowania wyniósł jeszcze z Polski, gdzie jako młody chłopak kolportował „Robotnika”, w którym przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych w 1912 roku, a raczej ucieczką przed próbą wcielenia do carskiej armii, pracował jego ojciec. Mając 12 lat wraz z siostrą dołączył do ojca w Chicago. Dwa lata później dojechała mama. Rodzinna idylla nie trwała jednak długo. W 1928 roku na zapalenie płuc zmarł ojciec i siedemnastoletni wówczas Adam musiał zrezygnować z nauki w ówczesnym Kolegium Związku Narodowego Polskiego w Cambridge Springs w Pensylwanii i zajął się zarabianiem na życie. Rozpoczął pracę w „Dzienniku Zjednoczenia”, a później „Dzienniku Związkowym”. 14 lutego 1933 roku zadebiutował programem radiowym „Quo Vadis”. W 1944 roku na stacji radiowej WGES rozpoczął emisję programu dla młodzieży. Prowadził godzinny program, który docierał do setek tysięcy naszych rodaków zamieszkujących w czterech sąsiednich stanach. W 1955 roku związał się ze stacją WOPN 1490 AM, gdzie rozpoczął słuchany do tej pory program „ Polska w muzyce, pieśni i słowie”. W 1989 nawiązał współpracę brokerską ze stacją WCEV 1450 AM, na której program był realizowany do minionego czwartku. W czasie wojny współpracował z biurem prasowym Białego Domu. Równolegle pracował. Był między innymi inspektorem w fabryce samolotów Douglasa. Po wojnie założył biuro podróży. Organizował wyjazdy do ojczyzny. Włączył się w działalność charytatywną na rzecz kościołów i wyższych uczelni oraz sierocińców. Między innymi dzięki zbiórce na radiowej antenie w 1961 roku ufundował organy elektronowe dla Kościoła Morskiego w Gdańsku. Za promocję języka polskiego i polskiej kultury na obczyźnie w 1998 roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia RP. Zmarł we wrześniu 2004 roku.

„Po jego śmierci ja kontynuowałam to dzieło. Jestem bardzo wdzięczna tym wszystkim, którzy byli zawsze bardzo blisko mnie i służyli mi pomocą. Pragnę im wszystkim bardzo serdecznie podziękować, że dane mi było przez te kilkanaście lat prowadzić to, co Adaś przez tyle lat budował dla dobra Polonii i Polski. Jestem wdzięczna losowi i Bogu, że dał mi tę możliwość” – powiedziała Maria Grzegorzewska.

Tekst, zdjęcie i rep.: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor