Wybitne osobistości z administracji krajowej, stanowej, powiatowej i miejskiej, a także polonijnych organizacji i instytucji, wyraziły w tym roku uznanie stanu Illinois dla Polonii amerykańskiej, składając hołd bohaterowi wojny o niepodległość Kazimierzowi Pułaskiemu. W uroczystych obchodach Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce można było uczestniczyć osobiście lub dołączyć do nich wirtualnie.
Po słowach powitalnych wygłoszonych przez Richarda Owsianego, prezesa Muzeum Polskiego w Ameryce i Jima Robaczewskiego, prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce oraz przewodniczącego Zarządu MPA, ze swoimi przemówieniami wystąpili m.in. Michael Frerichs, Skarbnik Stanu Illinois; Richard Durbin, Senator Stanu Illinois; Brandon Johnson, burmistrz Chicago; członkowie Izby Reprezentantów Mike Quigley i Hon. Jan Schakowsky; Susan Mendoza, kontroler stanu Illinois; Aurelia Pucinski, Sędzia Pierwszego Okręgowego Sądu Apelacyjnego w Illinois; Konsul Generalny RP w Chicago Paweł Zyzak; Frank Spula, Prezydent KPA i ZNP; Bogdan Chmielewski, Prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej; Maria Pappas, skarbnik powiatu Cook oraz wiele innych osób. Ich uwagi podkreśliły znaczenie Dnia Pułaskiego i trwałe więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
zdj. Dariusz Lachowski
Podczas tej okazji wygłoszono liczne przemówienia, wzywające do wsparcia Ukrainy w jej trwającym konflikcie z Rosją, potwierdzając jednocześnie kluczową rolę, jaką Polska odgrywa w niesieniu pomocy swojemu sąsiadowi. 24 lutego minęła druga rocznica inwazji Rosji na Ukrainę, w związku z czym gościem uroczystości był Konsul Generalny Ukrainy w Chicago, Serhij Koledow.
zdj. Dariusz Lachowski
Dodatkowo uczestnicy obchodów mieli przyjemność wysłuchać krótkiego wystąpienia dr Dominika Pacygi, emerytowanego profesora historii w Columbia College Chicago, które skupiło się na Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce oraz ich wkładzie w walkę o niepodległość.
Specjalne wyrazy uznania należą się Stowarzyszeniu Przyjaciół Ułanów Polskich im. Gen. T. Kościuszki za prezentację barw, które nadały idealny ton obchodom. Hymny narodowe, odśpiewane przez utalentowaną Mirosławę Sojkę-Topór przy akompaniamencie pianisty Kamila Bundyry, nadał uroczystości wzruszający i patriotyczny charakter. Zespół Tańca Ludowego „Wesoły Lud” z PRCUA, zaprezentował tańce i pieśni z regionu Rzeszowa i wschodniego Krakowa, a ich energia i pasja dodały bogactwa kulturowego, które urzekło wszystkie serca. Program obejmował także prezentacje filmowe i zakończył się tradycyjną ceremonią złożenia wieńca pod obrazem Stanisława Batowskiego “Pułaski pod Savannah” oraz błogosławieństwem ks. Andrzeja Totzke.
zdj. Dariusz Lachowski
Muzeum Polskie w Ameryce już dziś zaprasza na obchody Dnia Pułaskiego w przyszłym roku i zapoznania się z działalnością i ofertą placówki na stronie www.polishmuseumofamerica.org
zdj. Dariusz Lachowski
Dodatkowe zdjęcia z występów artystycznych w MPA:
Zdj. Anitella
Zdj. Anitella
Zdj. Anitella
Zdj. Anitella
Zdj. Anitella
tekst: Polish Museum of America/skróty pochodzą od redakcji