Administracja ds. Kontroli Narkotyków (Drug Enforcement Administration, DEA) nadała wymowny tytuł najnowszemu raportowi na temat handlu narkotykami na czarnym rynku - „Najbardziej Śmiertelny Kryzys Narkotykowy”. Zwrócono w nim uwagę, że sytuacja kryzysowa dotyczy społeczności w całych Stanach Zjednoczonych, w tym w dużym stopniu Chicago. Największym zagrożeniem jest wciąż fentanyl, potężny syntetyczny opioid, a odpowiedzialne za handel nim są meksykańskie kartele.
Raport DEA na rok 2024 podkreśla beznadziejną sytuację, zwracając uwagę na wszechobecny zasięg nielegalnych narkotyków, wspierany w dużym stopniu przez rozwój handlu narkotykami w internecie. Administratorka DEA, Ann Milgram, wydała ostrzeżenie przed niebezpieczeństwami zakupu narkotyków za pośrednictwem platform społecznościowych, podkreślając powszechność podrabianych pigułek z zawartością zabójczego fentanylu.
Zeznania Milgram przed Kongresem ujawniły niepokojący trend: łatwość, z jaką osoby mogą zdobywać narkotyki online, często dostarczane bezpośrednio pod ich drzwi. Ta dostępność przyczyniła się do ogromnej liczby zgonów z powodu przedawkowań, a administratorzy agencji porównują kryzys do codziennej katastrofy lotniczej, w której ginie ponad 200 osób.
Chicago w centrum kryzysu
Funkcjonariusze policji w Chicago podzielają obawy DEA, wskazując na znaczącą rolę zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych organizacji handlu narkotykami w napędzaniu narkotykowego kryzysu w mieście i wskazując na symbiotyczną relację między handlem narkotykami a przemocą.
Raport DEA identyfikuje kartele Sinaloa i New Generation jako głównych dostawców narkotyków na czarnym rynku, z pierwszym odpowiedzialnym za aż 80% narkotyków sprzedawanych na ulicach Chicago. Pod przywództwem krewnych znanego El Chapo, kartel Sinaloa nadal wywiera silny wpływ na handel zakazanymi substancjami w mieście. Tymczasem kartel New Generation, pod wodzą El Mencho, będącego obecnie najbardziej poszukiwanym w Chicago, stanowi znaczące wyzwanie dla organów ścigania.
W miarę jak różne społeczności zmagają się z niszczycielskimi skutkami kryzysu narkotykowego, raport DEA wskazuje bardzo pilną potrzebę kompleksowych działań mających na celu zwalczanie handlu narkotykami na czarnym rynku. „Od zwalczania karteli i lokalnych sieci dystrybucji, po wdrożenie wszechstronnych działań zapobiegawczych i terapeutycznych, rozwiązanie tego wieloaspektowego kryzysu wymaga zdecydowanej i skoordynowanej reakcji na wszystkich szczeblach rządu i społeczeństwa” – konkluduje raport.
rj